Przedsiębiorstwo w obrocie gospodarczym

Wydawnictwo: Wydawnictwo Prawnicze
biznes, finanse

W książce Autor szczegółowo omawia problematykę dotycząca miejsca i roli przedsiębiorstwa jako przedmiotu stosunków cywilnoprawnych w obrocie gospodarczym. Przebudowa struktury własnościowej sprawiła, że wzrosło zainteresowanie w praktyce życia gospodarczego umowami mającymi za przedmiot przedsiębiorstwo, także w aspekcie jego prywatyzacji. Przedstawione rozważania dotyczą w szczególności charakteru prawnego przedsiębiorstwa w świetle Kodeksu cywilnego, ustawy o przedsiębiorstwach państwowych, ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, jak też zbycia, dzierżawy i leasingu przedsiębiorstwa oraz zastawu na nim. Zaprezentowane przez Autora poglądy z pewnością przyczynia się do usprawnienia obrotu gospodarczego. Książka przeznaczona jest dla uczestników obrotu gospodarczego mającego za przedmiot przedsiębiorstwo. Autor książki jest adwokatem, specjalizującym się w prawie gospodarczym. Spis treści: Rozdział I. Przedsiębiorstwo uwagi wstępne Pojęcie działalności gospodarczej i przedsiębiorcy Przedsiębiorstwo jako organizacyjno-prawna forma działalności gospodarczej Zakład jako składnik organizacyjny przedsiębiorstwa Rozdział II. Przedsiębiorstwo jako przedmiot praw Charakter prawny przedsiębiorstwa w świetle Kodeksu cywilnego Składniki przedsiębiorstwa Nazwa przedsiębiorstwa Prawo do lokalu Patenty i inne prawa własności przemysłowej Majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne Tajemnice przedsiębiorstwa, koncesje i zezwolenia administracyjnoprawne Majątek przedsiębiorstwa Sytuacja prawna aktywów przedsiębiorstwa Wycena aktywów przedsiębiorstwa Sytuacja prawna pasywów przedsiębiorstwa Księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej Elementy określające pozycję przedsiębiorstwa na rynku Prawo do klienteli Prawa i obowiązki pracownicze Prawo do przedsiębiorstwa ... Okładka: miękka, Rok wydania: 2008,