Zagłada Hyperiona

Hyperion, hugo,
mieslaw

Nippon_ | 2018-07-26
Przeczytana: 01 sierpnia 2018

Z uwagi iż byłem zachwycony pierwszym tomem cyklu Hyperion, postanowiłem jak najszybciej zmierzyć się z drugą częścią tej niezwykłej historii, aby poznać dalsze losy pielgrzymów.

Jak się okazało „UPADEK HYPERIONA” to zupełnie inna powieść, równie ciekawa, bowiem mamy tutaj do czynienia z głównym rozstrzygnięciem fabularnym, do którego wprowadził nas już wcześniej Dan Simmons w pierwszej części, a mianowicie staniemy w obliczu zbliżającej się nieuchronnej inwazji Intruzów, którzy zagrażają spójności Hegemonii Człowieka, oraz ludzkości.

„UPADEK HYPERIONA” rozpoczyna się w Grobowcach Czasu do których dotarli pielgrzymi by spotkać się z Chyżwarem, jeżeli jednak liczymy na ostateczne starcie pielgrzymów z tym potworem zrodzę się zawiedziemy, ponieważ Dan Simmons skupił się przede wszystkim na opisie Hegemonii i jej funkcjonowaniu.

Poznamy jak wygląda życie w Sieci, będziemy uczestnikami narad wojennych, bo w końcu Intruzi zaatakują kolejne planety , poznamy masę zależności, intryg...

Gapcio | 2019-02-01

Simmons uprawia swym cyklem subgatunkową transgresję, bo wymieszał w kotle wiele występujących zazwyczaj osobno lub w ograniczonych pakietach motywów science fiction - podróże w czasie, rzeczywistość wirtualną, eksplorację kosmosu, wojnę ze sztuczną inteligencją, modyfikacje genetyczne – i uwarzył z nich wcale strawną zupę o nowym smaku.
Trudno mi się jednak oprzeć wrażeniu, że nieco się zagalopował w żonglowaniu wątkami fabularnymi, bo najwyraźniej starannie przemyślana konstrukcja w wykonaniu generuje mimo wszystko miejscami wrażenie chaosu.
Cieszy za to fakt, że w rozstrzygnięciu dylogii sprawiedliwości doczekały się w końcu kobiety, do tej pory pozornie obsadzające role drugoplanowe. Niestety, to dobre wrażenie zaciera Tolkienowski w swym charakterze epilog, który trąci trochę naiwnością.

„Czasami tylko sny odróżniają nas od maszyn.”

Świetna książka. Po lekturze Hyperiona czułam lekki niedosyt, który tutaj został w pełni zaspokojony. Autor maluje wspaniałą historię przyszłego wszechświata, tak obrazową, że czuje się w trakcie lektury jakby taka właśnie miała być nasza nieunikniona rzeczywistość i to mi się ogromnie podobało.

Bohaterowie zmierzają ku Grobowcom Czasu, Wygnańcy zagęszczają siły wokół Hyperiona, co potęguje napięcie i sprawia, że drżymy o losy i powodzenie pielgrzymki do Dzierzby. Dodatkowo pojawia się zagrożenie wybuchem wojny w całej sieci. Autor zaserwował naprawdę dużo emocji, ale nic tutaj nie dzieje się szybko, całość powoli się rozwija i zaskakuje. Świetnie wykreowana postać przewodniczącej Gladstone. Do tego genialne zakończenie.

Podobało mi się przesłanie płynące z książki, odnośnie tego, jak może wyglądać świat przyszłości, kiedy równolegle z nami będą współistnieć inne samodzielnie myślące byty, naprawdę daje do myślenia. Troszkę mnie...

Kolejny tom na bardzo wysokim poziomie. Może jeszcze bardziej fascynujący niż poprzedni z wieloma wątkami. Książka zaskakująca i nieprzewidywalna zarazem.
Plusy:
- rewelacyjnie wykreowany świat przyszłości, coś „kosmicznego”, mam go ciągle przed oczami;
- nieograniczona wyobraźnia autora po prostu zachwyca;
- świetnie opisana walka Hegemonii z Wygnańcami i sztuczną inteligencją;
- wizja przyszłości, w której technika miesza się ze starymi religiami;
- wizja przyszłości w której ludzkość funkcjonuje z innymi rozwiniętymi cywilizacjami;
- bardzo dobry opis funkcjonowania Hegemonii: władzy, polityki i religii;
- dynamiczne dialogi, cięte riposty, wiele podtekstów;
- świetnie wykreowane postacie Pielgrzymów;
- ciekawa koncepcja Najwyższego Intelektu i Grobowców Czasu;
- pomysł na wygląd i zachowanie przedstawicieli różnych ras rewelacyjny;
- wprowadzenie elementów humoru, trochę rozluźnia atmosferę;
- oryginalne zakończenie, chociaż trochę ckliwe i pełne patosu.
Mały minus - czasami...

Liliowy_bez | 2019-03-31
Na półkach: 2019, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 31 marca 2019

Taka straszna żałość mnie ogarnęła gdy skończyłam książkę, że to już koniec rewelacyjnej historii pielgrzymów podążających do Grobowców Czasu na spotkanie z Dzierzbą. 'Hyperionem" byłam urzeczona ale "Upadkiem" żyłam całkowicie bo jest fenomenalny, świeży i dający wiele do myślenia.

"Upadek" jest mistrzowską kontynuacją "Hyperiona", rozpoczyna się w momencie, w którym kończy się pierwsza część tej fantastycznej opowieści i od początku ostro rusza z kopyta i dzieje się, oj dzieje….

Rozpoczyna się wojna, której stajemy się naocznymi świadkami, gdyż uczestniczymy w naradach i śledzimy poczynania Gladstone oraz jej sztabu doradców. Ale wojna rządzi się swoimi prawami i jej przebiegu nie da się przewidzieć, a sprzymierzeniec może okazać się wrogiem. Jednocześnie towarzyszymy pielgrzymom, którzy dotarli do celu swojej podróży, Grobowce Czasu otwierają się i dochodzi do konfrontacji z Dzierzbą. Śledzimy ich zmagania nie tylko z Władcą Bólu ale niejednokrotnie nasi bohaterowie toczą...

Leeloo_Dallas | 2017-10-23
Przeczytana: 23 października 2017

Jak zwykle po lekturze książki Dana Simmonsa pozostaję w stanie oszołomienia. Uczucie to jest bardzo przyjemne ale dość kłopotliwe, bo przecież wypadałoby napisać jakąś mądrą i błyskotliwą opinię a tymczasem myśli kłębią się w głowie i rodzą się pytania na które trzeba odpowiedzieć sobie samodzielnie, ponieważ autor nie ma już w tej kwestii nic do powiedzenia. Napisanie czegokolwiek w tym stanie umysłu jest trudne.
Nie jestem pewna, czy powinno się postępować w ten sposób, ale odniosę się do obu tomów: „Hyperion” i „Upadek Hyperiona”.
To fantastyczna i bardzo przygnebiająca wizja przyszłości ludzkości, w której człowiek po unicestwieniu Ziemi opanował dwieście innych planet i „terraformował” je dla własnych potrzeb. To wizja, w której człowiek dewastuje wszechświat. Dzięki technologii prowadzi bardzo łatwe życie, ale to życie jest puste i nie wiadomo dokąd zmierza. Mimo upływu wieków ludzkość nadal pozostaje wyłącznie konsumentem dóbr i niszczycielem światów.
Ludzkości zagraża...

ucho_igielne | 2019-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2019

„Upadek Hyperiona” to kolejna świetna powieść science fiction autorstwa Dana Simmonsa. Poznajemy w niej dalsze losy pielgrzymów na planecie Hyperion zamierzających zbadać tamtejsze Grobowce Czasu i stawić czoło Dzierzbie- mitycznej istocie reprezentującej zło i niosącej zniszczenie i śmierć. Oprócz tego poznajemy tajemniczego mężczyznę M.Severusa, którego sny są tożsame z tym co przydarza się pielgrzymom na Hyperionie. W tak zwanym międzyczasie jest toczona wojna, która zagraża siłom Hegemonii na czele z charyzmatyczną Meiną Gladstone…
Kontynuacja znakomitego „Hyperiona” trzyma bardzo wysoki poziom i wciąż zaskakuje bogactwem świata i form jakie wykreował Autor. Innymi słowy jest to świat tak ciekawy i zróżnicowany, że zagłębiając się w nim nawet nie zauważyłem kiedy mijały kolejne godziny aż powieść się skończyła, wciąż zostawiając mnie z mnóstwem pytań, na które mam nadzieje znaleźć odpowiedzi w kolejnych tomach. Ciekawią mnie choćby wątki M. Severusa, Rachel i Dzierzby a jest...

Powieść zaczyna się zaraz po wydarzeniach z pierwszej części. Pielgrzymi (w liczbie sześciu) dotarli do Grobowców Czasu i czekają na ostateczne spotkanie z Dzierzbą. To ich decyzje będą miały wielki wpływ na Wygnańców, na Hegemonię i na tych trzecich.
Upadek Hyperiona mnie zachwycił przed wszystkim dialogami. Cięte i sarkastyczne wypowiedzi miały w sobie dużo podtekstów np: o gospodarce czy wojskach.
Simmons rozbudowuje kreacje bohaterów czyniąc to w sposób wręcz rewelacyjny. Bohaterowie to postaci wyraziste, nie powtarzające starych schematów... Stary wulgarny alkoholik-poeta, ojciec decydujący między życiem swej córki, a obowiązkiem.

Świat przedstawiony okej, choć nie pogardziłbym większemu opisowi planety Templariuszy i ich samych.
Reasumując, książka jeszcze lepsza od poprzedniczki. Zaskakująca i nieprzewidywalna stanowi jedną z książek, które warto przeczytać.

Jonasz | 2017-10-22
Przeczytana: 22 października 2017

Rewelacyjna kontynuacja Hyperiona.

Dan Simonns stworzył wielce złożony świat (universe) w którym rozgrywa się opowiadana przez niego porywujaca historia. Post-ziemska cywilizacja ludzka kolonizuje setki światów połączonych siecią transportali, kontrolowanych przez sztuczną inteligencję. Do szóstki pielgrzymów, którzy zmagają się ze swoją przeszłością w obliczu spotkania z tajemniczym Dzierzbą, dołacza kolejny bohater, zrekonstruowany przez SI, angielski poeta romantyczny. W tle rozgrywającej się wojny cywilizacji pielgrzymi oraz nowy John Keats, zbliżają się do swego przeznaczenia.

Powieść wizjonerska, obok sensacyjnej fikcji naukowej, jest także traktatem filozoficznym, religijnym i poetyckim.

Na minus, nieco zbyt przesłodzone zakończenie.

Sylwka | 2019-01-21
Na półkach: Papier, Przeczytane
Przeczytana: 28 grudnia 2018

Od pierwszej strony zachłysnęłam i zakochałam się w Hyperionie Dana Simmonsa. Książka, czego należało się spodziewać, od razu powędrowała również na listę moich „topek”. Spowodowała również natychmiastowe chciejstwo sięgnięcia po kolejną odsłonę dylogii. Dlatego też tylko po lekkim odsapnięciu i opadnięciu emocji, od razu wyruszyłam na spotkanie z pielgrzymami i przytuliłam Upadek Hyperiona. :)

W Grobowcach Czasu.
Pielgrzymi dotarli do Grobowców Czasu i z niepokojem oczekują na ostateczne spotkanie z Dziezbą. Wiedzą bowiem, że to w ich rękach złożony został los ludzkości.

W tym samym czasie cypryd M. Severna, z przeszczepioną osobowością angielskiego poety Johna Keatsa, dzięki swym snom „podgląda” wszystko to, co dzieje się z Pielgrzymami na Hyperionie. Obserwuje również kolejne etapy inwazji Wygnańców na Hegemonię i odwrócenie się Sztucznej Inteligencji od człowieka. Inteligencji, która pragnie stworzenia najwyższego Intelektu. Czy jego powstanie nie będzie zagrażać...