Biblioteka XXI wieku

830801433X
Lem
Inne
Adam

Z okładki: Stanisław Lem jest humanistą, którego wyostrzony zmysł moralny znajduje mocne oparcie z rozległej i gruntownej wiedzy naukowej o przemianach i zagrożeniach naszej cywilizacji. W swych książkach takich jak "Golem XIV", "Prowokacja", a teraz "Biblioteka XXI wieku", kreśli wizje tych przemian i rozpoznaje problemy, które decydować będę o "byś albo nie być" rodzaju ludzkiego. Ma przy...

Z okładki:
Stanisław Lem jest humanistą, którego wyostrzony zmysł moralny znajduje mocne oparcie z rozległej i gruntownej wiedzy naukowej o przemianach i zagrożeniach naszej cywilizacji. W swych książkach takich jak "Golem XIV", "Prowokacja", a teraz "Biblioteka XXI wieku", kreśli wizje tych przemian i rozpoznaje problemy, które decydować będę o "byś albo nie być" rodzaju ludzkiego. Ma przy tym świadomość, że jego przestrogi i proroctwa nie odmienią losów świata, ale mimo to głoszenie ich uważa za swą pisarską powinność.
"Biblioteka XXI wieku" to książka, w której autor zapowiada i uzasadnia powstanie w niedalekiej przyszłości dzieł przedstawiających odmienny od naszego obraz rzeczywistości naukowej i społecznej.

źródło okładki: własne

deprywacja | 2015-06-13

U Lema często nie bardzo wiadomo z jakim gatunkiem literackim mamy do czynienia. Biblioteka to zbiór kilku tekstów będących najczęściej polemiką z fikcyjnymi dziełami literatury przyszłości. Mindfuck. Wrażenie robi to, że choć napisane na początku lat 80' robią wrażenie całkiem współczesnych obserwacji. Pojawia się nawet pojęcia "przestępstwa elektronicznego" - choć u Lema kojarzone jest ono z oszukiwaniem w ruletce :) (poprzez komputerowe wyliczanie możliwych trafień).

Czyta się całkiem nieźle mimo kwiecistego języka i zdań wielokrotnie złożonych. Książka z cyklu "ciekawostki". Jeśli wpadnie w ręce można poświęcić jej chwilę czasu.

szybowiec | 2016-01-07
Przeczytana: 13 grudnia 2015

Bardzo dobra konsekwencja. Jak zwykle.

postwiking | 2016-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2016