Świat ikony

Tłumaczenie: Henryk Paprocki
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Bogosłowije". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Księży Marianów PROMIC
Bogoslovie ikony
83-7119-149-9
sztuka
Agata

Słowiański wyraz Bogo-słowije jest odpowiednikiem greckiego Theo-logia. Papież Jan Paweł II posłużył się tym terminem w przemówieniu do uczestników Kongresu Teologicznego Europy Środkowo-Wschodniej (Częstochowa, 15 VIII 1991), zachęcając do podjęcia refleksji teologicznej w duchu świętych Cyryla i Metodego: wzajemnego otwarcia tradycji Wschodu i Zachodu na dialog z kulturą i współczesnym człowiekiem.

Seria wydawnicza "Bogosłowije" zamierza przybliżyć czytelnikowi dzieła teologiczne Wschodu i Zachodu mogące służyć "wymianie darów" między Kościołami i wspólnotami dla promocji jedności Kościoła i chrześcijańskiego uniwersum.

Do różnych cennych "odkryć" i "powrotów", jakie przyniósł chrześcijaństwu nasz wiek, należy także "odkrycie ikony". Jest ono szczególnie znamienne dla świata zachodniego, dla którego też może okazać się nieocenionym źródłem nowych wartości i treści religijnych. Istnieje więc potrzeba przybliżenia "świata" ikony: tego, co decyduje o jej walorach artystycznych, i tego, co stanowi jej symbolikę, jej struktury teologicznej, wymiaru mistycznego... i innych jeszcze aspektów, które sprawiają, że obraz nie jest zwyczajnym malowidłem - lecz właśnie ikoną.

[Wydawnictwo Księży Marianów, 1998]

JeanneDuSoleil | 2015-01-08