Monachomachia czyli Wojna Mnichów

Okładka książki Monachomachia czyli Wojna Mnichów Ignacy Krasicki
Okładka książki Monachomachia czyli Wojna Mnichów
Ignacy Krasicki Wydawnictwo: Ossolineum Seria: Nasza Biblioteka poezja
poezja
Nasza Biblioteka
Ossolineum
1955-01-01
1955-01-01

Okładka książki Wiersze dla dzieci Władysław Bełza, Aleksander Fredro, Stanisław Jachowicz, Maria Konopnicka, Ignacy Krasicki, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki
Wiersze dla dz... Władysław Bełza,&nb...
Okładka książki Bajki o zwierzętach Ignacy Krasicki, Józef Wilkoń
Bajki o zwierz... Ignacy Krasicki, Jó...
Okładka książki Bajki o zwierzętach Hans Christian Andersen, Ezop, Jacob Grimm, Wilhelm Grimm, Ignacy Krasicki
Bajki o zwierz... Hans Christian Ande...

2047

Delikatnie żartobliwe.

Delikatnie żartobliwe.

7/10
Pijaństwo. Wiara w zabobony. Dostanie życie. Łakomstwo. A nawet zwykła głupota. To tylko kilka z przywar zakonników „z nieznanej miejscowości”, które w swoim poemacie opisał Ignacy Krasicki. Satyra opisuje dokładnie odwrotny sposób życia duchowieństwa w stosunku do tego, jak powinno ono wyglądać. I pomimo tego, że utwór napisany blisko 250 lat temu - wciąż wiele w nim aktualnych tematów.

Co jeszcze ciekawsze - Ignacy Krasicki, czyli swego czasu Arcybiskup Gnieźnieński i Prymas Polski - dokonał czegoś, co dla wielu (również współcześnie) jest nie do pomyślenia, czyli otwartej krytyki swojego „podwórka”. Zrobił to w bardzo humorystyczny sposób. Nie brak jednak w tym poemacie dużej łyżki dziegciu. Można wyczytać między wierszami, że opisywana rzeczywistość wcale autorowi nie odpowiada.

Warto siegnąć po tę krótką lekturę.

7/10

Nie wiem czy teraz taka obrazoburczość by przeszła. Prawie 250 lat temu można było otwarcie obśmiać duchowieństwo.

Bardzo zabawne, dowcipne, bardzo lekkie i zarazem bardzo ostro wymierzone w hipokryzję duchowieństwa, nie taką znowu niecodzienną. Pióro Krasickiego i jego zmysł obserwacji jak zwykle nie rozczarowują.

Władanie piórem i swoboda języka to największe zalety Krasickiego. Sam utwór może i miejscami zabawny, jednak dziś chyba zbyt "grzeczny", a na pewno do kontrowersyjności, którą posiadał w latach publikacji, mu daleko.
Jednak czyta się szybko, rytmicznie i można wzbogacić swoje słownictwo o archaizmy i historyzmy.

Biskup, arcybiskup, piszący kontrowersyjny poemat heroikomiczny o swym otoczeniu w sposób groteskowy, satyryczny i bez rzucania błotem.. klasyka!

Ignacy Krasicki w komiczny sposób ukazuje jak obżarstwo i pijaństwo zobrazowane w utworze przesłoniło prawdziwą misję zakonów. Jego celem nie był bynajmniej atak na religię, jedynie w aluzyjny sposób precyzuje on ujemne strony życia wielu ówczesnych zakonników. Autor nie szczędzi mnichom krytyki, otwarcie mówi o ich lenistwie, niskim poziomie moralnym i intelektualnym. Nic dziwnego, że utwór ten wywołał wiele kontrowersji skoro prawda zawsze boli najbardziej.

Autor mający godność arcybiskupią przedstawia zepsucie moralne jakie panuje w zakonach, przyobleka to w uwłaczające duchowieństwu konkretne sytuacje, uwypukla to mocną satyrą. Aż trudno uwierzyć w taką rzeczywistość.

Kiepska.

Kiepska.