Wspomnienia pilota. Jak dziś pamiętam

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wspomnienia pilota". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
A--

Danway | 2011-03-19
Na półkach: Przeczytane, @Blog, 2008-2009
Przeczytana: 30 kwietnia 2009

Dziwne czasami są losy książki i czytelnika, kiedy ich spotkanie jest zupełnie zaskakujące i nieprzewidziane. Tak właśnie było ze mną i pierwszą częścią autobiografii Janusza Meissnera. Jednak bardziej to było na zasadzie z braku laku dobry kit.

Książka mówi o młodzieńczych latach kpt. Janusza Meissnera pseudonim Porucznik Herbert. Z książki możemy dowiedzieć się o nauce w Szkole Budowy Maszyn i Elektrotechniki im. H. Wawelberga i S. Rotwanda w Warszawie a następnie w szkołach lotniczych: w Niższej Szkole Pilotów w Krakowie, oraz w Wyższej Szkole Pilotów w Poznaniu.

Możemy dowiedzieć się jakie emocje towarzyszyły autorowi podczas pierwszych samodzielnych i szkoleniowych lotów. Z książki dowiadujemy się, że Meissner został pilotem całkiem przypadkiem, a dokładnie z braku odpowiedniej ilości adeptów.

Książkę czyta się niezwykle ciężko. Czyta się o wydarzeniach ciekawych (lubię historię), ale ta mnie nijak nie wciągnęła. Raczej nie sięgnę po kolejne części autobiografii. Jednak...

Nitager | 2016-06-08

Uważam, że Januszowi Meissnerowi słabo wychodziła beletrystyka. Był za to mistrzem utworów autobiograficznych. A to dzięki swojemu ironicznemu i autoironicznemu sposobowi narracji.
"Jak dziś pamiętam" to pierwszy tom jego wspomnień. Na początku wspomina w nich ojca, który tak szybko go osierocił. Potem zanurza się w latach dzieciństwa, a z każdego zdania aż bije miłość do matki i cudowna przyjaźń z młodszym bratem, Tadeuszem - później również pisarzem. Wspomnienia ciągną się aż do lat po pierwszej wojnie światowej, kiedy to wstąpił do wojska i wyszkolił się na pilota.
Jest to najbardziej sentymentalna z trzech części jego autobiografii. Trudno się dziwić, pisał ją bowiem człowiek już wiekowy, sterany życiem, który z niejednego pieca jadł chleb, z rozrzewnieniem wspominając czasy szczenięce i młodość.
Humor, obecny w każdym autobiograficznym utworze Meissnera, tutaj jest mniej widoczny, jakby schowany za innymi wydarzeniami. Wywołać może co najwyżej ciepły uśmiech. Ale dla...

Peter | 2013-03-23
Przeczytana: 01 czerwca 2011

Jedna z najlepszych książek wspomnieniowych jaką czytałem. Źródło wiedzy o czasach przełomu wieków i kiedy Polska powstawała na nowo. Osobiste wspomnienia w których co chwila pojawiają się znane nazwiska, nazwy, okolice, rozpoznawalne do dziś. Stara Warszawa, jej instytucje, ludzie, życie codzienne, szkolnictwo, handel, obyczaje.
Nie tylko dla entuzjastów lotnictwa.
p.s. J.Meissner wydał trzy tomy wspomnień, niestety, nie wznawiane dzisiaj, a szkoda. Mam wydania z lat 80-ych XX w. (((-:

Anna | 2016-11-03
Na półkach: Biografie, Posiadam, Przeczytane