Head First Design Patterns

Okładka książki Head First Design Patterns Elisabeth Freeman, Eric Freeman
Okładka książki Head First Design Patterns
Elisabeth FreemanEric Freeman Wydawnictwo: O'Reilly Media informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
O'Reilly Media
2004-10-25
2004-10-25
head head first design patterns programming programowanie wzorce

Z perspektywy osoby, która nie jest nowa w programowaniu, ale nie słyszała wcześniej o wielu wzorcach projektowych ta książka jest w porządku, jednak bardzo mi się dłużyła. Jest w niej bardzo dużo (moim zdaniem) niepotrzebnych nawiązań i porównań, które w zamyśle miały pomóc w zrozumieniu konkretnego wzorca, mnie jednak nudziły i męczyły. Jest to moja pierwsza książka z serii "Rusz głową" więc może po prostu taki jest styl ten książek, jednak do mnie nie trafił, aczkolwiek nauczyłem się dużo nowego o wzorcach projektowych.

Książka, która na prawdę pozwala zrozumieć po co i jak używać wzorców projektowych. Nie znajdziemy tego w krótkich tutorialach. Jedyna książka z serii Head Firs, która mi się podobała :) Zdecydowanie dla początkujących. Osoby zaawansowane może nudzić długi przekaz.

Nie podobała mi się ta forma przekazywania wiedzy.
Autor chciał najwyraźniej, żeby było 'fajnie' i nie 'sztywno'. Wyszedł jednak groch z kapustą, pełen nic nie wnoszących ozdobników, rysuneczków, memów, komiksów itp bzdurek.
Jak najbardziej da sie wyłuskać z niej pożądaną wiedzę. Dobrze ukazano w niej proces wykorzystywania konkretnych wzorców do konkretnych problemów.
Nie mniej jednak - forma książki sprawia, że np zupełnie nie nadaję się ona jako coś, do czego będzie się wracać, żeby przypomnieć sobie detale konkretnych wzorców.

Być może ta formuła przypadła by do gustu początkującym, którym trudno przebrnąć, przez 'klasycznie' napisane książki?
Ja się od niej odbiłem.

Nie podobała mi się ta forma przekazywania wiedzy.
Nie...

Uczy przez bardzo charakterystyczne przykłady. Mało treści, dużo wody.

Uczy przez bardzo charakterystyczne przykłady. Mało treści, dużo wody.

Bardzo dobre wprowadzenie w świat wzorców projektowych. Jednak sposób w jaki przekazywana jest wiedza nie każdemu przypadnie do gustu. Nie mniej warto dać jej szansę jeśli nie mieliśmy styczności z tą serią. Jeśli chodzi o same przykłady to jedne dobre, drugie już nie koniecznie. Na pewno trzeba po niej sięgnąć po coś konkretniejszego co zresztą na końcu książki zalecają autorzy.

Bodaj pierwsza książka techniczna, którą przeczytałem od deski do deski. Autorzy w bardzo przystępny sposób przedstawiają najważniejsze wzorce projektowe. Najpierw kładą nacisk na zrozumienie treści, a dopiero później przedstawiają formalne definicje. Swoje wywody przedstawiają w formie dialogów, obrazków, często zachęcają czytelnika do aktywnego czytania i rozwiązywania łamigłówek. Do czytania wymagana jest podstawowa znajomość Javy i technik programowania zorientowanego obiektowego. Bardzo dobra pozycja!

Całkiem dobrze opisane podstawowe wzorce. Bardzo dobrze dobrane przykłady i dużo rysunków. Dużo konkretów, a mało poezji. Niestety tylko podstawowe wzorce są dokładnie opisane (tak do kompozytu jest wyczerpująca). Pozostałym (pamiątka czy łańcuch zobowiązań) poświęcono po dwie strony.

Moja pierwsza książka o wzorcach projektowych. Z pewną nieśmiałością ją kupiłem ze względu na jej niekonwencjonalny sposób przekazywania treści... Ale wszystko jest spoko :) Fajnie wytłumaczone wzorce (i to całkiem pokaźna liczba),prosto, czytelnie, logicznie, dowcipnie. Dodatkowym jej atutem są różnego rodzaju ćwiczenia (proste) i dowcipy ;) Podsumowując, mimo początkowego dystansu do takiej formy, przekonałem się, że książka jest bardzo dobra, nauczyłem się z niej wszystkiego co chciałem i mogę z czystym sumieniem polecić każdemu zainteresowanemu (początkującemu w temacie)! :)

Ciężko mi było zabrać się za tą książkę z uwagi na jej niekonwencjonalny sposób przekazywania informacji, i do tego po angielsku.
Ale to była jedna z lepszych decyzji!
Od kiedy przeczytałem książkę z serii HF, to jeżeli potrzebuje jakiejś książki to najpierw sprawdzam czy jest ona w tej serii. Wiedza sama wskakuje do głowy i w niej zostaje. POLECAM!
Rusz głową ;)

Ale to była jedna z lepszych decyzji!

Rusz głową ;)

• Informatyka