Księga obrotów

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Znak poezja". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Znak
978-83-240-1438-5
poezja
ewwa

Najnowszy zbiór wierszy autora "12 stacji". Kunsztowna, jak zwykle, koncepcja całego zbioru - 88 "ósemek" - wierszy składających się z dwóch strof ośmiowersowych.

EwaWu | 2015-05-12
Przeczytana: 12 maja 2015

Specyficzna mieszanka poezji wrażeniowej i intelektualnej. Personifikujące wzmianki o uśmiechającym się kwietniu i krzyczących wróblach sąsiadują tu z apostrofami do Freuda i Husserla, czy też z obecnością archetypów wydobytych z greckich mitów. Skojarzenia splatane są gęsto, kulturowe odniesienia wymagają dalekich podróży mentalnych, nagromadzenie środków stylistycznych rozszczepia percepcję czytelnika pomiędzy wielorakość znaczeń.

W efekcie? Czyta się trudno, lecz jeśli porzuci się wolę holistycznej analizy i interpretacji na rzecz schwycenia wędki do wybiórczego połowu myśli, które inspirują - wówczas da się przetrwać w poczuciu rozsmakowania w lekturze.

Jest jeszcze coś... Przewijająca się przez wiele utworów postać "gościa/faceta, który kupił świat" najpierw intryguje, potem irytuje. Ile można wracać do jednej "transakcji" - choćby nawet była to "transakcja" ŚWIATOWA?!

Nie znaczy to wszystko, że autor się nie popisał. Oj, się popisał! Popisał się oczytaniem, wykształceniem,...

Magdalena Janicka | 2013-09-10
Przeczytana: 10 września 2013

Ulubiony cytat z tego tomiku "Dopóki miłość stoi w kuchni, dopóki miłość/ nam gotuje, te noże, widelce mają jakiś sens".

fuksja | 2011-05-29

Przepiękne