Szepty dzieci mgły i inne opowiadania

Tłumaczenie: Agnieszka Fulińska
Wydawnictwo: Galeria Książki
978-83-62170-06-7
Camille

Po raz pierwszy na świecie, opowiadania Trudi Canavan zebrane w jednym tomie. Książka zawiera teksty z różnych okresów twórczości autorki, w tym tytułowe opowiadanie od którego rozpoczęła się jej pisarska kariera.

> SZEPTY DZIECI MGŁY
> SZALONY UCZEŃ (opowiadanie ze świata Czarnego Maga)
> MARKIETANKA
> PRZESTRZEŃ DLA SIEBIE
> BIURO RZECZY ZNALEZIONYCH

Eleckra | 2018-09-15
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 15 września 2018

"Szepty dzieci mgły" to zbiór kilku krótkich opowiadań Trudi Canavan, autorki znanej mi z trylogii Czarnego Maga, której nie uważam za żadne arcydzieło, ale bardzo lubię. Historie są dosyć ciekawe, ale przewidywalne, nieoryginalne i pozbawione głębi. Autorka wielkiego talentu do pisania krótkich form nie ma, a przynajmniej ja go nie dostrzegam.

Chciałabym w tym miejscu opisać swoje wrażenia po każdym z opowiadań, ale patrząc na spisz treści uświadomiłam sobie, że nie pamiętam o czym jest pierwszy tytuł. Który notabene przeczytałam wczoraj. Nie wiem jak to świadczy o mnie, ale o rzeczonym utworze na pewno nie najlepiej. "Szepty dzieci mgły", opowiadanie tytułowe- na minus. Co dalej? "Szalony uczeń", historia znana każdemu fanowi Trylogii Czarnego Maga jest co najwyżej przeciętna. Żadnej głębi, fantazji, a przecież można by było zrobić z tego coś naprawdę niezwykłego. "Markietanka"? Również nie za dobra, ale z bardzo sympatycznym i dosyć nietypowym motywem magicznym. Opowiadaniu...

Finkla | 2018-09-05
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 04 września 2018

Zbiór pięciu opowiadań. Teksty są raczej krótkie (acz to się nie rzuca w oczy, bo tak grubego papieru w książce to chyba jeszcze nie widziałam) i proste. Jeden wątek, bez zbytnich komplikacji, zazwyczaj wszystko opiera się na dwóch kluczowych decyzjach: jednej podstawowej, z której wynika cała akcja, i drugiej puentującej opowieść.

Opowiadanka z różnych rodzajów fantastyki: trzy pierwsze to klasyczne fantasy; z magią, ale bez elfów i innych wymyślonych ras (a jeśli nawet sobie żyją dziwne stworzenia, to nie odgrywają poważnej roli w fabule). Dwa ostatnie można zaliczyć do realizmu magicznego — świat niby podobny do naszego, ale jednak coś w nim działa inaczej. Głównymi bohaterkami zawsze są kobiety.

Nieco więcej tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2018/09/szepty-dzieci-mgy-prosto.html

Blue-eyedPassionate | 2017-09-03
Przeczytana: 2013 rok

Wspaniałe uzupełnienie trylogii czarnego, oraz wciągajace opowieści związane z magią.

Przeczytałam tą książkę mimo tego, że nie przepadam za fantastyką. Jednak zgodnie z moim przypuszczeniem (z info "o mnie" w profilu), że nie wykluczam "wejścia w świat magii i fantastyki" sięgnęłam po ten gatunek. Na pierwszy ogień "poszła" Trudi Canavan za namową jednej osoby, a ta właśnie książka została pierwszą tej autorki za namową jednego z użytkowników - i w tym miejscu dziękuję za trafne polecenie mi tytułu (co bym się nie zraziła do autorki, a tym samym do fantastyki;-).

"Szepty dzieci mgły" to zbiór pięciu różnych opowiadań, o różnej objętości. Ocenę poszczególnych opowiadań zamieszczam niżej.

1) "Szepty dzieci mgły" - opowiadanie o dzielnej sorze Velarin, która dzięki swojej mocy może wiele zdziałać. Dzięki magii potrafi między innymi wytworzyć kulę ochronną, utworzyć zabójczą, magiczną ścianę białego ognia oraz rzuca błyskami. Dziewczyna nie wierzy jednak w siebie, pracuje dla zwykłego kupca i ma pewną tajemnicę. Jej zadaniem jest pilnowanie karawan. Pewnego dnia do...

ZARAZA | 2013-01-07
Przeczytana: styczeń 2013

"Szepty dzieci mgły i inne opowiadania" to moje pierwsze spotkanie z Trudi Canavan. Opowiadania bardzo mi się spodobały, jedne mnie lub bardziej. Jak dla mnie najlepsze opowiadanie to "Markietanka". Reszta opwiadań ciekawa i dobrze napisana. Mam zamar sięgnąć po inne książki autorki.

pablo | 2010-11-07
Przeczytana: 06 listopada 2010

Zapewne każdy fan twórczości pani Trudi Canavan, na pytanie o najbardziej oczekiwaną przez niego książkę, najpewniej odpowie „Szepty dzieci mgły”. W skrócie jest to zbiór pięciu niedługich opowiadań, wzbogaconych komentarzem autorki. Dla znających poprzednie książki pisarki zaskoczeniem może być tak konkretna, zbita forma powiastek. Czy książka wyjdzie obronną ręką z konfrontacji z wygłodniałymi fanami, nawykłymi do imponujących objętością kolejnych tomów fantastycznych sag? W mojej opinii nie tylko się wybroni a jeszcze rozbudzi apetyty!

[Cała recenzja na moim blogu http://podsluch.wordpress.com]

Po ciężkich, wymagających skupienia książkach człowiek ma czasami ochotę zrelaksować się przy lekkiej, banalnej lekturze. Tak było również w moim przypadku. Musiałam dać swojej głowie odpocząć, dlatego postanowiłam sięgnąć po Szepty dzieci mgły...

Nigdy nie przepadałam za opowiadaniami. Krótkie historie nie wciągają
tak jak obszerne księgi. Bohaterowie, z którymi mam do czynienia, są ze mną tylko przez chwilę. Bardzo szybko o nich zapominam, a że się z nimi nie utożsamiam, nie mam zamiaru się z nimi znów "spotykać".

Trudi Canavan zaoferowała swoim czytelnikom pięć magicznych opowiadań.
Ich tajemnicze tytuły (np. Szepty dzieci mgły , Przestrzeń dla siebie) wprowadzają nas w klimat i dodatkowo zmuszają do zadania sobie pytania: O czym to będzie?.

Pierwsze z opowiadań od razu przenosi czytelnika do świata, z którym
mogliśmy się już zetknąć przy czytaniu Trylogii Czarnego Maga. Jesteśmy świadkami magicznych pojedynków (jeden jest opisany nawet z tyłu na okładce) i wspaniałych...

DonSzabla | 2012-11-27
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2012, Posiadam
Przeczytana: 27 listopada 2012

Trudi Canavan jest jedną z moich ulubionych autorek fantasy. Od zawsze chciałem przeczytać ten zbiór opowiadań. Za sprawą kiermaszu książek zakupiłem w okazyjnej cenie "Szepty dzieci mgły i inne opowiadania". Muszę przyznać, że opowiadania bardzo mnie zaciekawiły. Przeczytałem je w kilka godzin.

Z tego tomiku muszę wyróżnić następujące opowiadania:

"Szalony Uczeń"-Fajne uzupełnienie wątku z trylogii "Czarnego Maga". Jako fan ten trylogii byłem szczególnie zachwycony, kiedy je czytałem.

"Markietanka"-Moje ulubione opowiadanie. Mnóstwo akcji, ciekawa fabuła i klimat. Czytałem je z zapartym tchem.

Reszta opowiadań również przypadła mi do gustu. "Przestrzeń dla siebie" i "Biuro rzeczy znalezionych" to historie warte przeczytania. Moim zdaniem najsłabszym opowiadaniem z tego zbioru są "Szepty Dzieci Mgły".

Karolina | 2013-10-05

Książka nie podobała mi się, ale jedno opowiadanie do mnie przemówiło.
Szalony uczeń to moim zdaniem najlepsze opowiadanie z tego zbioru, mówi o rodzinie lojalności i cierpieniu, wypieraniu ze świadomości i przerażeniu, jakie towarzyszą pokrewieństwu z kimś, kto ma zaburzone postrzeganie moralności, rzeczywistości i własnego charakteru.

Judith | 2011-02-07
Przeczytana: 05 lutego 2011

Szczerze mówiąc nie przepadam za opowiadaniami ( wyjątkiem jest Stephen King ). Dla mnie w nich zawsze jest coś niedokończonego, nierozbudowanego i stanowczo za szybko się kończą. Pozostaje po nich pewien niedosyt. Trudi Canavan dotąd rozpieszczała mnie grubymi tomiszczami opisującymi dokładnie świat jej wyobraźni. Teraz dostałam pięć krótkich tekstów, które od samego początku podejrzewałam o zbyt skąpą formę. Mimo tych moich uprzedzeń, zachęcona bardzo pochlebnymi recenzjami, postanowiłam zapoznać się z opowiadaniami Trudi.

Tytułowe "Szepty dzieci mgły" zawarły w sobie wszystkie moje obawy. Za mało, za szybko, za powierzchownie potraktowany temat. Sora (czarodziejka) uciekająca przed jakimś tajemniczym wydarzeniem towarzyszy karawanie kupców. Ochrania ją przed bandytami i pilnuje ogólnego bezpieczeństwa. Docierając do celu dowiaduje się od swojego dawnego nauczyciela, że źle odebrała skutki tego tajemniczego wydarzenia ( nie chcę zdradzać za dużo z fabuły, a że jest krótka tym...