Wyjście z labiryntu. Szkice rozproszone z lat 1943 - 1952

Tłumaczenie: Stanisław Kasprzysiak
Wydawnictwo: Czytelnik
Opere. Scritti dispersi: Tra guerra e dopoguerra (1943-1952)
83-07-02827-2
Olena

"Wyjście z labiryntu" to tom esejów, artykułów i recenzji powstałych w latach 1943-1952. Savinio jawi się jako pisarz ekscentryczny i pełen przeciwieństw: odżegnuje się od realizmu, choć mocno trzyma się rzeczywistości, nie dopuszcza do siebie złudzeń, utopii, mistyfikacji; "nie umie nie być szczęśliwy", ale jednocześnie kultywuje myśl o przemijaniu i śmierci jako nowych narodzinach. W jego pisarstwie wszystko jest zarazem absolutne i przelotne, zrozumiałe i niepojęte, kształtne i nieforemne. Twórczość Savinia jest facynującym labiryntem, a on - jak o nim pisano - "szaleńcem, który ma dobrze w głowie".

Dizzy | 2016-09-02
Na półkach: Posiadam <3, Przeczytane