Mots et les choses
filozofia i etyka
marcin

Najważniejsza książka Michela Foucault i jedna z najważniejszych prac filozoficznych XX wieku. Słowa i rzeczy nie są "historią" nauk humanistycznych, lecz badaniem ich podłoża – poszukiwaniem pojęć, teorii, ideologii, czyli porządków, które naukom tym utorowały drogę. W porządku klasycznym rzeczy podlegały przedstawieniom, bo teoria przedstawień wynikała z teorii języka. Dlatego książkę otwiera słynna i klasyczna już dzisiaj interpretacja Las Meninas Velázqueza jako labiryntu przedstawień bez wyjścia. Kiedy jednak w kulturze pojawia się miejsce dla nauk humanistycznych, a człowiek staje się przedmiotem poznawczej ciekawości i możliwej do osiągnięcia wiedzy, filologia, biologia i ekonomia polityczna zdążyły już zorganizować rzeczywistość w nowy ład. Teraz rzeczy narzucają swój porządek i poddają się jedynie prawom własnego rozwoju. Śledząc u podstaw podobne zerwania ciągłości wiedzy, Foucault odkrywa, że to właśnie w szczelinie powstałej z rozdarcia porządków wyłania się pojęcie człowieka. Ale porządki kultury nie są trwałe. Zmiana warunków może pewnego dnia pociągnąć za sobą zniknięcie "człowieka", otwierając zarazem – być może – przestrzeń dla nowej myśli. Ta krytyczna świadomość znacząco wpłynęła na sposób myślenia o człowieku i o kulturze, na metodologię nauk humanistycznych, ale także wzbudziła trwające do dziś kontrowersje.

źródło opisu: http://i-ksiazka.pl/view_book.php?kid=14074&informacje=opis

źródło okładki: http://www.empik.com/slowa-i-rzeczy-foucault-michel,338612,ksiazka-p

warszafka | 2015-01-11
Przeczytana: styczeń 2015

Kolejna książka filozoficzna, która nie wyjaśnia całkowicie świata, bo tego oczywiście zrobić się nie da; ale pomaga go zinterpretować i umiejscowić w nim człowieka.

wicher_Lab | 2010-11-23

Trudne w szczególe, ale całość zmienia podejście do wszystkiego. Książka przestawiająca tryb pracy umysłu :)

Illithiar | 2015-05-17
Przeczytana: luty 2015

Będę musiała do niej wrócić - na chwilę obecną jestem za głupia na nią.

nivien | 2018-03-17
Na półkach: Filozofia, Przeczytane