Szepty dzieci mgły i inne opowiadania

Tłumaczenie: Agnieszka Fulińska
Wydawnictwo: Galeria Książki
6,75 (2042 ocen i 183 opinie) Zobacz oceny
978-83-62170-06-7
Camille

Po raz pierwszy na świecie, opowiadania Trudi Canavan zebrane w jednym tomie. Książka zawiera teksty z różnych okresów twórczości autorki, w tym tytułowe opowiadanie od którego rozpoczęła się jej pisarska kariera.

> SZEPTY DZIECI MGŁY
> SZALONY UCZEŃ (opowiadanie ze świata Czarnego Maga)
> MARKIETANKA
> PRZESTRZEŃ DLA SIEBIE
> BIURO RZECZY ZNALEZIONYCH

Booka | 2012-11-04
Na półkach: 2012 ◄, Przeczytane
Przeczytana: 04 listopada 2012

Przeczytałam tą książkę mimo tego, że nie przepadam za fantastyką. Jednak zgodnie z moim przypuszczeniem (z info "o mnie" w profilu), że nie wykluczam "wejścia w świat magii i fantastyki" sięgnęłam po ten gatunek. Na pierwszy ogień "poszła" Trudi Canavan za namową jednej osoby, a ta właśnie książka została pierwszą tej autorki za namową jednego z użytkowników - i w tym miejscu dziękuję za trafne polecenie mi tytułu (co bym się nie zraziła do autorki, a tym samym do fantastyki;-).

"Szepty dzieci mgły" to zbiór pięciu różnych opowiadań, o różnej objętości. Ocenę poszczególnych opowiadań zamieszczam niżej.

1) "Szepty dzieci mgły" - opowiadanie o dzielnej sorze Velarin, która dzięki swojej mocy może wiele zdziałać. Dzięki magii potrafi między innymi wytworzyć kulę ochronną, utworzyć zabójczą, magiczną ścianę białego ognia oraz rzuca błyskami. Dziewczyna nie wierzy jednak w siebie, pracuje dla zwykłego kupca i ma pewną tajemnicę. Jej zadaniem jest pilnowanie karawan. Pewnego dnia do...

ZARAZA | 2013-01-07
Przeczytana: styczeń 2013

"Szepty dzieci mgły i inne opowiadania" to moje pierwsze spotkanie z Trudi Canavan. Opowiadania bardzo mi się spodobały, jedne mnie lub bardziej. Jak dla mnie najlepsze opowiadanie to "Markietanka". Reszta opwiadań ciekawa i dobrze napisana. Mam zamar sięgnąć po inne książki autorki.

Po ciężkich, wymagających skupienia książkach człowiek ma czasami ochotę zrelaksować się przy lekkiej, banalnej lekturze. Tak było również w moim przypadku. Musiałam dać swojej głowie odpocząć, dlatego postanowiłam sięgnąć po Szepty dzieci mgły...

Nigdy nie przepadałam za opowiadaniami. Krótkie historie nie wciągają
tak jak obszerne księgi. Bohaterowie, z którymi mam do czynienia, są ze mną tylko przez chwilę. Bardzo szybko o nich zapominam, a że się z nimi nie utożsamiam, nie mam zamiaru się z nimi znów "spotykać".

Trudi Canavan zaoferowała swoim czytelnikom pięć magicznych opowiadań.
Ich tajemnicze tytuły (np. Szepty dzieci mgły , Przestrzeń dla siebie) wprowadzają nas w klimat i dodatkowo zmuszają do zadania sobie pytania: O czym to będzie?.

Pierwsze z opowiadań od razu przenosi czytelnika do świata, z którym
mogliśmy się już zetknąć przy czytaniu Trylogii Czarnego Maga. Jesteśmy świadkami magicznych pojedynków (jeden jest opisany nawet z tyłu na okładce) i wspaniałych...

pablo | 2010-11-07
Przeczytana: 06 listopada 2010

Zapewne każdy fan twórczości pani Trudi Canavan, na pytanie o najbardziej oczekiwaną przez niego książkę, najpewniej odpowie „Szepty dzieci mgły”. W skrócie jest to zbiór pięciu niedługich opowiadań, wzbogaconych komentarzem autorki. Dla znających poprzednie książki pisarki zaskoczeniem może być tak konkretna, zbita forma powiastek. Czy książka wyjdzie obronną ręką z konfrontacji z wygłodniałymi fanami, nawykłymi do imponujących objętością kolejnych tomów fantastycznych sag? W mojej opinii nie tylko się wybroni a jeszcze rozbudzi apetyty!

[Cała recenzja na moim blogu http://podsluch.wordpress.com]

Karolina | 2013-10-05

Książka nie podobała mi się, ale jedno opowiadanie do mnie przemówiło.
Szalony uczeń to moim zdaniem najlepsze opowiadanie z tego zbioru, mówi o rodzinie lojalności i cierpieniu, wypieraniu ze świadomości i przerażeniu, jakie towarzyszą pokrewieństwu z kimś, kto ma zaburzone postrzeganie moralności, rzeczywistości i własnego charakteru.

DonSzabla | 2012-11-27
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione, 2012
Przeczytana: 27 listopada 2012

Trudi Canavan jest jedną z moich ulubionych autorek fantasy. Od zawsze chciałem przeczytać ten zbiór opowiadań. Za sprawą kiermaszu książek zakupiłem w okazyjnej cenie "Szepty dzieci mgły i inne opowiadania". Muszę przyznać, że opowiadania bardzo mnie zaciekawiły. Przeczytałem je w kilka godzin.

Z tego tomiku muszę wyróżnić następujące opowiadania:

"Szalony Uczeń"-Fajne uzupełnienie wątku z trylogii "Czarnego Maga". Jako fan ten trylogii byłem szczególnie zachwycony, kiedy je czytałem.

"Markietanka"-Moje ulubione opowiadanie. Mnóstwo akcji, ciekawa fabuła i klimat. Czytałem je z zapartym tchem.

Reszta opowiadań również przypadła mi do gustu. "Przestrzeń dla siebie" i "Biuro rzeczy znalezionych" to historie warte przeczytania. Moim zdaniem najsłabszym opowiadaniem z tego zbioru są "Szepty Dzieci Mgły".

Judith | 2011-02-07
Przeczytana: 05 lutego 2011

Szczerze mówiąc nie przepadam za opowiadaniami ( wyjątkiem jest Stephen King ). Dla mnie w nich zawsze jest coś niedokończonego, nierozbudowanego i stanowczo za szybko się kończą. Pozostaje po nich pewien niedosyt. Trudi Canavan dotąd rozpieszczała mnie grubymi tomiszczami opisującymi dokładnie świat jej wyobraźni. Teraz dostałam pięć krótkich tekstów, które od samego początku podejrzewałam o zbyt skąpą formę. Mimo tych moich uprzedzeń, zachęcona bardzo pochlebnymi recenzjami, postanowiłam zapoznać się z opowiadaniami Trudi.

Tytułowe "Szepty dzieci mgły" zawarły w sobie wszystkie moje obawy. Za mało, za szybko, za powierzchownie potraktowany temat. Sora (czarodziejka) uciekająca przed jakimś tajemniczym wydarzeniem towarzyszy karawanie kupców. Ochrania ją przed bandytami i pilnuje ogólnego bezpieczeństwa. Docierając do celu dowiaduje się od swojego dawnego nauczyciela, że źle odebrała skutki tego tajemniczego wydarzenia ( nie chcę zdradzać za dużo z fabuły, a że jest krótka tym...

aAtlanta | 2014-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2014

Jestem po prostu zachwycona.
Ale tylko jednym opowiadaniem.
Przestrzeń dla siebie.
Opowiada o tym jak szybko mija czas.Uważam, że to jest warte przeczytania. Zawsze wybierałam fantastykę i jakoś nie czytałam książek o 'codzienności'. A ty proszę. Opowiadanie mnie zachwyciło w każdym calu i nawet wzruszyło... POLECAM!
Markietanka. Nie była zła, chociaż to opowieść na książkę. Chętnie bym przeczytała.
Szepty dzieci mgły. Najbardziej jestem właśnie na tym opowiadaniu zawiedziona. Myślałam, że to będzie historia o zaginionych dzieciach, które w nocy błąkają sie we mgle. A przepraszam co dostałam? 3 zdania na ten temat... Porażka.
Szalony uczeń. Nie czytałam Czarnego Maga, chociaż zamierzam. Opowiadanie średnie. Takie jakie powinno być.
Biuro Rzeczy Zaginionych.
Bez komentarza... Najgorsza pozycja.

Canis | 2012-12-22

Sama nie wiem, jak mam ocenić kilka opowiadań, które wydają się obszerniejsze, niż właściwie są. Zastanawiam się, czy to przez tą "grubość kartek" ta książka wydaje się tak obszerna, a w rzeczywistości ma zaledwie 200 stron z wielgaśną czcionką... Hmm... Gdybym nie była fanką autorki, szkoda by mi było tych dwudziestu paru złotych.

"Szepty Dzieci Mgły"
Trudi Canavan dostała za nie nagrodę Aurealis za najlepsze opowiadanie fantasy... hm, właściwie jedyny fajny fragment z tej historii znajduje się z tyłu książki. Można by spokojnie rozwinąć, czegoś mi tutaj jednak brakowało. Mimo wszystko opowiadanie dobre, więc daję 6/10.

"Szalony Uczeń"
Najbardziej oczekiwane przeze mnie opowiadanie ze świata Trylogii Czarnego Maga, w której był napoczęty właśnie temat Tagina. Ta opowieść daje właściwie do myślenia. Czy jakby Twój brat okazał się szaleńcem, potrafiłabyś/łbyś go powstrzymać? 10/10

"Markietanka"
To opowiadanie natomiast mnie bardzo zadziwiło, spodziewałam się czegoś zupełnie...

Patu | 2013-12-01
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 01 grudnia 2013

Jakiś czas temu przeczytałam „Wielkiego Mistrza”, ostatnią część z „Trylogii Czarnego Maga”. Urzekła mnie ona tak bardzo, że wciąż wracałam do niej myślami. Nie potrafiłam zabrać się za inne książki. W końcu stwierdziłam, że muszę przeczytać jeszcze jakieś dzieło Trudi Canavan.
„Szepty dzieci mgły i inne opowiadania” to, jak sama nazwa wskazuje, zbiór opowiadań napisanych przez wyżej wymienioną panią. Początkowo podchodziłam trochę niechętnie do ich lektury. Lubię poznać bohaterów i zżyć się z nimi. Niestety, żeby tak się stało, potrzeba mi wiele stron do czytania, a nie ok. czterdziestu. Nastał jednak moment, gdy wzięłam książkę w ręce, położyłam się na kanapie i zabrałam za czytanie…
Nie będę pisać o fabule opowiadań. Obawiam się, że mogłabym za wiele zdradzić. Napiszę jednak, na ile mi się podobały.

„Szepty dzieci mgły”. Opowiadanie tytułowe. Nie zachwyciło mnie, ale nie uważam je za beznadziejne. Zapewne niedługo nie będę miała pojęcia o czym było, jednakże zdaję...