Taksiarska ballada

Wydawnictwo: Novae Res
978-83-7722-074-0
taksówkarz,
Kamila

Taksiarska ballada to zbiór kilkudziesięciu historii, które przydarzyły się warszawskim taksówkarzom. Niektóre z nich są niczym wyjęte ze scenariusza filmu sensacyjnego, inne bardziej refleksyjne, skłaniające do zadumy, odnoszące się do wielu stereotypów społecznych. Poznajemy tutaj tak nietypowych pasażerów, jak Harry Potter, Grzesznica, Trzej Królowie, Zarażony, Lowelas czy Napizdrzony Bachor. Książka, nawiązująca stylem do Profesora Tutki Jerzego Szaniawskiego, ma bawić, uczyć, skłaniać do refleksji, a nawet i wzruszeń...

hiliko | 2010-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2010

Taksówkarz to przyjemny, łatwy zawód - jeżdżenie samochodem po mieście, odwożąc ludzi w dane miejsce, przy okazji zarabiając nie takie znowu złe pieniądze. W dodatku szefa nie ma, robi się jak chce, bez wyznaczonych godzin, przy braku klientów można się zdrzemnąć. Tak przynajmniej myślałam przed przeczytaniem książki "Taksiarska Ballada" Zenona Chmielewskiego, warszawskiego taksówkarza.
"Taksiarska Ballada" to zbiór trzydziestu czterech krótszych i dłuższych opowiadań o perypetiach warszawskich taksówkarzy - przede wszystkim autora, Zenona Chmielewskiego, oraz jego znajomych z zawodu. Najlepsze, że każde z nich zdarzyła się naprawdę, chociaż w niektóre aż trudno było uwierzyć!
Niewielka jest ilość książek potrafiących tak poprawić mi humor i spowodować nagłe wybuchy śmiechu podczas lektury. Bohaterowie - ciekawi, ze skrajną charakterologią, na długo pozostaną w mojej pamięci. Prostytutka oferująca swoje usługi w zamian za podwiezienie, źle wychowane, denerwujące...

| 2010-11-16
Przeczytana: 15 listopada 2010

Ostatnimi czasy czytałam sporo książek, w których pojawiała się mroczna tematyka. Kilka dni temu postanowiła zmienić nieco repertuar i w tym celu sięgnęłam po lekturę wydaną jakiś czas temu przez Wydawnictwo Novae res.

"Taksiarska ballada" jest zbiorem 34 historii, które przydarzyły się - w przeciągu kilku lat - warszawskim taksówkarzom. Książka zainteresowała mnie tym bardziej, iż jej autorem jest osoba, która zna to środowisko od podszewki i sama przeżyła kilka spośród opisanych tutaj scen.

Niektóre z przedstawionych czytelnikowi epizodów były naprawdę ciekawe. Ich bohaterowie przyprawili mnie o niesamowitą dawkę humoru, który udzielił się także - towarzyszącym mi w momencie czytania - znajomym z uczelni. W szczególny sposób wspominam kilka z nich - "Grzesznicę", "Pogrzeb i stypa", "Diabeł jeździ z ELE", "Gruzini dwaj" i "Honor kobiety pracującej". Jestem niemalże na sto procent pewna, że będę do nich wracać przy każdej nadającej się okazji.

Ponadto - jak w niemalże każdej...

pkw22 | 2010-12-20
Przeczytana: 19 grudnia 2010

Zdecydowanie polecam, bardzo fajna książka.

100lash | 2013-10-25
Przeczytana: 18 października 2013

Dobra w podróży jeśli akurat nie ma nic lepszego pod ręką. Lekka - może nawet za bardzo. Miejscami nawet zabawna ale nie należy się spodziewać niczego ponad to co sugeruje tytuł.

Joanna | 2015-10-04
Tanya | 2015-06-03