Tajemniczy okręt podwodny

Okładka książki Tajemniczy okręt podwodny Leonid Płatow
Okładka książki Tajemniczy okręt podwodny
Leonid Płatow Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej kryminał, sensacja, thriller
Sekretnyj farvater
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1974-01-01
1974-01-01
Ludmiła Pietrzak
literatura współczesna literatura rosyjska XX wiek II wojna światowa wojna na morzu sensacja okręty podwodne powieść

Książka „Tajemniczy okręt podwodny” - Leonid Płatow, to fantastycznie dobrze napisana powieść, jedna z najlepszych z okresu Związku Radzieckiego, oczywiście bez propagandy się nie obyło, ale ja na to nie zwracałem uwagi, czytałem i śledziłem z zapartym tchem losy głównego bohatera Borysa Szubina. Akcja rozgrywa się na wodach Bałtyku, oraz w takich miastach jak Leningrad czy Bałtyjsk. Naprawdę przez całą książkę nie było momentów na nudy, czyta się świetnie, tym bardziej, jestem miło zaskoczony, bo ja nie czytuje tego gatunku literatury, chyba że z przypadku, tu akurat podziałał na mnie tytuł, oraz to, że napisana jest przez rosyjskiego pisarza, a ja jestem miłośnikiem tej literatury. Z mojej strony mogę polecić, ja na pewno kiedyś do niej wrócę ponownie.

Bardzo dobra książka. Czytając ją musimy wziąć pod uwagę, że była ona pisana w komunistycznych czasach i że w niej jest zawarte tyle propagandy, że aż zęby cierpną. Ale jeżeli odrzucimy, tą nachalną propagandę, i skupimy się na samej książce, to otrzymamy bardzo dobrą pozycję wojenno-sensacyjno-szpiegowską. Mamy w niej opisane walki na morzu przede wszystkim, ale również na lądzie ( ciekawy opis zdobywania Pilawy, Bałtyjska ),jak i w powietrzu, radziecki bohater został wyłowiony przez Latającego Holendra, po walce myśliwców w powietrzu. Równolegle mamy opisany bardzo ciekawy wątek sensacyjno- szpiegowski. I to wszystko sprawia, że książkę bardzo dobrze się czyta. Polecam każdemu, z zastrzeżeniem, aby podczas czytania nie zwracał uwagi na nachalną propagandę. Polecam.

Przyznam, że jest to jedna z najlepszych powieści radzieckich jakie czytałem. Wprawdzie fabuła jest wybitnie nierealna, to jednak jest to wielowątkowa powieść z ciekawymi zwrotami akcji. Cała historia zaś z pewnością nie jest banalna i przewidywalna. Oczywiście znajdziemy tu gloryfikację marksizmu i Armii Czerwonej. Niemcy są przedstawieni dosyć specyficznie, co jest typowe dla takich powieści. Ciekawa jest też postać głównego bohatera Borii Szubina. Z całą pewnością jest to przykład nieomal radzieckiego Supermena. Zdecydowanie polecam zapoznać się też z pozostałymi książkami tego autora.

• Do kupienia
  • Moje morze
  • Biblioteka
  • Własna biblioteczka
  • Kryminał/sensacja/thriller
  • Rosja
  • Kryminał i sensacja

Dodaj cytat z książki Tajemniczy okręt podwodny