Requiem dla PQ-17.Tragedia udokumentowana

Rekviem karavanu PQ-17
83-05-11342-6
historia
piotrex

Opowieść o losach jednego z konwojów, które e lecie 1942 r. drogą morską dostarczały broń i zaopatrzenie dla armii radzieckiej, dźwigającej wówczas na swych barkach prawie cały ciężar wojny lądowej.

kirlan | 2012-12-04

Dobra! A mogła by być jeszcze lepsza gdyby wydano ją staranniej. Największy mankament to brak załączonych map - trzeba samemu w atlasie szukać miejsc o których książka wspomina. Trudno powiedzieć czy to jeszcze fabularyzowany dokument , czy nadzwyczaj realistyczna powieść. Czytając poznajesz fakty, ale i czujesz niemal na skórze lodowaty uścisk oceanu i palący blask płonącego w pobliżu zbiornika z paliwem. Ze wszech miar godna polecenia - bez względu na rzetelność historyczną czy miejscami jej brak (wiadomo - sowiecka "demokracja ludowa").

adalbert | 2014-10-07
Przeczytana: 07 października 2014

Bardzo dobra ze względu na prawdziwy realizm bitew morskich i tragicznych losów marynarzy.Ciekawa politycznie ze względu na typowo rosyjską kłamliwą niekonsekwencję w interpretacji faktów;autor orzeka,iż materialna pomoc Zachodu była całkowicie zbędna,ale kilka stron dalej w listach Stalina do Churchilla widać,jak bardzo była Rosjanom potrzebna.Typowa kłamliwa komunistyczna propaganda,mająca ciągi dalsze we współczesnych dziejach...No i głupota Anglików (tu można dokonać porównania z historią opisaną w "Most na rzece Kwai").

marek | 2013-06-24
Na półkach: Na papierze, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 2013 rok

Każdy kraj pisze swoją historię.
Ta książka to historia o bohaterskich Rosjanach i nieudacznikach z Anglii i USA. No i pytanie czy Tirpitz został zestrzelony przez radziecki okręt czy nie.... tylko Rosja twierdzi, że był.
Pomimo wszystko jest to spora lekcja historii, ciekawie opowiedziana

Tomasz Kamiński | 2016-09-11
Przeczytana: 24 stycznia 2016

Ciekawa pozycja, pełna dramaturgii... decyzja jednej osoby spowodowała utratę ładunków na wartość 700 mln. dolarów, życia kilku tysięcy marynarzy, prawie 30 frachtowców.... To zdarzyło się naprawdę - warto przeczytać...

Allen | 2014-12-22
Izabels | 2013-08-04