9788320817676
biznes, finanse

Książka jest podręcznikiem prezentującym w przystępny sposób metody ekonometryczne oraz możliwości ich zastosowania. zawiera opis zarówno tradycyjnych metod estymacji, testów i procedur, jak i najnowszych osiągnięć w dziedzinie modelowania ekonometrycznego. Wykład jest prowadzony nowocześnie i zgodnie z aktualnymi tendencjami światowymi.

Pieniadzo | 2015-07-25
Na półkach: Przeczytane, Ekonomia

Choć można tę książkę stosować jako wprowadzającą w świat ekonometrii (jak to się odbyło na moim kierunku studiów), to jednak na zachodzie uznana by była raczej ze średniozaawansowaną (jak książka Maddali czy Greene), ponieważ mało jej treści jest poświęcone intuicji, niewiele jest przykładów, w tym chyba żadnego z faktycznych badań i stosowany jest zapis macierzowy, tak więc nacisk jest położony na przekształcenia i wyprowadzanie wzorów kosztem wytłumaczenia głównych idei. Co więcej, zwłaszcza w obliczu stosowania algebry macierzy, odczuwalny jest brak załączników o algebrze, statystyce czy analizie (np. metodach optymalizacji), które są umieszczone w wymienionych pozycjach. Stosowne załączniki na zachodzie znajdują się nawet we wprowadzających podręcznikach, jak np. Stocka i Watsona czy Hilla, Griffithsa i Lima, w których autorzy w celu zwiększenia wartości pedagogicznej tych prac skupiają się na dokładniejszym tłumaczeniu intuicji, interpretacji graficznej twierdzeń...

Elżbieta | 2011-04-27
Przeczytana: 20 kwietnia 2011