Święty koszmar. Ilustrowana historia mordów i okrucieństw religijnych

Tłumaczenie: Andrzej Dominiczak
Wydawnictwo: Prometeusz
Holy Horrors: An Illustrated History of Religious Murder and Madness
historyczna
Syncletica

Badanie ludzkich dziejów ujawnia ponurą prawidłowość. Wszędzie tam, gdzie religia uzyskała dominujący wpływ na życie społeczne, stała się przyczyną krwawych prześladowań i okrucieństw. Im silniej ludzie wierzą w nadnaturalne byty, tym bardziej nieludzkie są ich uczynki. Kultury zdominowane przez kościoły i religie są bez wyjątku nietolerancyjne i bezwzględne wobec tych, którzy tej wiary czy przekonań nie podzielają, a często również wobec własnych wyznawców. Święty koszmar to wstrząsająca historia mordów i okrucieństw religijnych od średniowiecza do czasów współczesnych.

Książka opisuje w skrócie historię morderstw i zbrodni popełnianych na tle religijnym. Nie przeczytamy tutaj jedynie o bojownikach islamskich, wyprawach krzyżowych czy starciach pomiędzy wyznawcami różnych odłamów chrześcijaństwa, ale także o innych religiach.
Mimo to czegoś brakuje, bo ciężko jednak wypowiedzieć się wyczerpująco na wszystkie te tematy na zaledwie 150 stronach.
Razi też zdawkowe potraktowanie lub całkowite pominięcie mordów religijnych popełnianych wśród pogan - liczyłam na przysłowiowe słowo o Wikingach, ale niestety nie ma tam o nich NIC, jakby nigdy nie istnieli. O innych religiach pogańskich (m.in. Azteków, starożytnych ludów Wschodu czy Grecji) też jak na lekarstwo.

Kevorkian | 2014-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2014

Po lekturze mam mieszane uczucia.
Mniej więcej połowa książki jest poświęcona konfliktom religijnym na Bliskim Wschodzie, głównie z ostatnich kilkudziesięciu lat. Opisane są walki między skihami, hinduistami a muzułmanami w Indiach, prześladowania heretyków przez katolików, reformacja i kontrreformacja, sporo jest poświęcone pogromom Żydów i holocaustowi, wspomniane są sekty (głównie Świątynia Ludu), jest nawet drobny polski akcent w postaci powstania Chmielnickiego.

I wszystko pięknie, ALE o ofiarach składanych przez cywilizacje prekolumbijskie jest raptem kilka zdań, sprowadzający się do "Aztekowie składali dużo ofiar i wyrywali serca". O ofiarach Celtów jest literalnie JEDNO zdanie. O Wikingach nie ma nawet jednego. A ja chciałam się dowiedzieć, czy np. słynący z pokojowego stylu życia buddyści też bywali wojowniczy, poczytać o szamanizmie i religiach animistycznych, o ofiarach w starożytnej Grecji, o których jest tyle wzmianek w mitach (w tej książce o Grecji jest tylko, że...

Hekate | 2012-12-17
Przeczytana: 01 grudnia 2012

Książka niezła na jakąś dłuższą podróż czy nudny wieczór ewentualnie 2.
W treść dość uboga - na temat każdego rozdziału zajmującego 2-3 strony można by napisać kolejną 2x dłuższą książkę.
Plusem jest to że nie nudzi bo wszystko opisane jest krótko zwięźle i ciekawie.
Jeśli chodzi natomiast o sama treść to gdybym nie wiedziała że to prawda historyczna pomyślałabym że to jakaś groteska pisana przez autora z czarnym humorem.
W sumie nie wiadomo czy śmiać się czy płakać czytając o tych wszystkich religiach...

Syncletica | 2010-10-01
Przeczytana: 01 października 2010

Wiernie opisana historia mordów na tle religijnym, przebieg chorych pretensji i nienawiści zaślepionych wiarą ludzi. Mierzić mogą: zadowolenie katów, opisy tortur, jak i wiele innych zawartych tutaj treści oraz przykładów historii. Jednakże niewątpliwie są świadectwem tego, jak łatwo religia i wiara przekształcają się w szaleństwo i masową histerię. Książka zdecydowanie warta przeczytania. Polecam.

Niktor | 2016-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2016

Ksiazka otwiera oczy na to ze ten zalew przemocy dostarczany nam codziennie przez swiatowe mass media nie jest specyfika naszych czasow. Jedynie to ze dostep do informacji jest tak powszechny i szybki. Z lektury zionie jeden wniosek ze to jakakolwiek forma religii pcha jednostki skupione w spolecznosciach do czynow strasznych majacych na celu eliminacje konkurencji. No ale czy sluszna jest taka teze ktora przebija sie miedzy wierszami - aby wyeliminowac przemoc wsrod ludzi nalezy skonczyc z religiami i sektami tego swiata? Biorac pod uwage fakt ze my jako ludzie potrzebujemy i religii i wiedzy, moze kiedys znajdziemy zloty srodek i wszystko sobie poukladamy. Przestaniemy ktoregos dnia okradac innych z tego co najcenniejsze czyli zycia, w imie rzekomej woli Boga w ktorego zdarza nam sie wierzyc.

Zydel | 2015-06-30
Przeczytana: 06 stycznia 2005

„Człowiek nigdy nie czyni zła tak starannie i tak chętnie, jak wtedy, gdy działa z pobudek religijnych"
-Blaise Pascal -

Z religią czy bez religii są i zawsze będą dobrzy ludzie, którzy spełniają dobre uczynki i ludzie źli, którzy popełniają złe uczynki. Do tego jednak, żeby dobrzy ludzie zaczęli popełniać złe uczynki, niezbędna jest religia.

- Steven Weinberg -

| 2016-01-13

Dobra.Nie ma nic gorszego od fanatyzmu religijnego oraz fanatyzmu ateistycznego(wojujacego ateizmu),a kto nie pozna historii,bedzie skazany na jej powtorzenie.Dlatego,zeby zrozumiec terazniejszosc,trzeba poznac przeszlosc.

Monika Frydrychowicz | 2016-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2016