Społeczeństwo spektaklu oraz Rozważania o społeczeństwie spektaklu

Tłumaczenie: Mateusz Kwaterko
Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
7,71 (51 ocen i 8 opinii) Zobacz oceny
10
11
9
7
8
10
7
12
6
7
5
2
4
0
3
0
2
2
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
La société du spectacle. Commentaires sur la société du spectacle
data wydania
ISBN
8306030214
liczba stron
256
język
polski
dodał
marcin

Tam, gdzie rządzi spektakl, nie istnieją żadne zorganizowane siły, które nie opowiadałyby się za spektaklem. Żadna z tych sił nie może już więc występować przeciw panującemu porządkowi, żądna też nie może się wymknąć wszechogarniającej regule omertà. Porzucono niepokojącą, a przez ponad dwa stulecia uznawaną za oczywistą koncepcję, zgodnie z którą społeczeństwo może podlegać krytyce, a nawet...

Tam, gdzie rządzi spektakl, nie istnieją żadne zorganizowane siły, które nie opowiadałyby się za spektaklem. Żadna z tych sił nie może już więc występować przeciw panującemu porządkowi, żądna też nie może się wymknąć wszechogarniającej regule omertà. Porzucono niepokojącą, a przez ponad dwa stulecia uznawaną za oczywistą koncepcję, zgodnie z którą społeczeństwo może podlegać krytyce, a nawet zostać przekształcone, zreformowane lub zrewolucjonizowane. Porzucono ją nie dlatego, iżby pojawiły się jakieś nowe argumenty przemawiające przeciw niej; argumenty stały się po prostu zbyteczne. Osiągnięcie to nie świadczy o powszechnym szczęściu, lecz o przeraźliwej potędze siatek tyranii.

Uznano, iż historia pojawiła się w Grecji wraz z demokracją. Przekonaliśmy się, że razem z demokracją znikła z powierzchni Ziemi.

 

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 98
Bazyli Venosta | 2017-10-21
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 21 października 2017

Podziwiam erudycję i naprawdę tytaniczną pracę, jaką wykonał pan Mateusz Kwaterko, nie tylko spolszczając chyba nie najłatwiejszy w przekładzie tekst, ale również rozpoznając i opatrując odpowiednimi przypisami tzw. "przechwycenia" dokonywane przez Deborda.

Co do samej książki, to "Społeczeństwo spektaklu" ma charakter bardziej socjologiczny, podczas gdy "Rozważania o społeczeństwie spektaklu" bardziej publicystyczny. Słuszny jest raczej stawiany Debordowi zarzut, że jego teoria jest niefalsyfikowalna - "system" jest w niej podobnie wszechogarniający jak "imperium" w koncepcji M. Hardta i A. Negriego.

Diagnoza manipulacji i wyjaławiającego wpływu, jaki wywiera na człowieka rozwinięta gospodarka towarowa, pozbawiając go przy tym podmiotowości i odbierając możliwość sprzeciwu, jest fenomenalna. Raczej jałowy jest jedynie rozdział IV "Społeczeństwa..." o historii ruchu robotniczego, anachroniczne są też nadzieje pokładane przez autora w rzekomym potencjale rewolucyjnym zanikającej przecież już w jego czasach klasy robotniczej, i w ogóle będące wariantem anarchizmu jego "pozytywne" recepty.

Z pewnością mamy tu do czynienia z jedną z najważniejszych książek dla wszystkich tych, którzy nie godzą się na obecne status quo. W swojej warstwie krytycznej praca Deborda wciąż w większości zachowuje przenikliwą aktualność. W warstwie pozytywnej nie przetrwała zaś zdecydowanie próby czasu.

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Moralność Pani Dulskiej

,,Moralność pani Dulskiej" to komedia warta przeczytania choćby ze względu na jej wpływ na polską kulturę, ale także jej przedstawienie w przystępny s...

zgłoś błąd zgłoś błąd