Hellsing t.10

Wydawnictwo: J.P. Fantastica
Hellsing
komiksy
louve

Kolejny tom serii o organizacji Hellsing i wampirze na służbie - Alucardzie, oraz uroczej policjantce-wampirzycy Victorii.

źródło okładki: http://jpf.com.pl/

patusia_dorota | 2013-11-01
Na półkach: Przeczytane, 2013, Manga
Przeczytana: 29 października 2013

Jakiś czas temu dodawałam już recenzje mangi zatytułowanej Hellsing, zrobiłam to po przeczytaniu pierwszego tomiku, później przeczytałam jeszcze jeden i na tym stanęło. Przerwałam nawet nie wiem dlaczego. Po około półrocznej przerwie ponownie zabrałam się za czytanie, tym razem piszę do Was skończywszy już wszystkie dziesięć tomów. Jak zmieniali się bohaterowie? Jak potoczyły się wydarzenia? Czy historia była warta przeczytania?

Niewielka, spokojna wioska położona w Anglii. Do małego kościółka zostaje przydzielony nowy kapłan, początkowo wszystko toczy się dobrze, ale do czasu.... Okazuję się, że od pojawienia się księga w miasteczku zaczynają dziać się niecodzienne zdarzenia, zaczynają ginąć ludzie. Zachowanie księdza, jak zaczynają zauważać mieszkańcy, również przedstawia się dość dziwnie. Kapłan nie wychodzi w dzień z kościoła, a jeśli już wychodzi z niego okryty, unika słońca i mało rozmawia z ludźmi, czy w takich okolicznościach powinno się zacząć bać?
Miejscowa ludność...

| 2014-03-25
Na półkach: Przeczytane, Manga/Komiks
Przeczytana: 2014 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Hellsing” z pewnością nie należy do opowieści, które można podsumować krótkim „podoba/nie podoba mi się”. Nazwanie go utworem wielopłaszczyznowym byłoby grubą przesadą, jednak nie sposób przejść przez wszystkie dziesięć tomów bez zastanowienia się nad kilkoma sprawami. Mimo że fabularnie stoi na bardzo wysokim poziomie – połączenie historii, literatury i militariów dało niesamowity efekt – jego sekret nie tkwi w malowniczych scenach walki oraz nazistowskich intrygach. Największy walor tej mangi stanowią bohaterowie.
Postacie stworzone przez Kohtę Hirano funkcjonują w brutalnej rzeczywistości pełnej krwi, wynaturzeń i okrucieństwa. Zmuszeni do nieustannego dokonywania trudnych wyborów, jawią się czytelnikowi jako skomplikowani i niejednoznaczni moralnie. „Hellsing” nie zna pojęcia „białego charakteru”, nie ma tu ani jednego bohatera, którego z czystym sumieniem mogłabym nazwać dobrym. Podczas lektury musiałam się wielokrotnie zastanawiać, zanim pochwaliłam lub potępiłam działanie...

Krzysztof | 2011-08-17

Bardzo ciekawa manga. Polecam.

Roksana | 2016-10-28
Na półkach: Przeczytane, Manga, Wypożyczone