Gród nad jeziorem

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
konjix

Szczur_w_bibliotece | 2015-04-07
Przeczytana: 05 kwietnia 2015

"Gród nad jeziorem" to z całą pewnością obowiązkowa lektura dla osób rozpoczynających przygodę z kulturą dawnych Słowian. Zofia Kossak opisuje fragment historii mieszkańców wczesnosłowiańskiego grodu z ich zabobonnymi wierzeniami, tradycją i elementami życia codziennego.
Wyobraźnia autorki przenosi nas również w takie chwile, które w śród mieszkańców powodują wielkie "zamieszanie" i odrywają ich od codziennej rutyny. Przyjazd kupców i oblężenie grodu są momentami zwrotnymi, na tle których rozgrywa się dramatyczna historia miłosna dwojga młodych ludzi.
Przystępny język, zwarta fabuła i brak natłoku zbyt wybujałej "magiczności" uchyla zaledwie mały rąbek ówczesnego świata i z tego powodu świetnie dała by sobie radę jako lektura szkolna w miejsce innych, "obcych" historii z obecnie obowiązującego kanonu.

Ell | 2014-08-18

Są takie książki, które niezwykle silnie oddziałują na młodego czytelnika, pozostawiając ślad na całe życie.
Gdybym miała stworzyć taką własną listę lektur dzieciństwa, to na pierwszym miejscu wpisałabym bez wahania "Gród na jeziorem" Zofii Kossak (Szczuckiej-Szatkowskiej).

Przeczytałam tę powieść jeszcze w czasach szkoły podstawowej i było to naprawdę wielkie przeżycie. Pisarka stworzyła tak sugestywnie dawny świat sprzed wieków, że postaci i wydarzenia wydały mi się żywe i realne. To był mój pierwszy kontakt z fabułą osadzoną w tak odległym czasie, więc tym bardziej ta literacka wizja trafiła na podatny grunt.
Dziś, po latach wracam co jakiś czas do tej lektury, patrząc na nią również pod kątem aktualnego poziomu wiedzy historycznej o prasłowiańszczyźnie.
I co zaskakujące - pisarka zbudowała obraz życia osady niezwykle prawdopodobny. Obecnie wiemy, że mieszkańcy biskupińskiej osady nie byli naszymi prasłowiańskimi przodkami, ale też autorka nie używa tej nazwy grodu.

Więcej na...

Leśna_panna | 2016-08-04
Przeczytana: lipiec 2016

Jest to tak krótka opowieść, że trudno wypowiadać się jakkolwiek więcej na temat umiejętności pisarskich autorki. Przedstawiła proste życie, prostych ludzi. Sięgnęła do naszych korzeni- kultury i tradycji słowiańskiej. Sądzę, że pani Kossak wyszło to nader zgrabnie i estetycznie. Jej styl pisania nie narzucał się i nie odciągał uwagi od tego co istotne- życia grodu. Podoba mi się, że (w przeciwieństwie do niektórych twórców) nie starała się wejść z fabułą w realizm magiczny.
Postaci są "bezpłciowe", ale wydaje mi się, że nie o to chodzi w tej książce. Nie mamy się wczuwać w konkretną postać, a sami wejść w historię. Ten zabieg bardzo przypadł mi do gustu.
Niestety, zakończenie to totalna porażka w mojej ocenie. Poczułam się tak, jakbym dostała w twarz. Kolejna słodka historia, w której wszystko jest czarno-białe. Nie zasługuje na więcej niż pięć gwiazdek, ale moja słabość do rodzimych korzeni zmusza mnie do przyznania sześciu.

Artur | 2015-04-12

Fascynuje mnie historia Biskupina, dlatego ciut więcej spodziewałem się po tej opowieści, choć przeczytać i tak warto!

Jastrzębski | 2016-08-25
Morgoth | 2016-07-03