Portret Doriana Graya

klasyka
typ
papier
Jane
7,73 (7388 ocen i 480 opinii)

Opis książki

Dorian Gray jest pięknym mężczyzną. Zafascynowany jego doskonałością fizyczną malarz Basil Hallward uwiecznia go na obrazie. Podczas prezentacji portretu, Gray wpada w rozpacz - przeraża go to, że w przeciwieństwie do postaci z obrazu - on swą urodę kiedyś utraci. Wypowiada więc życzenie: chciałby być wiecznie młody, nawet za cenę własnej duszy. Mijają lata, a Dorian się nie starzeje. Staje się tylko coraz bardziej okrutny, rozwiązły, przestaje odróżniać dobro od zła. Pewnego dnia, znużony dotychczasowym życiem - postanawia zniszczyć portret...
Odwieczne pytania o nieśmiertelność, o dobro i zło, genialny obraz środowiska arystokracji angielskiej, ale przede wszystkim niezwykłe studium natury ludzkiej - to składowe tej powieści.

źródło opisu: wab.com.pl

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Omnikoron | 2010-05-16
Na półkach: Przeczytane, Moje książki

Absolutny klasyk, który przeczytać trzeba bezwzględnie. Są takie dzieła, które powinny przetrwać zagładę ludzkości, zakładam, że Portret Doriana, będzie jednym z nich ;]

Książka jest fenomenalna, w sposób arcyciekawy i wciągający ukazuje przemianę wewnętrzną głównego bohatera. Styk dwóch światów, wpływ cynizmu i zepsucia na niedoświadczony i naiwny charakter. Zepsucie i piękno w jednym.

książek: 1996
gwiazdka | 2014-03-19
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 19 marca 2014

Rzadko zdarza mi się, że nie wiem, co napisać na temat danej książki, a przypadku „Portretu Doriana Graya" właśnie tak jest. Przede wszystkim powieść bardzo mi przypadła do gustu, chociaż niewielka, ale bardzo „wielka” treściowo. Jak to bywa u wielkich pisarzy przepiękny język, w którym nie ma nic z bylejakości. Postaci bardzo wyraziste, nie trzeba dużo słów, aby całość czytać obrazami, zresztą jeden z obrazów- portret- jest niejako głównym bohaterem książki. No i całość to w zasadzie same złote myśli, ale nie znaczy to, że autor na siłę pozlepiał jakieś powiedzonka i to udaje powieść, wplótł to tak misternie, że one po prostu tam są. Dla mnie książka rewelacyjna, na pewno wstęp do lektury Oscara Wilde, „Portret…" to wstyd o tym mówić, pierwsza moja powieść tegoż pana, wiem jednak, że na pewno nie ostatnia.

MountainTobacco | 2014-01-31

Pokochałam tę historię jeszcze zanim przeczytałam tą książkę! Znalazłam bowiem kiedyś jej króciutki opis na marginesie jakiegoś magazynu literackiego. Portret Doriana Graya przeczytałam dopiero mając za sobą lekturę opisującą szczegółową dość biografię Oscara Wilde'a. Powieść zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na intrygującą fabułę, ale również liczne rozmowy, w których znajdziemy tak typowe dla Oscara Wilde'a prowokacyjne określenia otaczającej go rzeczywistości i ludzi. Autor w widoczny sposób bawi się konwencją "co by było gdyby" rzucając podatnego na wpływy Doriana na coraz mroczniejsze wody. Ta historia na zawsze pozostanie moją ulubioną...

Aria | 2010-08-11
Przeczytana: 27 lipca 2010

To jedna z tych książek, która na pierwszy rzut oka nie jest tylko pustym zbiorem złotych myśli (a na pisanie temu podobnych książek jest teraz wielka moda), jednak błyskotliwość języka i kunszt dialogów sprawiają, że książkę się odkłada i myśli się. Myśli, myśli…

„- Pewność jest fatalna. Niepewność czaruje. Mgła nadaje rzeczom urok.
- Można w niej zatracić drogę.
- Wszystkie drogi wiodą do jednego punktu.
- A tym jest?
- Rozczarowanie.”

Życie jest grą. Tak, tak. My sami podświadomie wybieramy sobie rolę i brniemy dalej. Pięknie jest odkrywać, dążyć do spełnienia marzenia. Lecz kiedy marzenie się spełnia, co jest większe – radość ze spełnienie, czy rozczarowanie z powodu braku marzenia?

Niepewność jest piękna. Jest sztuką. Pewność jest życiem. A życie i sztuka nie zawsze idą w parze. Jednak jakże cudownie jest twardo stąpać po pewnej ziemi i czuć niepewność dnia następnego? Tak? A może nie? Człowiek to zbiór paradoksów.

„Własna jego natura podniosła bunt przeciwko nadmiernej...

ChicaDeAyer | 2014-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

Motyw zdeprawowanego potępieńca, tak znany w literaturze, po raz kolejny staje się narzędziem w ręku autora dla objawienia ważnych życiowych prawd i zgubnego wpływu egoistycznych pobudek na ludzkie życie. Przy czym Wilde nie zagłębia się zbyt daleko w filozofię, co powieści nic nie ujmuje, a wręcz w mojej opinii dodaje.

To jednocześnie przykład świetnego stadium psychologicznego bohatera, któremu czytelnik towarzyszy w przemianie, będąc świadkiem stopniowej degradacji niewinnego młodzieńca, jakim jest Dorian na początku lektury. Historia Graya mimo upływu lat nie traci na aktualności. Nie jest to też lektura łatwa. Ale przez swą ponadczasowość i wspaniały kunszt literacki Wilda, z pewnością godna polecenia.

Każdy wie, że książka Oscara Wilda "Portret Doriana Graya" należy do klasyki literatury. Jakieś dwa lata temu obejrzałam ekranizację z 2009 roku. A ponieważ od niedawna zaczęłam sięgać w literaturze po pozycje klasyczne, więc przyszła kolej i na tą książkę.

Jakie są moje odczucia świeżo po przeczytaniu? Oto jest pytanie.

Książka w moim odczuciu nie należy do najłatwiejszych.
Mamy tu wywody Henryka Wottona - są fascynujące, choć także chwilami nużące. Jest to niewątpliwie bardzo barwna kreacja postaci, jest to człowiek niezwykle inteligentny, cyniczny, żyjący bez zasad - a właściwie według własnych zasad. Harry serwuje nam całą masę tak zwanych "złotych myśli". Jego kult młodości jest tak silny, że w momencie spotkania młodego, pięknego, niewinnego Doriana Graya przelewa na niego całą swoją ideologię życia. Dorian zaś chłonie jego słowa, jego teorię jak gąbka wodę. Kilka chwil rozmowy z Harrym i niezwykły portret powodują wypowiedzenie słów zmieniających całe życie bohatera.

Z...

kasandra_85 | 2011-08-28
Przeczytana: sierpień 2011

wolfie | 2014-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2014

"Portret Doriana Graya" - klasyk, po który zdecydowałam się sięgnąć, zauroczył mnie barwnym, poetyckim językiem.
Autor świetnie nakreślił osobowość Doriana Graya. Również bohaterowie drugoplanowi są świetnie "zbudowani" i posiadają indywidualne cechy charakteru.
"Portret Doriana Graya" to mroczna, porażająca zmysły opowieść o porzuceniu moralności na rzecz występku. Książka jak najbardziej warta przeczytania. Polecam.

"Młodość jest jedynym dobrem godnym posiadania".

klarita | 2013-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2013

Oscar Wilde - angielski pisarz, który musiał mieć wielką wyobraźnię by stworzyć ten klasyk. Autor napisał też wiele opowiadań i powieści ale to właśnie " Portret Doriana Graya" przyniósł mu największą chwałę.

Dorian Gray - bo to on jest głównym bohaterem jest młody, piękny, bogaty ... Czego chcieć więcej, kiedy świat salonów otwiera swe wrota??
Nie jest on jednak rozpieszczonym paniczykiem. Bohater wkracza dopiero w towarzyskie życie Londynu. Chodzi do teatru, opery, na bankiety, przyjęcia.... Właśnie tam poznaje człowieka, który stanie się jego błogosławieństwem i przekleństwem. Zaprzyjaźnia się z Bazylim, który ubóstwiając urodę Doriana maluje jego obraz i właśnie to ten przedmiot odmieni życie młodzieńca. Nieświadomy swoich czynów Dorian marzy aby już na zawsze pozostać taki jak ten obraz. Nie spodziewał się jednak, że jego marzenie może się spełnić. To wydarzenie zmienia jego życie ale niekoniecznie na lepsze.

Książka jest określana mianem klasyku. Może i tak ale dla mnie aż...

Już długo chciałam przeczytać 'Portret Doriana Graya' - mam niesamowitą słabość do klasyki.
Jakoś na pierwszym planie widziałam, jak większość czytelników, lorda Henryka Wottona. Diabelnie inteligentny i cyniczny, który potrafi mieć duży wpływ na ludzi. Do tej grupy dołączył Dorian Gray.
Co zawiera w sobie ta powieść?
Na pewno krytycy mieli rację, że książka jest iście dandysowska. Bohaterowie cenią luksusowe rzeczy i bogactwo, nie mówiąc o klejnotach i pięknych strojach. Poza tym mamy tu kult młodości, silny również współcześnie. Jednak najważniejsza jest psychologia - wpływ lorda na Doriana oraz zachowania głównego bohatera. Przecież on sam zadecydował, jak ma wyglądać jego życie - w ciągłym strachu, ale jednocześnie pełne doznań, niekoniecznie dobrych. Dorian mógł wybrać życie uczciwe, ale kult młodości w społeczeństwie usprawiedliwia wszystko.
Plusy za zakończenie - wydawałoby się, że Oscar Wilde wybierze łatwą drogę, ale zaskoczył mnie.
Nie tylko powieści realistyczne...

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Marcin Szczygielski
    43. rocznica
    urodzin
    Bo jak się ludzie kochają, z wzajemnością, to nie mają głowy do podłości i są dobrzy.
  • Richard A. Knaak
    54. rocznica
    - Bądź przeklęty!
    - Dziękuję, już jestem Pójdziemy?
  • Ian Fleming
    107. rocznica
    urodzin
    Jedyny sposób, na to, aby rzucić palenie, to przestać i już nie zaczynać. Jeżeli pani chce udawać przez tydzień czy dwa, że porzuca palenie, to ograniczenie ich nic nie da. Tyle, że zanudza się innych i ciągle o tym myśli. (...) A drugi sposób to mieć papierosy za słabe, albo za mocne
  • Małgorzata Szejnert
    79. rocznica
    urodzin
    Pozwoliła mi zadawać pytania. Sama nie zadała ani jednego. Uznała widocznie, że mam prywatny powód, by pytać. Z kolei, jako osoba, która traktowała dosyć obojętnie nocne transporty, co ją dziś zasmuca i niepokoi, miała prywatny powód, by odpowiadać.
  • Maeve Binchy
    75. rocznica
  • Krystyna Żywulska
    97. rocznica
    urodzin
    A czy kiedyś... jeśli nawet uda się wyjść na prawdziwą wolność, czy potrafię nie kojarzyć najpiękniejszego krajobrazu, najbardziej uroczych zakątków z czarnym dymem, z krwistym płomieniem, z rozpaczliwym ostatnim krzykiem palonych ludzi? Chyba nigdy już, nigdy. Ludzie będą mieli swoje sprawy, a ja b... pokaż więcej
  • Irena Krzywicka
    116. rocznica
    urodzin
    A los, wie pan, to nie jest wcale sumienny księgowy, tylko głupi, bezmyślny dureń, który wszystko mili i plącze i wszystko zawsze nie w porę załatwia. Za późno. Za późno, rozumie pan?
  • Patrick White
    103. rocznica
    urodzin
    Fizyczna miłość wydawała mu się teraz jak gdyby wesołym wyścigiem z przeszkodami, w którym ostatecznie prawie każdy zawodnik zasługuje na dyskwalifikację za mniejsze lub większe oszustwa.
  • Wojciech Karolak
    76. rocznica
  • Jarosław Stukan
    42. rocznica
    urodzin
    W człowieku bowiem piękne jest to, że wie, nawet
    jeśli ze swoją wiedzą się nie zgadza.
  • Michał Piróg
    44. rocznica
  • Miljenko Jergović
    49. rocznica
    urodzin
    (...) czuje, jak rośnie w nim strach. I to nie zwyczajny, paniczny, histeryczny ludzki strach, tylko taki, przed którym nie ma ucieczki. Zaczyna się bać, jak w dzień biblijnego potopu, i nikomu nie potrafi powiedzieć, z czego zrobiony jest jego strach. Do szału doprowadza go niezrozumienie, tępota,... pokaż więcej
  • Frank Schätzing
    58. rocznica
    urodzin
    Im bardziej kogoś lubię, tym mi głupiej mu to powiedzieć. Jeśli chodzi o ciebie, jestem prawdopodobnie największym głupcem wszech czasów.
  • Irena Jurgielewiczowa
    12. rocznica
    śmierci
    Jak komuś życie krzywo się ułożyło (...) i jest sam, to robi się trochę dziwny i nieraz głupie pomysły przychodzą mu do głowy.
  • Anne Brontë
    166. rocznica
    śmierci
    Gdy straciłem panią Graham z oczu, zdało mi się, że wraz z nią odeszła cała radość [...]
  • Stefan Wyszyński
    34. rocznica
    śmierci
    Myśl o Mnie, a Ja już będę myślał o tobie”. – „Uwolnisz się od zbędnego niepokoju, daremnych rozważań, zbędnych myśli. Ile natomiast zyskasz czasu, który możesz poświęcić wyłącznie dla Mnie i dla mojego Kościoła. Chcesz mieć więcej czasu? Myśl tylko o Mnie, a przekonasz się, ile przybędzie ci czasu”... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku