Telling the truth about history
83-7150-676-7
historia, postmodernizm, nauka
historia

Książka Joyce Appleby, Lynn Hunt i Margaret Jacob jest swoistym zapisem debaty dotyczącej sposobu przedstawiania historii, jaką w ostatnich dekadach podjęły nauki humanistyczne. Polem obserwacji autorek jest przede wszystkim historia Ameryki, a głównym wątkiem ich relacji - sytuacja po odrzuceniu intelektualnego absolutyzmu w nauce. Wraz z reprezentantami „zbuntowanych generacji" zadają pytanie: Czym jest historia (nauką, sztuką czy działaniem propagandowym w służbie różnych grup interesów), o kim opowiada i dla kogo jest spisywana Tłem tych rozważań pozostają kwestie zasadnicze dotyczące samej prawdy, możliwości dotarcia do niej, sensu dziejów itp. Autorki jasno określają własne stanowisko: akceptują zmiany wywołane odrzuceniem stereotypów, wierzą w możliwość rzetelnego opisu przeszłości, uznają za celowe próby przybliżenia się do prawdy. Swój optymizm opierają na ufności w moc zbiorowego wysiłku, a ostateczną konkluzję zamykają zdaniem: „Demokratycznie uprawiane dziejopisarstwo, będące chórem różnobrzmiących głosów, jest najlepszą drogą do znajdywania sensu świata".

Odetta | 2014-07-18
JolantaKG | 2014-01-05