Lubimyczytać.pl to:

klasyka
typ
papier
Jane
7.73 (5850 ocen i 365 opinii)

Opis książki

Dorian Gray jest pięknym mężczyzną. Zafascynowany jego doskonałością fizyczną malarz Basil Hallward uwiecznia go na obrazie. Podczas prezentacji portretu, Gray wpada w rozpacz - przeraża go to, że w przeciwieństwie do postaci z obrazu - on swą urodę kiedyś utraci. Wypowiada więc życzenie: chciałby być wiecznie młody, nawet za cenę własnej duszy. Mijają lata, a Dorian się nie starzeje. Staje się tylko coraz bardziej okrutny, rozwiązły, przestaje odróżniać dobro od zła. Pewnego dnia, znużony dotychczasowym życiem - postanawia zniszczyć portret...
Odwieczne pytania o nieśmiertelność, o dobro i zło, genialny obraz środowiska arystokracji angielskiej, ale przede wszystkim niezwykłe studium natury ludzkiej - to składowe tej powieści.

źródło opisu: wab.com.pl

źródło okładki: www.wab.com.pl

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Omnikoron | 2010-05-16
Na półkach: Przeczytane, Moje książki

Absolutny klasyk, który przeczytać trzeba bezwzględnie. Są takie dzieła, które powinny przetrwać zagładę ludzkości, zakładam, że Portret Doriana, będzie jednym z takich dzieł ;]

Książka jest fenomenalna, w sposób arcyciekawy i wciągający ukazuje przemianę wewnętrzną głównego bohatera. Styk dwóch światów, wpływ cynizmu i zepsucia na niedoświadczony i naiwny charakter. Zepsucie i piękno w jednym.

Aria | 2010-08-11
Przeczytana: 27 lipca 2010

To jedna z tych książek, która na pierwszy rzut oka nie jest tylko pustym zbiorem złotych myśli (a na pisanie temu podobnych książek jest teraz wielka moda), jednak błyskotliwość języka i kunszt dialogów sprawiają, że książkę się odkłada i myśli się. Myśli, myśli…

„- Pewność jest fatalna. Niepewność czaruje. Mgła nadaje rzeczom urok.
- Można w niej zatracić drogę.
- Wszystkie drogi wiodą do jednego punktu.
- A tym jest?
- Rozczarowanie.”

Życie jest grą. Tak, tak. My sami podświadomie wybieramy sobie rolę i brniemy dalej. Pięknie jest odkrywać, dążyć do spełnienia marzenia. Lecz kiedy marzenie się spełnia, co jest większe – radość ze spełnienie, czy rozczarowanie z powodu braku marzenia?

Niepewność jest piękna. Jest sztuką. Pewność jest życiem. A życie i sztuka nie zawsze idą w parze. Jednak jakże cudownie jest twardo stąpać po pewnej ziemi i czuć niepewność dnia następnego? Tak? A może nie? Człowiek to zbiór paradoksów.

„Własna jego natura podniosła bunt przeciwko nadmiernej udręce...

MountainTobacco | 2014-01-31
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Pokochałam tę historię jeszcze zanim przeczytałam tą książkę! Znalazłam bowiem kiedyś jej króciutki opis na marginesie jakiegoś magazynu literackiego. Portret Doriana Graya przeczytałam dopiero mając za sobą lekturę opisującą szczegółową dość biografię Oscara Wilde'a. Powieść zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na intrygującą fabułę, ale również liczne rozmowy, w których znajdziemy tak typowe dla Oscara Wilde'a prowokacyjne określenia otaczającej go rzeczywistości i ludzi. Autor w widoczny sposób bawi się konwencją "co by było gdyby" rzucając podatnego na wpływy Doriana na coraz mroczniejsze wody. Ta historia na zawsze pozostanie moją ulubioną...

kasandra_85 | 2011-08-28
Przeczytana: sierpień 2011

gwiazdka | 2014-03-19
Na półkach: Rok 2014, Przeczytane
Przeczytana: 19 marca 2014

Rzadko zdarza mi się, że nie wiem, co napisać na temat danej książki, a przypadku „Portretu Doriana Graya" właśnie tak jest. Przede wszystkim powieść bardzo mi przypadła do gustu, chociaż niewielka, ale bardzo „wielka” treściowo. Jak to bywa u wielkich pisarzy przepiękny język, w którym nie ma nic z bylejakości. Postaci bardzo wyraziste, nie trzeba dużo słów, aby całość czytać obrazami, zresztą jeden z obrazów- portret- jest niejako głównym bohaterem książki. No i całość to w zasadzie same złote myśli, ale nie znaczy to, że autor na siłę pozlepiał jakieś powiedzonka i to udaje powieść, wplótł to tak misternie, że one po prostu tam są. Dla mnie książka rewelacyjna, na pewno wstęp do lektury Oscara Wilde, „Portret…" to wstyd o tym mówić, pierwsza moja powieść tegoż pana, wiem jednak, że na pewno nie ostatnia.

Catalina | 2011-10-17
Przeczytana: 14 października 2011

Większość książek, które w życiu przeczytałam, w mniejszym lub większym stopniu podobała mi się. Nie wiem, czy jest to kwestia odpowiedniego doboru lektur, wyjątkowej miłości do czytania (czegokolwiek), czy po prostu wynika to z mojego mało wybrednego gustu. Faktem jest, że czytam wszystko, co mnie w jakiś sposób zainteresuje, nie zważając na gatunek, czas powstania utworu i inne etykiety. Oczywiście mam swoje ulubione epoki i nurty literackie, jednak staram się nie ograniczać jedynie do nich. Jednakże muszę przyznać, że jeśli już natrafię na takiego przysłowiowego literackiego „gniota”, to w swoich opiniach nie pozostawiam na nim suchej nitki. Być może dlatego, że zdarza się to rzadko, moje niezadowolenie z przeczytania takiej beznadziejnej pozycji jest zazwyczaj dwukrotnie większe niż innych czytelników. Moja awersja nie zna granic, ale mój zachwyt też nie. Dlatego gdy natrafię na lekturę wyjątkową, prawdziwą perełkę literacką – moje odczucia bywają tak pozytywne i jest ich przy tym...

Citizen_Erased | 2010-07-23
Przeczytana: 21 lipca 2010

"Jedyną rzeczą gorszą od tego, że o nas mówią, jest to, że o nas nie mówią."

Padło wiele słów na temat "Portretu Doriana Graya":
demoralizująca, cyniczna, dekadencka, a do tego opiewająca hedonizm.
Jakby tego było mało dostrzeżono nawet...aluzje do homoseksualizmu.
Opowieść o obrazie naturalnej wielkości, który ukazywał wszystkie grzechy i skazy na duszy w zamian za wieczną młodość i urodę, wydawał się pomysłem z wyższej półki, który wręcz nie przystawał do XIX wieku.

W myśl zasady widniejącej u góry również nie zamierzam bogacić się milczeniem, bo nie jest ono złotem, a... tchórzostwem.

"Prawdziwa piękność kończy się tam, gdzie się zaczyna intelektualizm."
W powieści jest paradoksalnie na odwrót. Tam, gdzie mnożą się błyskotliwe gry słowne, rozważania na temat szuki, dopiero ma swój początek piękno. W swojej opinii posunę się jeszcze dalej i stwierdzę, że cały kunszt dialogów zawiera się w scenach, gdzie występuje Lord Henryk Wotton(przyjaciel Doriana).
"Portret Doriana Graya" sta...

Już długo chciałam przeczytać 'Portret Doriana Graya' - mam niesamowitą słabość do klasyki.
Jakoś na pierwszym planie widziałam, jak większość czytelników, lorda Henryka Wottona. Diabelnie inteligentny i cyniczny, który potrafi mieć duży wpływ na ludzi. Do tej grupy dołączył Dorian Gray.
Co zawiera w sobie ta powieść?
Na pewno krytycy mieli rację, że książka jest iście dandysowska. Bohaterowie cenią luksusowe rzeczy i bogactwo, nie mówiąc o klejnotach i pięknych strojach. Poza tym mamy tu kult młodości, silny również współcześnie. Jednak najważniejsza jest psychologia - wpływ lorda na Doriana oraz zachowania głównego bohatera. Przecież on sam zadecydował, jak ma wyglądać jego życie - w ciągłym strachu, ale jednocześnie pełne doznań, niekoniecznie dobrych. Dorian mógł wybrać życie uczciwe, ale kult młodości w społeczeństwie usprawiedliwia wszystko.
Plusy za zakończenie - wydawałoby się, że Oscar Wilde wybierze łatwą drogę, ale zaskoczył mnie.
Nie tylko powieści realistyczne piętnują wa...

Ettelea | 2011-10-31
Przeczytana: 31 października 2011

"Portret Doriana Gray'a" jest jedyną powieścią napisaną przez Oscara Wilde'a. Wyjątkową, pouczającą i niezwykle klimatyczną.

Dorian Gray jest młodym i nieziemsko pięknym mężczyzną, będącym muzą dla pewnego malarza. To klasyczny romantyk, miłośnik malarstwa, muzyki, literatury oraz sztuki aktorskiej, który w swojej niewinności wydaje się być ideałem. Jednak przez truciznę słów sączoną mu do ucha przez jednego z przyjaciół popada w próżność i pragnie zachować swoją młodość na wieki, chociażby za cenę własnej duszy. Przez niezwykły portret Doriana jego egoistyczne życzenie zostaje spełnione. Kuszony filozofią żądzy zatraca się w niemoralnych postępkach, które nie pozostawiają na jego nieskazitelnej urodzie nawet najmniejszego śladu. Fizyczność mężczyzny jest bezpieczna ale czy można oszukać własną duszę?

Ta dziewiętnastowieczna powieść napisana jest wyrafinowanym językiem. Doskonale ukazuje środowisko angielskiej arystokracji. Jednak największe wrażenie sprawiają zmiany zachodzące w nat...

wolfie | 2014-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2014

"Portret Doriana Graya" - klasyk, po który zdecydowałam się sięgnąć, zauroczył mnie barwnym, poetyckim językiem.
Autor świetnie nakreślił osobowość Doriana Graya. Również bohaterowie drugoplanowi są świetnie "zbudowani" i posiadają indywidualne cechy charakteru.
"Portret Doriana Graya" to mroczna, porażająca zmysły opowieść o porzuceniu moralności na rzecz występku. Książka jak najbardziej warta przeczytania. Polecam.

"Młodość jest jedynym dobrem godnym posiadania".

Załóż konto za darmo!

71. rocznica
  • Wiktor Suworow
    67. rocznica
    urodzin
    Dobry, to człowiek, który nie ukrywa siedzącego w nim zwierzęcia. a taki co usiłuje udawać dobrego, jest wręcz niebezpieczny. Najgroźniejsi są ci, którzy sami głęboko wierzą, że są dobrzy. Odrażający, ohydny przestępca może zamordować jednego człowieka, dziesięciu, stu, ale nigdy nie zabija milionów. Miliony mordują ci, którzy mają się za samą dobroć.
  • Mary Hoffman
    69. rocznica
  • Arto Paasilinna
    72. rocznica
    Umrzeć zawsze się zdąży.
  • Simon Beckett
    46. rocznica
    urodzin
    Nie ma drugich szans, są tylko inne. Jakąkolwiek podejmiesz decyzję, życie zawsze będzie inne niż wtedy, gdybyś podjął inną.
  • Elina Hirvonen
    39. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie umiałam jej sobie wyobrazić. Miłości, która jest tak niepodważalna, że mogę być zapłakana i rozbita, a mimo to pewna, że ktoś będzie mnie trzymał i chciał, bym następnego dnia obudziła się przy nim.
  • Hanna Januszewska
    109. rocznica
  • Merete Lien
    62. rocznica
  • Peter S. Beagle
    75. rocznica
    urodzin
    Ten wybierać drogę musi, komu wszelki szlak odcięło. Utracone wiecznie kusi, co minęło to minęło.
  • Julie Powell
    41. rocznica
    urodzin
    Julia nauczyła mnie, jak znaleźć własną drogę. Nie jest tak, jak sądziłam. Sądziłam, że chodzi o... nie wiem, o pewność siebie, silną wolę albo szczęśćie. To też warto mieć, bez wątpienia, ale jest coś innego, coś, z czego biorą się wspomniane wyżej rzeczy. To radość.
  • Adolf Hitler
    125. rocznica
    urodzin
    Walczyć mogę tylko o coś, co miłuję, miłuję tylko to, co szanuję, szanuję tylko to, co rozumiem.
  • Jan Dobraczyński
    104. rocznica
  • Bram Stoker
    102. rocznica
    śmierci
    Kocham szarość, mrok i ciemność nocy, lubię być sam, a za najodpowiedniejsze towarzystwo uznaję własne myśli.

Znajdź nas na Facebooku