Nasza strona internetowa wykorzystuje cookies (pol.: ciasteczka)

W celu sprawnego i szybkiego działania serwisu, zapewnienia wygody podczas jego przeglądania, dostosowywania funkcjonalności do indywidualnych potrzeb użytkowników, a także w celach statystycznych oraz reklamowych, używamy informacji zapisanych za pomocą cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Szepty dzieci mgły i inne opowiadania

Tłumaczenie: Agnieszka Fulińska
Wydawnictwo: Galeria Książki
6,78 (2167 ocen i 192 opinie) Zobacz oceny
10
130
9
151
8
288
7
696
6
551
5
239
4
48
3
42
2
13
1
9
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
978-83-62170-06-7
liczba stron
205
język
polski
dodała
Camille

Po raz pierwszy na świecie, opowiadania Trudi Canavan zebrane w jednym tomie. Książka zawiera teksty z różnych okresów twórczości autorki, w tym tytułowe opowiadanie od którego rozpoczęła się jej pisarska kariera.

> SZEPTY DZIECI MGŁY
> SZALONY UCZEŃ (opowiadanie ze świata Czarnego Maga)
> MARKIETANKA
> PRZESTRZEŃ DLA SIEBIE
> BIURO RZECZY ZNALEZIONYCH

 

Brak materiałów.
książek: 214
Reichan | 2013-02-09
Na półkach: Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 09 lutego 2013

Książka składa się z pięciu krótkich opowiadań. Nie jestem wielbicielem opowiadań, bo historię w nich zawarte są zbyt krótkie. Nie ma możliwości poznania bohaterów, ich przeszłości, pozycji w społeczeństwie i wielu innych informacji zawartych w książce. Czasami skuszę się na opowiadania autora, którego twórczość przypadła mi do gustu. Tak też było w przypadku "Szepty dzieci mgły i inne opowiadania".

Nie wszystkie opowiadania zostawiły jakiś ślad po sobie. Jedne były nijakie, inne ciekawsze. Jednak wszystkie czytało się dobrze i szybko.

1. "Szepty dzieci mgły" - pierwsze opowiadanie, według mnie, jedno z tych mdłych i nijakich. Przeleciałam przez nie bez zastanowienia i większych refleksji, od tak, oczy miały czym się nacieszyć a dusza nie za bardzo.

2. "Szalony uczeń" - to opowiadanie podobało mi się znacznie bardziej, jedno z ulubionych. Być może dlatego, że wielokrotnie autorka nawiązywała do tej historii w "Trylogii Czarnego Maga" i "Trylogii Zdrajcy". Autorka piszę w podsumowaniu, że wybrała opisywanie historii z punktu widzenia Indria'y, co uważam, było dobrą decyzją. Z drugiej jednak strony, napisane z perspektywy Tagin'a mogło być żywsze a już na pewno byłoby mroczniejsze i bardziej klimatyczne. Brakuje mi trochę tego, że nie mogłam poznać lepiej psychiki Tagin'a i motywów jakie nim kierowały. Teoretycznie było to wyjaśnione, ale nie było pokazane na przykładzie tego o czym myśli i co czuje gdy ktoś mu się sprzeciwia. Tego mi zabrakło.

3. "Markietanka" - niby dobre, ale nie do końca. Ogólnie historia ciekawa jednak zbyt krótka. Długo się nad nią nie zastanawiałam, kolejna uciecha dla oczu. Jedyną postacią, która tak naprawdę przykuła moją uwagę na dłużej był Dael, a jego niestety nie mieliśmy możliwości zbyt dobrze poznać.

4. "Przestrzeń dla siebie" - i tu stał się cud. Takie proste opowiadanie, ale bardzo mnie wciągnęło. Pokój, po wejściu do którego czas się zatrzymuje, jednak osoba w nim przebywająca nadal poddawana jest procesom jakim w zwykłej czasoprzestrzeni poddawane jest ciało (potrzeba jedzenia, picia itp.) jak i również procesom starzenia. Nasza główna bohaterka z początku tego nie zauważa, coraz więcej czasu spędzając w pokoju. Tam może oddawać się swojej pasji, czyli czasochłonnemu malowaniu. Po jakimś czasie zmiany w jej wyglądzie zewnętrznym zaczynają być widoczne.

5. "Biuro rzeczy znalezionych" - kolejne interesujące opowiadanie, które zaczyna się niewinnie a kończy się morałem. Nie bierz tego co nie twoje. Nasza bohaterka gubi parasolkę i udaje się do biura rzeczy znalezionych. Tam dostaje ostrzeżenie, że może wziąć tylko to co do niej należy. Jej parasolki tam nie było, ale przecież ta zakurzona już nikomu się nie przyda. I tu nasza bohaterka popełnia błąd.

Opowiadania warte przeczytania. Są napisane na równym poziomie, w dobrym stylu, chociaż jedne mniej wciągające drugie bardziej. Dla fanów Trylogii Czarnego Maga i Zdrajcy, Szalony Uczeń to obowiązkowa pozycja.

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Przeczucie

Czytywałam już kryminały polskie, amerykańskie, „liznęłam” nieco skandynawskich, ale po japońskie jeszcze nie miała okazji sięgnąć, kiedy więc pojawił...

zgłoś błąd zgłoś błąd