Jungvolk. Historia młodocianego żołnierza Hitlera

Jungvolk. The Story of a Boy Defending Hitler's Third Reich
978-83-11-11536-1
Dziecko, wojna, okrucieństwo
hans

Wspomnienia Wilhelma Gehlena zawierają przejmujący obraz zmilitaryzowanego życia Trzeciej Rzeszy. Młody Gehlen wstąpił do Jungvolk - organizacji dla najmłodszych dzieci, wychowującej je w duchu narodowego socjalizmu. W miarę upływu czasu i nasilenia alianckich nalotów bombowych zaczyna wykonywać wiele nowych, czysto wojennych obowiązków: zostaje łącznikiem między poszczególnymi bateriami artylerii przeciwlotniczej oraz ich lokalnym dowództwem, uczestniczy w zbiórce złomu i ziół. Jest świadkiem zniszczeń w rodzinnym mieście, ostatnich walk, wkraczania wojsk brytyjskich i amerykańskich, wreszcie - denazyfikacji.

| 2013-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2013

Wydanie trochę słabe. Dużo literówek, złe przetłumaczenia słów, jakby ktoś niektóre zdania przepuścił przez Google Translate.

Co do samej opowieści to plus jest taki, że niektóre fakty przedstawione przez autora zostały skorygowane w przypisach. Jest to opowieść Wilhelma Gehlena i należy ją traktować z wielkim dystansem. Czyta się przyjemnie.

Vaq | 2011-12-30

Książkę rzeczywiście czyta się miło, ale nie można powiedzieć, że zapiera dech w piersiach jak np. 'Ucieczka z Sobiboru'. Mimo wszystko ocena 6/10.

hans | 2010-10-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 10 listopada 2009

Polecam,miło się czyta tą książkę:)

Giuseppe | 2016-08-24
Na półkach: 2016, Przeczytane