Lika

Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie
Lika
klasyka
ankoszek

Powieść laureata Nagrody Nobla z 1933 r., Iwana Bunina. Historia romansu dwojga młodych ludzi, o wyraźnych motywach autobiograficznych, ukazuje przeżycia, postawy i poglądy kochanków w sposób szczery i bez upiększeń, śledzi przyczyny i charakter zła. Utwór w swej istocie jest analizą egoizmu.

FannyBrawne | 2015-11-11
Na półkach: Przeczytane, Romantyczne, Rosja

Piękna historia o tym, jak kobiety potrafią się poświęcić dla ukochanej osoby. Główny bohater(bodajże ma na imię Aleksy, jest to podane tylko raz) ma romans z piękną Liką. Młodzi nie widzą świata poza sobą i snują plany na wspólną przyszłość. Lika na początku jest wszystkim dla ukochanego, ale potem wciąga go inne życie, praca, rozwijanie się. Pojawiają się nowe kobiety, a miłość Liki zaczyna go nużyć. Sposób narracji nie pozostawia wątpliwości, że nie będzie szczęśliwego zakończenia.
Uważam, że to naprawdę wartościowa pozycja, pozwala na zastanowienie się, ile warta jest miłość i ile można poświęcić dla talentu. Bohaterowie dokonali swoich wyborów, a jak na tym wyszli, niech rozsądzi czytelnik.
,,Wspomnienia- coś tak ciężkiego, że istnieje nawet osobna modlitwa o ratunek przed nimi."

Tamanna | 2015-06-23
Na półkach: Przeczytane, Rosja

Maleńka książeczka, a w niej opowieść rosyjskiego noblisty Iwana Bunina, którego dotychczas znałam tylko z czytanych w oryginale opowiadań i niedawno przeczytanej książki - hołdu złożonego osobie Antona Czechowa. Opowieść odwołuje się do wątków autobiograficznych. Bunin pisząc ją w pierwszej osobie przedstawia nam młodego człowieka urzeczonego pierwszą miłością i miotanego po Rosji w poszukiwaniu siebie, spragnionego spełnienia się w pisarstwie. Stąd w opowieści wiele opisów miejsc (Orzeł, Witebsk, Smoleńsk, Połock, Petersburg, Moskwa,południe Rosji, dziś Ukrainy), portretów ludzi i z mocą namalowanych krajobrazów przyrody. O ile przyroda jawi się tu z całym jej pięknem, o tyle w portretach ludzi nierzadko podkreślana jest ich małość i brzydota. W tej historii z zachwytem odmalowano obraz balu, z obrzydzeniem teatru amatorskiego. W rozmowach pojawia się echo literatury rosyjskiej. Bohater z niecierpliwością wyszukuje w gazetach świeżo wydrukowanych opowiadań Czechowa, czyta je z ...

rokita49 Boruta | 2014-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

Świat bezpowrotnie miniony.Przed kataklizmem.W imię czynienia dobra wymordowano później miliony ludzi.Jeszcze przed rewolucją.Świat małych prowincjonalnych miast Rosji.Wspaniałe opisy przyrody.Zmysłowa uroda Ukrainek i Polek.Próba odpowiedzi na pytanie:czy można poświęcić uczucia najbliższych i jak daleko, w imię rozwijania największego daru od natury,talentu? - Wydanie z 1985 roku,niska jakość papieru,ale można ją polubić!

boyaryshnya | 2014-08-22

Nie znam dobrze Bunina, a po lekturze "Liki" trudno mi ocenić jego twórczość. Dopracowana i ciekawa, poglądowo daleka od mojego spojrzenia - ale nie zapadnie mi głęboko w pamięć. Bunin zdaje się w tym utworze rzemieślnikiem swojego stylu.

wrzos118 | 2018-02-12
Przeczytana: 14 stycznia 2018

Niewielka powieść laureata nagrody Nobla. Dużo psychologii...

marijestmoja | 2018-04-19
Przeczytana: 16 czerwca 2001