Być Szkotem

Wydawnictwo: Albatros
Being a Scot
978-83-7359-970-3
Szkot, Szkocja, film, aktor, aktorstwo

Żywy i bardzo osobisty portret Szkocji i opis jej osiągnięć. Wraz z Murrayem Grigorem - filmowcem, przyjacielem i także Szkotem postanowił poszukać odpowiedzi na pytania, jakie zadaje sobie wiele osób. Jak to się działo, że Szkoci wymyślili tak dużo nowych dyscyplin sportowych i gier? Co przyczyniło się do tego, że tak wielu szkockich pisarzy tworzyło i tworzy w duchu gotyckim? Dlaczego ze Szkocji pochodzi tak wielu kreatywnych w wpływowych architektów? Skąd się bierze niezwykłe, nieco psychotyczne poczucie humoru? Sean Connery rozprawia się z wieloma mitami, ujawniając jednocześnie mnóstwo nieznanych dotąd szczegółów ze swego bogatego życia.

Aneta | 2011-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2011

Jezeli chcecie poznac historie Szkocji, zapoznac sie dokladnie z jej architektura, malarstwem, sztuka ta ksiazka jest dla was. Jednak jezeli oczekujecie pewnego rodzaju autobiogrfi Seana Connery to nie jest to czego szukacie.

Szuja | 2015-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2013

Nie jest to typowa książka biograficzna.

Pierwsza część lektury zainteresowała mnie najbardziej, jako że jest to ciekawy życiorys Seana Connery, w którym nie brak mało znanych faktów i śmiesznych anegdot. Dla fanów aktora - a do takich się zaliczam - 10/10.

Kolejne rozdziały dotyczą historii Szkocji oraz jej szeroko pojętej sztuki i sportu, jednak opisane w sposób bardzo wybiórczy. Sir Connery potwierdza, że jest wielkim patriotą i znawcą tematu, a szlachecki tytuł otrzymał nieprzypadkowo. Zdecydowanie dla koneserów i wielbicieli Szkocji.

Stąd za całokształt książki mocna szóstka, ale jednak rozczarowanie.

AnnaSt | 2013-03-19
Na półkach: Przeczytane, Szkocja, 2013
Przeczytana: 19 marca 2013

Masa faktów i nazwisk o których się nigdy nie słyszało. Bardzo ciekawe wtręty z życia samego Sean'a. Niemniej nie każdy rozdział porywa(o architekturze, Edynburgu, piłce nożnej i golfie), chyba trzeba wybrać to co nas pasjonuje - bardzo ciekawe o sztuce, gotyckich klimatach, filmie, historii.

ems | 2014-09-10
Przeczytana: 10 września 2014

Trudno powiedzieć czym jest ta książka. Można powiedzieć, że to subiektywnie napisany, pełen dygresji esej nt historii szkockiej literatury, szkockiej sztuki, szkockiej techniki, szkockiego sportu i szkockiej historii jako takiej.
A teraz uwagi nt wydania.
Mam i czytałem wydanie drugie, ISBN 978-83-7659-305-0, Wydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz 2010
Niestety, format w jakim to zostało wydane. całkowicie psuje nie tylko przyjemność, ale i możliwość czytania.
Użyta czcionka jest czytelna chyba tylko dla okularników albo krótkowidzów. A zdjęcia i ilustracje wielkości znaczków pocztowych - zadowolą zapewne miłośników mikrofilmów.
Skutek był taki, że z dużą trudnością udawało mi się czytać więcej niż kilka stron na raz i mimo skadinąd ciekawej treści, lektura nie dawała mi żadnej przyjemności i zmęczyłem tę książkę dopiero po kilku latach.
I stąd moja ocena.

och_karol | 2016-10-03

Rewelacyjna ksiazka, watki biograficzne przeplataja sie z duza dawka Szkockiej kultury jako takiej. Jest i o osiagnieciach, historii, lokalnej architekturze. Sa i anegdoty, ilustracje, zdjecia.Cos dla fanow Connerego badz Szkocji ogolem. Ciekawa pozycja, warto.

MorganaVolden | 2014-08-12

Właściwie to mam bardzo mieszane uczucia do tej książki.
Niby wszystko fajnie - Szkocja, wow autor też jest Szkotem, i jest się z czego cieszyć. Jednakże, uważam, że ta pozycja jest idealna pozycja dla ludzi zgłębiających czasy nowożytne.
Bo szczerze powiedziawszy oczekiwałam jakiejś dynamicznej akcji - wojownicze serca ludzi w kiltach, niezmierzone krainy, bohaterstwo, przede wszystkim COŚ WIĘCEJ na temat historycznej Szkocji, i życia w niej. A zamiast tego zobaczyłam szary świat, nowożytnych ludzi, odtworzony - trzeba przyznać - w dosyć ciekawy sposób, jednakże w ogóle nie pasujący do tych wszystkich, naszych skojarzeń o tym kraju.
Nie można też myśleć (a ja czasami tak robiłam), że autor jest wszelakim ZNAWCĄ kultury szkockiej - bo nie jest, ja to zauważyłam szczególnie w rozdziale o sporcie - pełne strony o golfie, i tym podobnych, ale ani słowa o historycznych wręcz zawodach z kogutami!
Prawie nic nie zostało wspomniane o wyspach należących TERAZ do Wielkiej Brytanii. W...

Zapowiadało się ciekawie, a dało mi w kość jak mało co. Sean Connery opisuje wiele aspektów szkockiej kultury - od architektury do humoru, od historii do malarstwa, przeplatając wyczerpujące eseje anegdotkami ze swojego życia i kariery. To, co ratuje tę książkę w oczach czytelnika słabiej zorientowanego w szerzej nieznanej kulturze szkockiej jest jej dowcip i próby odciążenia treści zabawnymi dykteryjkami. Natomiast z czystym sercem mogę przyznać, że żadna książka na polskim rynku, żaden przewodnik, nie może się równać z tym kompendium wiedzy, z tym niesamowitym katalogiem informacji, które zapewne mogą zaskoczyć niejednego Szkota - jest to i zaleta, i wada, bo w gąszczu nieznanych nazwisk chwilami można się pogubić. Mnie prywatnie oczarowała również głęboka troska o dziedzictwo kulturalne Szkocji i miłość do tego kraju, jakie przebijają z każdego akapitu książki Connery'ego. Z uwag technicznych: wydanie w miękkiej okładce bardzo traci, ponieważ zdjęcia są zmniejszone; wszystkim...

Gantu_mn | 2012-01-29
Przeczytana: 28 stycznia 2012

Potwierdzam zdanie wyrażone w poprzednich opiniach - nie dajcie się zmylić, nie jest to autobiografia a zarys historii Szkocji, jej literatury, sztuki i wkładu Szkotów w różne dziedziny życia. Książka zaledwie śladowo okraszona jest osobistymi wspomnieniami aktora.

Marghot | 2016-06-06
Michał | 2016-02-06