Kto zabił Puszkina

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
83-207-0441-3
literatura rosyjska
dariamaria

Książka Wiktora Woroszylskiego o Puszkinie jest lekturą fascynującą. Naszkicowany przez Autora wizerunek poety, pełen wewnętrznego dramatyzmu, opiera się nie na dowolnych, swobodnych impresjach, lecz na dokładnie i gruntownie zbadanych, zarazem zaś znakomicie wyzyskanych różnorodnych materiałach dokumentalnych. (...) Puszkin Woroszylskiego jest postacią tragiczną, podstawowe zaś źródło tragizmu Autor widzi w starciu poety z władzą carską. Istotnie, Puszkin był traktowany przez obu cesarzy, Aleksandra I i Mikołaja I, jako przeciwnik wyjątkowo groźny, jako człowiek niepokornego, wolnego ducha, którego próżno usiłowano okiełznać. Woroszylski znakomicie przedstawia pajęczą sieć intrygi, jaką omotywano go przez całe życie. (Z recenzji profesora Bohdana Galstera)

Anna | 2016-11-03
Na półkach: Biografie, Posiadam, Przeczytane