Łowcy mikrobów

Tłumaczenie: Karolina Beylin
Wydawnictwo: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich
Microbe Hunters

Napisana w latach 1925-1926 książka przedstawia historię początków mikrobiologii przez pryzmat życia jej twórców - poczynając od Leeuwenhoeka, na Paulu Ehrlichu kończąc. Przy okazji opowiada też dzieje walki z najgroźniejszymi chorobami wywoływanymi przez drobnoustroje, które niegdyś dziesiątkowały całe społeczności, dziś są na szczęście z reguły wspomnieniem.

michal3 | 2015-07-03
Przeczytana: 28 czerwca 2015

Książka, która powinna być obowiązkową lekturą szkolną. Świetna, wciągająca, napisana prostym językiem, jest w stanie zaciekawić każdego, nawet lebiegi nieznające się na biologii. Ale zamiast książek, z których można się czegoś nauczyć, lepiej jest czytać "Dziady", bo tak.

Pierwsze skojarzenie: Jurgen Thorwald. Kilka razy musiałem sprawdzić, czy aby na pewnie nie czytam kolejnego rozdziału "Stulecia chirurgów". Dostajemy nie tylko zapis najważniejszych odkryć na gruncie mikrobiologii i bakteriologii, ale przede wszystkim autor pokusił się o małe wycieczki w głąb psychiki "łowców mikrobów". Momentami więc interesująca, czasami bardzo zabawna, stworzona przez lekarza o wyjątkowo gawędziarskim stylu pisania. Z niecierpliwością czekam, aż zabiorę się za inne książki de Kruifa.

kaqla | 2012-03-04
Przeczytana: czerwiec 2012

Napisana jezykiem wrecz archaicznym, ukazuje podziw i niekiedy wrecz uwielbienie autora dla łowców mikrobów, ich badań i niezliczonych "teoryj". Warto przeczytać, nawet dla samego stylu. Ukazuje nauke w powijakach : odkrywca bakterii nie był profesorem tylko woźnym, Pasteur był z wykształcenia chemikiem, a Koch przez wiekszość życia - wiejskim lekarzem. Wzajemne relacje, rywalizacja o uznanie środowiska naukowego, stawiane sobie cele - czyta sie niczym powieść z dreszczykiem.

sybla | 2014-01-12

Jedna z moich ulubionych książek. Pierwszy raz zetknęłam się z nią w podstawówce - zadziwiła mnie archaicznym językiem i wciągnęła w świat znaczących dla ludzkości odkryć z pogranicza medycyny. Stareńki, rozpadający się egzemplarz bez grzbietu mam do dziś i chyba zawsze będzie zajmował honorowe miejsce na półce.

Maciej Chojnacki | 2010-09-29
Na półkach: Przeczytane, Nauka, Posiadam
Przeczytana: 25 września 2010

Znakomicie napisana, w starym stylu (momentami wręcz biblijnym). Czyta się jak beletrystykę.

Magdalena | 2016-09-22
Na półkach: 2016, Przeczytane