Od dobrego do wielkiego

Okładka książki Od dobrego do wielkiego Jim Collins
Okładka książki Od dobrego do wielkiego
Jim Collins Wydawnictwo: MT Biznes biznes, finanse

Jak na dzisiejsze czasy mocno przedawniona

Jak na dzisiejsze czasy mocno przedawniona

Dobra.

Dobra.

"Od dobrego do wielkiego" autorstwa Jima Collinsa to inspirująca analiza cezuralnych przemian w organizacjach, które przekształciły się z zwykłych w wybitne. Książka identyfikuje kluczowe czynniki, które wiodą ku długotrwałym sukcesom, takie jak liderstwo poziomu 5 czy koncentracja na tym, co naprawdę ważne. Chociaż niektórzy czytelnicy zaznaczają, że materiał może być stosunkowo głęboki i wymagający skupienia, to wartość wniosków i praktycznych wskazówek Collinsa stanowi motywujący przewodnik dla osób dążących do osiągnięcia znaczących rezultatów w biznesie i życiu zawodowym.

Szczegółowa i oparta na danych analiza firm, które osiągnęły sukces. Miło się zaskoczyłem, bo dla odmiany to faktycznie rzetelne podejście do tematu, a nie standardowe w takich książkach lanie wody.

Bardzo ciekawe badania w temacie sukcesów kilkunastu amerykańskich firm. Czy do przeniesienia na polski grunt - zdecydowanie!

Wyjątkowo ciężko napisana książka. Nie da się przed nią przejść.

Wyjątkowo ciężko napisana książka. Nie da się przed nią przejść.

Wiele miesięcy temu trafiłem na tę książkę. Bestseller. Klasyka książki o zarządzaniu, same ochy i achy, również w Polsce. Od dobrego do wielkiego Jima Collinsa. Kupiłem i po kilkunastu stronach zacząłem kartkować, a po kilkudziesięciu odłożyłem na półkę “do oddania”. Miałem wrażenie, że autor strony stworzył pewną fikcję. Dodatkowo trudno było mi się przekonać do koncepcji wizji przejścia “od dobrej do wielkiej” korporacji.

Określenie “wielkie” dotyczy niemal wszystkiego: wielkości liczonej kapitalizacją, wielkością prezesa, wielkością samej firmy. Autor postanowił znaleźć wzór, który odpowiedziałby na pytanie, co sprawia, że przeciętne firmy przez lata, nagle stają się wielkie i tę swoją wielkość utrzymują.

[...]
całość:

Wciągająca. Znakomita analiza transformacji dobrych przedsiębiorstw w wielkie przekazana w przystępny i łatwy do strawienia sposob. Pozwala zrozumieć skąd biorą się problemy w firmach, dlaczego dobór właściwych ludzi jest tak ważny. Wiele rzeczy można również odnieść osobiście do siebie. Wybitna pozycja.

Sporo ciekawych wskazówek, interesujące wnioski z badań, relatywnie zrozumiały język. Jedyny minus - kolejna stricte amerykańska rzeczywistość.

Genialna! Każdy powinien przeczytać tą pozycję. Ma zastosowanie zarówno w zarządzaniu firmą jak i dla pojedyńczej osoby. Do tego świetne opisy zachowań zarządów firm 'wielkich' oraz 'przeciętnych' z danej branży. Przykładowo jedna z firm przeciętnych wybudowała 22 piętrowy budynek biurowy do tego w kształcie krzyża po to by liczni wiceprezesi mieli okna po obu stronach pokoi. Natomiast firma 'wielka' zatrudniała zaledwie kilkadziesiąt osób w centrali i mieściła się w wynajętych pomieszczeniach nadających się dla niewielkiej przychodni zdrowia. Na wyposażeniu były tanie meble, zaś prezes miał dziurawy fotel :)

• Biznes
  • Do kupienia