Z życia i obyczajów zwierząt

Wydawnictwo: Ad Oculos
przyroda, zwierzęta
Pasi

Ciepły, czerwcowy wieczór. W powietrzu pachną akacje, wokoło panuje niczym niezmącona cisza, tylko gdzieś daleko kumkają monotonnie żaby. Wydaje się, że cała przyroda odpoczywa po gorącym, ruchliwym dniu pracy, a spokój i bezpieczeństwo zapanowało pod usianym gwiazdami niebem.

Nifelinord | 2013-08-20
Przeczytana: 2013 rok

Miałam niewątpliwą przyjemność czytać tę książkę w wydaniu z 1938 roku - jak na ówczesną publikację, zarówno dziecięcą, jak i przyrodniczą, stoi na bardzo wysokim poziomie merytorycznym i - z braku lepszego określenia - pedagogicznym (prosty język, nie uciekający jednak od trudniejszych sformułowań, a przez to nie robiący z dziecka idioty, nie infantylizujący wszystkiego na siłę - plaga współczesnych publikacji tego typu). Nie dopatrzyłam się żadnych naprawdę poważnych przekłamań wynikających z niechlujstwa autorów czy po prostu postępów, jakie zoologia uczyniła do naszych czasów. Czytając, byłam wręcz zdumiona jakością wiedzy zoologicznej, jaką posiadało pokolenie naszych pradziadków (i poznałam parę kolejnych smaczków ówczesnej ortografii).

Nie wiem, co zmieniono w nowej edycji, ale z całą pewnością nie zasługuje ona na tak niską ocenę.

buka | 2016-01-14
Przeczytana: 12 lutego 2016