Kodeks wykroczeń Komentarz /Komentarze

Wydawnictwo: LexisNexis
biznes, finanse

Kodeks wykroczeń jest w polskim ustawodawstwie karnym jednym z najważniejszych aktów prawnych określających odpowiedzialność za czyny o mniejszej społecznej szkodliwości niż przestępstwa. Wykroczenia są jednak popełniane nagminnie i często są niezwykle uciążliwe dla osób przestrzegających norm prawnych (np. w sferze ruchu drogowego). z tego też względu liczba osób, które mają do czynienia z wykroczeniami, jest w skali całego kraju bardzo duża. W związku z tym znajomość zasad prawa wykroczeń okazuje się potrzebna nie tylko prawnikom zawodowo zajmującym się tą dziedziną prawa, ale także szerokiemu kręgowi osób występujących jako oskarżyciele przed sądami grodzkimi, funkcjonariuszom wielu organów państwowych, którzy biorą udział w postępowaniu mandatowym, a także osobom pokrzywdzonym przez sprawców wykroczeń. Niniejszy komentarz zawiera analizę wszystkich przepisów zawartych w Kodeksie wykroczeń, opartą również na bogatym orzecznictwie Sądu Najwyższego i sądów apelacyjnych. Pozwoli to Czytelnikowi na lepsze zrozumienie zawartych w tym Kodeksie norm prawnych oraz intencji ustawodawcy w tym zakresie. Bolesław Kurzępa doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Stalowej Woli oraz na Politechnice Rzeszowskiej, a ponadto wykładowca w Wyższej Szkole Handlowej w Kielcach. Autor publikacji książkowych, komentarzy oraz ponad 250 artykułów, glos i recenzji z zakresu prawa karnego i innych dziedzin prawa. Redaktor naczelny miesięcznika Orzecznictwo Sądów Apelacyjnych i redaktor Orzecznictwa Sądowego w Sprawach Gospodarczych . Stan prawny na 1 lipca 2008 roku Okładka: twarda, Rok wydania: 2008,