Ilustrowany Przewodnik po zamku Amber

Roger Zelazny's Visual Guide to Castle Amber
83-207-1522-9
Amber
Bastete

Ilustrowany Przewodnik po zamku Amber (ang. Roger Zelazny's Visual Guide to Castle Amber) to napisana przez Rogera Zelaznego i Neila Randalla książka poświęcona fikcyjnej krainie Amber opisanej w cyklu Kroniki Amberu autorstwa Rogera Zelaznego. Organizatorem spotkania które doprowadziło do powstania tej książki był Bill Fawcett. Trwało ono cztery dni, w okresie gdy autor pracował nad dziewiątą częścią Kronik Amberu.Autorem ilustracji w obu wydaniach byli Todd Cameron Hamilton, a mapy sporządził James Clouse.

Przewodnik z jednej strony systematyzuje wiedzę o świecie Amberu (i w mniejszym stopniu Dworców Chaosu) znaną już z cyklu powieściowego, z drugiej zaś dodaje pewne informacje, które w oryginalnych powieściach nie pojawiają się (np. szczegółowy opis apartamentów poszczególnych książąt i księżniczek Amberu, opisy flory i fauny itp. Podany jest też rodowód rodziny królewskiej Amberu.

"Przewodnik" jest w niektórych miejscach sprzeczny z informacjami znanymi z cyklu powieściowego. Dotyczy to zwłaszcza przebiegu zdarzeń mających miejsce w dwóch ostatnich tomach (ukazały się już po wydaniu "Przewodnika"). Występują też sprzeczności w genealogii.

Troll23 | 2016-07-29
annaroza | 2016-05-27