rozwiń zwiń

Ptasiek

Okładka książki Ptasiek
William Wharton Wydawnictwo: Rebis Ekranizacje: Ptasiek (1984) Seria: Seria kieszonkowa Rebis literatura piękna
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Seria kieszonkowa Rebis
Tytuł oryginału:
Birdy
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
8373016295
Tłumacz:
Jolanta Kozak
Ekranizacje:
Ptasiek (1984)
Tagi:
przyjaźń miłość ekranizacje wojna
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
824 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
205
41

Na półkach: , , ,

"Pod wpływem żaru słonecznego wosk stopniał i pióra, jedno po drugim, zaczęły opadać. Ikar, jak gromem rażony runął z wysokości na ziemię i zabił się na miejscu". - "Mitologia" Jan Parandowski

Jednym z pacjentów pewnego szpitala psychiatrycznego jest młody mężczyzna, z którym nie można się w żaden sposób porozumieć; siedzi całymi godzinami w kucki i wpatruje w okno, jakby chciał tamtędy wyfrunąć. By nawiązać z nim kontakt, dyrekcja posyła po jego przyjaciela, który w innym szpitalu czeka na operację zgruchotanej podczas wojny twarzy. Gdy jeden wspomina wspólnie przeżyte chwile, drugi wtóruje mu we własnych myślach; tak poznajemy losy przyjaźni mocniejszej niż wojna, śmierć i szaleństwo.

Po wielu latach postanowiłem nadrobić zaległości, a przy okazji rozliczyć się ze swoim młodzieńczym gustem literackim; jak zdołałem się już przekonać na przykładzie innego pisarza, podobne potyczki potrafią wywołać rumieniec wstydu. Wydawałoby się, że William Wharton idealnie się do takich powrotów nadaje. Jego pisarstwo nie pozostawiało w latach 90’ nikogo obojętnym i jak rzadko które dzieliło ludzi na obóz zwolenników tzw. „whartomaniaków” (pełen młodzieży, studentów i kobiet) oraz przeciwników (skupiający większość literackich krytyków). Zasadność istnienia podobnych pisarzy najtrafniej ujął jednak nieżyjący już socjolog Wojciech Sitek twierdząc, że: „[Wharton] Przywraca miraż wiary w proste, nieskomplikowane wartości. Jednocześnie potrafi o tych wartościach w sposób nieskomplikowany mówić, co powoduje, że dla ludzi nawet nieprzygotowanych do odbioru literatury bardziej wysublimowanej… do tych ludzi potrafi dotrzeć, przekonać ich, że wartości te ciągle żyją”. Nie można się z tymi słowami nie zgodzić. Wharton, jak sam zaznaczał w licznych wywiadach, był „malarzem, który pisze”, a nie odwrotnie; w swoich powieściach najbardziej zaś wychodziło mu odmalowywanie głębi psychologicznej postaci, co zdradzało kolejną jego profesję. Był on dla mojego młodego "ja" wspaniałym opowiadaczem życia i ogromnie się cieszę, że mogłem rozpocząć przygodę z poważniejszą literaturą właśnie od jego książek.

„Ptasiek” jest literackim debiutem Whartona, ale nie pierwszą powieścią, którą napisał; pierwsze rozprowadzane były wyłącznie wśród rodziny i przyjaciół i nigdy nie miały być publikowane (później autor zmienił co do nich zdanie). W 1978 roku uległ ciągłym namowom i pod pseudonimem 'William Wharton' (naprawdę nazywał się Albert William du Aime ) opublikował właśnie „Ptaśka”; miał wówczas 53 lata. Objawił w niej swój głęboki pacyfizm będący pochodną własnych doświadczeń z frontu, a także naturalizm, który w późniejszych powieściach przerodził się w głęboki ekshibicjonizm. Dziwią mnie zarzuty forumowiczów, co do wulgarności języka akurat tej powieści; bohater go używający dopiero co wrócił z wojny, a tam martwym językiem (łaciną) mówią, puki są żywi. Wadą tej książki jest jednak coś, co umknęło wielu z nas (w tym także również i mnie), a jest nią niezbyt klarowne ukazanie prawdziwej tożsamości tytułowego „Ptaśka”. Możecie się sami o tym przekonać, czytając dostępny w Internecie 32 stronicowy „William Wharton - szkic do portretu” autorstwa Krzysztofa Fordońskiego, lub pisząc bezpośrednio do mnie z prośbą o przytoczenie wypowiedzi Whartona, wyjaśniającego tę kwestię.

"Pod wpływem żaru słonecznego wosk stopniał i pióra, jedno po drugim, zaczęły opadać. Ikar, jak gromem rażony runął z wysokości na ziemię i zabił się na miejscu". - "Mitologia" Jan Parandowski

Jednym z pacjentów pewnego szpitala psychiatrycznego jest młody mężczyzna, z którym nie można się w żaden sposób porozumieć; siedzi całymi godzinami w kucki i wpatruje w okno, jakby...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    15 640
  • Chcę przeczytać
    5 619
  • Posiadam
    2 218
  • Ulubione
    768
  • Teraz czytam
    167
  • Chcę w prezencie
    115
  • Literatura amerykańska
    81
  • 2013
    41
  • William Wharton
    35
  • 2014
    32

Cytaty

Więcej
William Wharton Ptasiek Zobacz więcej
William Wharton Ptasiek Zobacz więcej
William Wharton Ptasiek Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także