Naszyjnik królowej

Tłumaczenie: Wanda Błońska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Pamiętniki lekarza". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Le collier de la Reine
Michał

Inne wydania

"Naszyjnik królowej" stanowi drugą część barwnego cyklu historycznego pt. "Pamiętniki lekarza" pióra Alexandre'a Dumasa-ojca, autora cieszących się do dziś ogromną poczytnością takich powieści, jak "Trzej muszkieterowie", "Hrabia Monte Christo". Z pierwszą częścią cyklu wiąże "Naszyjnik królowej" postać bohatera, tajemniczego jasnowidza Józefa Balsamo, noszącego tutaj nazwisko Cagliostro - oraz środowisko, w którym rozgrywa się akcja powieści - dwór Ludwika XVI i jego małżonki, Marii Antoniny. Tym razem z wydarzeń poprzedzających wybuch Rewolucji Francuskiej autor wybrał wątek wręcz sensacyjny - aferę słynnego diamentowego naszyjnika, przeznaczonego pierwotnie dla Marii Antoniny.
Książka ta, pełna ciekawych i barwnie przedstawionych perypetii bohaterów, żywych dialogów, plastycznie odmalowanych postaci - zarówno historycznych, jak fikcyjnych - z pewnością zainteresuje amatorów literatury "płaszcza i szpady".

Cykl powieści przygodowych opowiadających o czasach królowej Marii Antoniny pt. Pamiętniki lekarza (Józef Balsamo, Naszyjnik królowej, Anioł Pitou, Hrabina de Charny, Kawaler de Maison-Rouge).

violabu Toczytam | 2013-01-16
Przeczytana: 1991 rok

Ha! To dopiero intryga!
Jak zawsze wspaniały Aleksander Dumas (ojciec) nie pozwala na chwilę nudy. Powoduje, że czytelnik przemyka wraz z bohaterami po ciemnym parku, bywa na salonach, uczestniczy w intymnych rozmowach. Jak zwykle u tego autora jest miłość, nienawiść, honor i zdrada.
Powieść "Naszyjnik królowej" opowiada o autentycznym spisku mającym ścisły związek z pewnym drogocennym naszyjnikiem, uknutym dla celów czysto materialnych przeciwko Marii Antoninie i jej mężowi Ludwikowi XVI, a mającym również polityczne, bardzo dramatyczne dla korony następstwa. Scenerią dla tej historii są miłosne i towarzyskie problemy bohaterów, głównie z otoczenia królowej Francji.
Wspaniała książka dla wielbicieli powieści historycznych.

Antoni Leśniak | 2013-11-25
Przeczytana: 11 lipca 2012

A jeśli udałoby się znaleźć kogoś, kto byłby do nas podobny, jak dwie krople wody, i gdyby ten ktoś nie zdawał sobie sprawy, że podobieństwo to może mieć istotne znaczenie, i jeśli ktoś chciałby, wykorzystując jego nieświadomość, osiągnąć jakieś swoje własne cele, nie bacząc na to, że może go ośmieszyć czy skompromitować, ale pragnąc jedynie wykorzystać tę sprzyjającą sytuacje dla siebie. We Francji żywe były legendy i tajemnicze opowieści o człowieku w żelaznej masce, rzekomym bracie bliźniaku, który osadzony został w Bastylii, gdzie schowany przed oczami ludzi, nie stanowił zagrożenia dla króla Ludwika XIV. Czy więc możliwe było, że w najsłynniejszą awanturę naszyjnikową zamieszana była kobieta niezwykle podobna do Marii Antoniny? Historia nam do końca nie udziela odpowiedzi na to pytanie, ale barwna opowieść Autora jak najbardziej. Oto powieść, która skrzy się intrygami, przemyślnymi działaniami, korupcją i oszustwem na samych szczytach władzy i Kościoła. Musimy na tę...

Narcyz | 2014-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2014

Intryga, jak to u Dumasa, rozbudowana i wielopoziomowa. Czyta się świetnie, jednak momentami jest przegadane. Dumas lubi stopniować napięcie poprzez nienaturalne wydłużanie kluczowych dla akcji dialogów między bohaterami. Czasami spełnia to swoją zamierzoną rolę, ale czasami zwyczajnie nuży i nudzi. Miałem kryzys czytając tak pomiędzy drugim a trzecim tomem. Dopiero sama końcówka, jakieś 100 ostatnie stron z powrotem mnie wciągnęło.
W porównaniu do Józefa Balsamo, sama fabuła wydaje się być bardziej spójna, a zakończenie daje odpowiedzi na wszystkie zasadnicze wątki. To na pewno jest na plus.

Marquee | 2015-03-20
Przeczytana: 07 marca 2015

Kobiece świecidełko powodem wielkiej afery.
Książka nosząca znamiona tekstu historycznego. Autor zaprasza czytelnika do czasów Wielkiej rewolucji francuskiej, której przyczyną stał się - naszyjnik!. Niezwykła fabuła i wciągający sposób opowiadania - to "dowód osobisty" Dumasa, którym i tym razem się wylegitymował. Polecam.

fuzja | 2016-10-08
Przeczytana: 08 października 2016

Oderwać się od tego nie sposób!
Denerwuje mnie tylko nieco postać hrabiego de Charny i królowej - silni, szlachetni, z gruntu dobrzy... dopuścili się cudzołóstwa, zdrady, hańby. Jedno namówiło drugie. Gdzie ich szlachetność?

dark_tinkerbell | 2014-11-25

Ach co to były za czasy, co za przygody, intrygi ... Fantastycznie się czyta. Kunszt literactwa.

Kasia | 2016-12-01
RaiderII | 2016-11-13