Romanowowie wczoraj i dziś

Romanovs
83-85272-27-5
historia
Nika

Dynastia Romanowów ponad 300 lat była najpotężniejszym i najbardzieje barwnym rodem w historii świata. Wbrew powszechnemu przekonaniu historia rodu nie skończyla się w 1917 roku. Wielu Romanowów żyje do dziś w różnych krajach. Staffan Skott zafascynowany ich dziejami, prześledził losy tych, którzy przeżyli, z wieloma spotkał się osobiście. Autor sięgnął do burzliwej przeszłości rosyjskich...

Autor sięgnął do burzliwej przeszłości rosyjskich carów, wielkich książąt i ich rodzin. Opisuje życie codzienne, spotkania towarzyskie, rozliczne przygody miłosne i awanturnicze romanse, a także pałacowe intrygi, wojny, zamachy, często wprowadzając przy tym odniesienie do Rosji sowieckiej.

Agaton | 2015-10-12
Przeczytana: 12 października 2015

Dobrze napisana monografia dotycząca dynastii Romanow. Lektura pozwala obalić w sobie stereotypowe postrzeganie tego rodu jako jedynie carów ciemiężycieli. Czytelnik poznaje sylwetki prawdziwych ludzi z krwi i kości, mających swoje wady i zalety, nie sztywne ikony władców. Steffan Skott przybliża nie tylko postaci zmarłych już członków rodu, żyjących za czasów imperium rosyjskiego, ale co ciekawe jako reporter dociera do żyjących współcześnie Romanowów. Niesamowitym dla przeciętnego człowieka jawi się fakt, iż po niemal osiemdziesięciu latach od rewolucji październikowej kolejne i kolejne pokolenia tej rodziny, mimo licznych tragedii przez nich napotykanych, kultywują tradycje monarsze.

martabmw | 2016-07-20
Przeczytana: 2000 rok