rozwiń zwiń

Kim

Okładka książki Kim
Rudyard Kipling Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Biblioteka Noblistów klasyka
268 str. 4 godz. 28 min.
Kategoria:
klasyka
Seria:
Biblioteka Noblistów
Tytuł oryginału:
Kim
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
1999-03-17
Data 1. wyd. pol.:
1987-01-01
Liczba stron:
268
Czas czytania
4 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
8371805411
Tłumacz:
Józef Birkenmajer
Tagi:
Indie chłopiec szpieg żołnierz
Inne
Średnia ocen

                6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Księga Dżungli Jean-Blaise Djian, Rudyard Kipling, TieKo
Ocena 7,0
Księga Dżungli Jean-Blaise Djian, ...
Okładka książki Był sobie koń George Bird Grinnell, Rudyard Kipling, Eugeniusz Małaczewski, William Murray, Mirosław Rościszewski, Ernest Thompson Seton, Lew Tołstoj
Ocena 7,3
Był sobie koń George Bird Grinnel...
Okładka książki Boo! Groza na Halloween Joseph Conrad, Fiodor Dostojewski, Jerome K. Jerome, Rudyard Kipling, Edgar Allan Poe, Aleksander Puszkin, Bram Stoker, Herbert George Wells, Oscar Wilde
Ocena 6,4
Boo! Groza na ... Joseph Conrad, Fiod...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
154 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
3129
803

Na półkach: , , , , , ,

Opornie słuchało mi się „Kima” i myślę, że nie dałabym rady przeczytać tej powieści. Obraz kolonialnych Indii z 19 wieku nie ma w sobie żadnej magii, która mogłaby mnie oczarować. Szczerze mówiąc historia Kimball’a O’Hara’y, Małego Przyjaciela całego świata, napawa mnie bardziej zgrozą i smutkiem niż zaciekawia.

Kima poznaje czytelnik jako małego, rezolutnego ulicznika, który całkiem dobrze sobie radzi, żebrząc na ulicach Lahory. Nieoczekiwanie w świat chłopca wkracza tybetański lama Teshoo, który odbywa swojego rodzaju pielgrzymkę przez Indie, poszukując „Rzeki Strzały”, która ma zmyć każdy grzech z tego, kto się w niej wykąpie. Zaintrygowany chłopiec zostaje chelą mnicha i wyrusza z nim w drogę do Benares. Wędrówka ta zmieni na zawsze życie Kima, gdyż mały sierota w osobie lamy zyska bliskiego przyjaciela, a dostarczając na zlecenie Mahbub’a Alli’ego „rodowód białego ogiera” do pułkownika Creighton’a do Umballi, zostaje wplątany w „Wielka Grę”, którą brytyjski wywiad prowadzi nieustannie z postronnymi krajami.

Myślę, że Kipling bardzo dokładnie sportretował ówczesne Indie i doskonale oddał mentalność mieszkańców tego kontynentu, jednak jego punkt widzenia jest silnie uwarunkowany pochodzeniem – dobrzy są tylko Ci Hindusi, którzy służą interesom sahibów. Ciekawe są rozważanie tybetańskiego lamy nad istotą świata i życia. Natomiast wszystko, co dotyczy spraw „Departamentu” jest dla mnie mocno niejasne i budzi jakiś mój wewnętrzny sprzeciw. Myślę, że ma to związek głównie z tym, że opieka jaką uczestnicy „Wielkiej Gry” roztaczają nad Kimem nie jest bezinteresowna. Chłopiec ma niezwykły wręcz talent do pozyskiwania ważnych informacji. W napotkanych ludziach budzi sympatię, a niebanalny rozum ułatwia mu błyskawiczną analizę sytuacji – jest idealnym materiałem na szpiega. I hodują tego „małego kucyka do gry w polo”, a on z radością nabywa nowych umiejętności. I ma tylko jedną słabość: lamę Teshoo.

W przedmowie tłumacz, Józef Birkenmajer, napisał, że „Kim” to powieść o poszukiwaniu samego siebie. Istotnie coś w tym jest. Kipling pokazuje rozwój Kima, to jak rozkwita jego samoświadomość, jak wpływa na niego jego mieszane pochodzenie, jak mentalność sahibów walczy w nim z mentalnością krajowca. Jednocześnie przyjaźń z lamą pozwala chłopcu na ocalenie niewinności, która czyni go także tak cennym dla „Departamentu”.

Nie mogę powiedzieć, że „Kim” w ogóle mi się nie podobał, ale z drugiej strony już dawno tak się nie męczyłam przy słuchaniu audiobooka. Kim jest niczym kociak, który w każdej sytuacji spada na cztery łapy, ale ja cały czas widzę w nim małego chłopca, który choć pyskaty i zaradny, jest przecież tylko nieświadomym pionkiem w „Wielkiej Grze” dorosłych. I właśnie dlatego mam takie pomieszane uczucia w stosunku do tej książki.

Opornie słuchało mi się „Kima” i myślę, że nie dałabym rady przeczytać tej powieści. Obraz kolonialnych Indii z 19 wieku nie ma w sobie żadnej magii, która mogłaby mnie oczarować. Szczerze mówiąc historia Kimball’a O’Hara’y, Małego Przyjaciela całego świata, napawa mnie bardziej zgrozą i smutkiem niż zaciekawia.

Kima poznaje czytelnik jako małego, rezolutnego ulicznika,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    301
  • Przeczytane
    216
  • Posiadam
    70
  • Nobliści
    9
  • Indie
    7
  • Teraz czytam
    7
  • Literatura angielska
    5
  • Audiobooki
    5
  • Klasyka
    4
  • Audiobook
    4

Cytaty

Więcej
Rudyard Kipling Kim Zobacz więcej
Rudyard Kipling Kim Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także