83-04-02489-6
historia
Michał

Książka ta opowiada nie tylko o losach sławnego polityka ateńskiego i jego pięknej przyjaciółki. Imiona ich w tytule należy rozumieć nieco przenośnie: chodzi o wielkie wydarzenia dziejowe i o zwykłe sprawy codziennego życia, a więc po prostu o ludzką rzeczywistość Aten w czasach ich świetności. Epoka to bardzo odległa, dzieli nas od niej dwadzieścia pięć wieków. A jednak właśnie owe Ateny są...

Epoka to bardzo odległa, dzieli nas od niej dwadzieścia pięć wieków. A jednak właśnie owe Ateny są wspólną ojczyzną nas wyszystkich, kolebką naszej rodzinnej Europy.

Witold Lisek | 2015-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2015

Jak to u Krawczuka w prawie połowy pozycji tytuł ma się nijak do treści.Jeżeli np. książka się nazywa się Perykles i Aspazja tzn,że będzie tam szeroko i kontekstowo o danym tle historycznym,ale o samych osobach tytułowych najmniej.I tak jest oczywiśćie w tym przypadku(a już o Aspazji to już naprawdę prawie praktycznie nic).Skojarzyło mi się,że dane osoby np Perykles i Aspazja czy Tytys i Berenika mogą właściwie służyc tylko jako wskaznik czy wręcz kotwica służąca jako konkretny punkt zaczepienia dla danej opowieści historycznej konkretnych czasów.Książka sama w sobie-pomijając sam tytuł-to jak zwykle u autora ciekawie, gawędziarsko i rzetelnie przybliżony nam kawałek wiedzy o czasach starożytności.Jest jak snop światła oświetlający i pozwalający tym samym dokładnie przyjrzeć się danemu fragmentowi nocy histori.

Dzieckokwiatu | 2010-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2010

Perykles to wybitny ateński polityk, jako strateg poprowadził wojska przeciwko persom, jak i przeciwko Spartiatom, znany z reform politycznych. Ale czy to wystarczy by poznać tego człowieka napewno? Wychowywany przez muzyka Damona, jak i słynnego filozofa Anaksagoras, był przyjacielem Fidiasza, posiadał żonę atenkę, z której miał dwóch dorodnych synów, jednak to druga żona była miłością jego życia - Aspazja, syn jego z tego małżeństwa nosił jego imię.
Książka opowiada nie tylko o nim i jego otoczeniu, ale i o całej dziwnej specyfice ateńskiej demokracji. Ujmuje walkę demokratów z oligarchami. Ostracyzm - czyli najlepsze kąski historyczne, jaki lubi jej pasjonat! Dużo, dużo, dużo ciekawostek. Fakty są, a jakże, bywają nużące, ale czuję że to nie one zostaną mi w pamięci, tylko cytaty dramatów, które są dowodem na to z czego śmiali się ówcześni Ateńczycy! Z kogo, jak się śmiali, co było na językach!
Studiuję, co prawda dopiero od października, ale to pierwsza książka, którą...

Elevander | 2015-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Wielkanocnego powtarzania książek Krawczuka część kolejna. "Perykles i Aspazja" to nie biografia, ale raczej opis dziejów Aten w VI i V wieku p.n.e. Autor poświęca w tej publikacji dużo miejsca arystokratycznym rodom ateńskim i politycznej walce między nimi. Przy okazji wspomniane zostały obszernie wojny perskie oraz okres tzw. Pięćdziesięcolecia, czyli złotego wieku peryklejskich Aten. Książkę świetnie się czyta, jest żywo napisanym zbiorem różnych szczegółów z dziejów klasycznej Grecji. Trochę może zawiedzeni będą ci, którzy liczyli na dużo informacji o Aspazji: Krawczuk podał ich tyle, ile podały ich źródła, te zaś są skąpe. Ładne parafrazy różnych ciekawych źródeł literackich: Platon, Arystofanes, ale i mało znany Ion z Chios. "Perykles i Aspazja" to książeczka ze wszech miar godna lektury.

Tomasz Babnis

Anteros | 2016-05-19
Przeczytana: 18 maja 2016

Powracam, nie pamiętam już po raz który, do tej książki. Pierwszy raz przeczytałem ją w dzieciństwie. Byłem chory, co sprawiało mi radość. MIałem idealne zdrowie, więc rzadko mogłem liczyć na zwolnienie lekarskie i czas w łóżku.
Czytałem tą książkę jeszcze wiele razy. Krawczuk ma niesamowity talent do uwodzenia, dzielenia się swoją miłością do świata antycznego. Książka niby popularyzatorska, ale czyta się ją jak powieść. Polecam wszystkim. Ja sięgam po nią po raz kolejny, tym razem w celach bardziej praktycznych. Piszę scenariusz filmowy :)

Aleksandrus | 2012-06-17
Przeczytana: 2007 rok

Jak zawsze świetny Krawczuk.

Krzysztof Polowczyk | 2016-09-28
Na półkach: historia, Przeczytane