J.R.R. Tolkien. Człowiek i twórca

J.R.R. Tolkien
83-7319-725-7
fantasy, Tolkien, biografia
Adam

Teodoro Gomez, znawca i miłośnik twórczości Tolkiena, stworzył ten oto przewodnik, który nie pozwala zagubić się w labiryntach świata, powołanego do życia przez twórcę Hobbita i Władcy Pierścieni. Autor barwnie i rzetelnie prezentuje: biografię pisarza; jego twórczość w układzie chronologicznym, z wyjaśnieniami; fabuły ; postacie pierwszego i drugiego planu oraz odniesienia lingwistyczne wszystkich Tolkienowskich powieści, a także informacje o najnowszej filmowej adaptacji epopei Władca Pierścieni oraz chronologię życia i pracy Tolkiena.

Metropholis | 2015-01-18
Na półkach: Na sprzedaż, Przeczytane
Przeczytana: 18 stycznia 2015

Książka jest świetnym streszczeniem dla osób, którym skończyła się cierpliwość przy Władcy Pierścieni lub po prostu chcą odświeżyć sobie fabułę trylogii i wszystkich tekstów Tolkiena "dookoła" niej, plus zapoznać się z krótką biografią autora. Książkę czyta się szybko i łatwo, co jest oczywiście plusem. Problem mam z pomysłem na napisanie książki. Pomysł, że autor (nie Tolkien, tylko autor książki o nim) wyrusza do Hobbitonu i spotyka się z Samem, który opowiada mu o wszystkim, opisując przy tym swoje uczucia wydaje mi się infantylny. Głównie dlatego, że spokojnie można było sobie darować taki zabieg, a przez to mamy zbędne udziwnienie, które wcale nie nadaje tolkienowskiej atmosfery (przynajmniej mnie). Ale jak już mówiłam - jako "tolkienowski bryk" sprawdza się świetnie, szczególnie przed seansem trylogii Jakcsona.

Krzysztof | 2013-03-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 03 marca 2013

W zasadzie o tej książce nie można powiedzieć nic złego, ale też nie powala na kolana. Czytając ją miałem wrażenie że czytam streszczenie ,,Władcy Pierścieni'' i ,,Hobbita'' poprzetykane ciekawostkami dotyczącymi tworzenia tych książek czy epizodami z życia Tolkiena. Porusza też działalność Tolkien Society na świecie.Generalnie nie odradzam, ale nie sądzę żeby miłośnik Tolkiena znający jego biografię i mający za sobą lekturę jego książek znalazłby tu coś nowego/interesującego.

Liz | 2013-06-18

3/4 książki to opisy Władcy Pierścieni i Hobbita, kupując tą książkę miałam nadzieję że będzie więcej o samym Tolkienie..

Kasia Szczublińska | 2012-07-18
Przeczytana: 2008 rok