Kobiety i mężczyźni - odmienne spojrzenia na różnice

Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
83-89120-07-0
asia

Czy i w jaki sposób kobiety i mężczyźni różnią się psychiką? Czy różnice owe to tylko stereotyp czy rzeczywistość? Jeżeli rzeczywistość, to skąd się różnice biorą? Odpowiedzi na te pytania wciąż się poszukuje i na nowo formułuje. Dzięki temu stanowią one sporą część dorobku myśli ludzkiej. Co zastanawiające, część ta nie najlepiej świadczy o jakości ludzkiej myśli, gdyż płeć była i jest zagadnieniem, o którym nawet najtęższe umysły wydawały opinie zdumiewająco jednostronne i upraszające, by nie rzec wręcz – głupie. W miarę demokratyzacji i egalitaryzacji współczesnych społeczeństw pytania o różnice płci nabrały wyraźnie ideologicznego charakteru w związku z powszechną konstatacją nierównego traktowania płci i walką o równouprawnienie kobiet. Ideologizacja ta przyczynia się oczywiście do wzrostu temperatury dyskusji, co niezbyt sprzyja obiektywizmowi – jest to więc sytuacja, w której „goręcej” nie oznacza „jaśniej”.
Niemniej nawet ten wybór tekstów, który tu proponujemy, świadczy o wielości nierozstrzygniętych zagadnień, zwłaszcza dotyczących przyczyn odmienności kobiet i mężczyzn. Ci, którzy twierdzą, że wiedzą na pewno, skąd różnice te się biorą, mają więcej pewności siebie niż wiedzy.
Bogdan Wojciszke
Z Przedmowy