Emigranci

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
83-88459-69-4
dramat XX w., emigracja

"Emigranci" (1974) to najwybitniejszy utwór Sławomira Mrożka od ukazania się "Tanga", a zarazem jeden z najważniejszych polskich dramatów okresu powojennego. Dwaj cudzoziemcy z bliżej nieokreślonego kraju zamieszkują wspólnie suterenę w nieznanym mieście Europy Zachodniej. Wyobcowany intelektualista, AA, wybrał emigrację z powodów politycznych, jego towarzysz zaś, "chłoporobotnik" XX, wyjechał wyłącznie dla zarobku. Skazani są na własne towarzystwo, a ich symbioza polega na wzajemnym uzależnieniu: XX wykorzystuje AA materialnie, ten natomiast twierdzi, że obserwuje towarzysza pod kątem studiów nad niewolniczą mentalnością swych rodaków. AA, sam sfrustrowany i bezwolny, z wyższością odnosi się do przedstawiciela niższej klasy, dorobkiewicza, którego jedynym celem w życiu jest poprawna własnego bytu. W tych warunkach obustronne konflikty i antagonizmy nabierają wyjątkowej ostrości. W szerszym ujęciu konfrontacja pomiędzy AA i XX dotyka jednego z ważniejszych problemów w Polsce powojennej - rozdźwięku między inteligencją i robotnikami. W finale dokonuje się synteza systemów wartości obu grup społecznych, zwiastująca przełamanie powstałych barier.

Łokieć_Pana_D | 2016-10-14

Mrożek mnie przestrasza. Mrozi ciało i mam palpitacje. Czytając czuję, że stoi za oknem i wierci mi czoło. Pisze tak, że wywleka ze mnie wszystko, czego się wstydzę.
Dwóch panów. AA, XX. W obcym miejscu. Obcym mentalnie bardziej, niż geograficznie. Zdać by się mogło, że jeden to kasa tylko, a drugi uduchowiony. Szmery bajery. Uduchowienie jak u karła, a zachłanność wcale nie jednoznaczna. A tych dwóch ma i dobro za klatą. Widzę.
Można ciułać kasę. Można - umysłową gorycz. A ja, czytając, mam wrażenie, że jestem winny. Że, z każdego z nich, to najgorsze mi się ostało. Że byłbym niżej niż oni.
Różne są powody, by otworzyć okno. Wyjrzeć na świat. Przewietrzyć. Gdy wyglądam z Mrożkiem, rzadko jest przyjemnie. To nie wytchnienie. To męczy.

Dramat nieustająco bieżący.
Bohaterzy AA i XX są emigrantami mieszkającymi w obskurnym mieszkaniu ulokowanym pod schodami. Ich kontakt ze światem odbywa się za pomocą rur. Słyszą oni za pomocą nich życie mieszkańców budynku. AA opuścił ojczyznę z powodów politycznych, XX z powodów ekonomicznych. Emigranci są wyobcowani. AA jest postacią wykształconą. Posiada pieniądze chociaż nie pracuje. Okłamuje sam siebie, że będzie pisał książkę. Często odziera swojego współlokatora z marzeń i złudzeń. XX ma w ojczyźnie żonę i dzieci, dla których chce zarobić pieniądze na obczyźnie. Nie płaci czynszu, bo wie, że AA zawsze ma pieniądze. Obaj mężczyźni są niezdolni do działań - AA męczy niemoc twórcza, XX chce popełnić samobójstwo - ostatecznie nie decyduje się na ten krok.

Witold Lisek | 2014-01-12

klara92 | 2014-10-09
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Lista
Przeczytana: 06 października 2014

Zainteresowałam się tą książką, bo sama jestem emigrantką i byłam bardzo ciekawa, co Mrożek ma na ten temat do powiedzenia. Okazało się, że dramat wyląduje u mnie na półce "Ulubione".
Poznajemy dwóch emigrantów - AA i XX. Cała akcja odbywa się w wynajmowanej przez bohaterów piwnicy. Każdy wyjechał z innej przyczyny: jeden, żeby zarobić i wrócić do rodziny jako bogacz, drugi jest uchodźcą politycznym. Zachwyciły mnie misternie konstruowane przez Mrożka portrety psychologiczne obu bohaterów. Mimo - jak wynika z dialogu - długiego życia na emigracji i pozornej mniejszej lub większej aklimatyzacji w nowym miejscu, czuć ogromny dystans do otaczającego świata i izolację obu bohaterów. W miarę rozwoju akcji powoli wychodzą na jaw różne motywy działania AA i XX, ich podświadome dążenia i pragnienia... Nie wszystko jest takie proste, jak się z początku wydaje.

Grażyna | 2014-03-03
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2015
Przeczytana: 29 stycznia 2015

Roman Dłużniewski | 2016-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2016

Doskonały dramat!! Obok Tanga to najlepszy utwór Mrożka. Koniecznie!!

Majka96 | 2013-04-18
Przeczytana: 16 kwietnia 2013

Po raz kolejny nie zawiodłam się na tym wybitnym pisarzu. Mrożek zestawił ze sobą dwa odmienne chraktery, wykształconego myśliciela i prostego robotnika, którzy dzielą niewielki pokój pod schodami. Mimo braku intymności, obaj skrywają swoje sekrety.
"Emigranci" zdecydowanie różnią się od zabawnego "Tanga", czy chocby opowiadania pod tytułem "Słoń" albo "Łabędź". To pouczające, psychologiczne dzieło, które ma charakter ponadczasowy, bo kto nie chciałby miec stale przybywającej gotówki? Naprawdę, z całego serca polecam je każdemu, gdyż niesie z sobą niebanalne przesłanie, które (przynajmniej mnie) z pewnością poprawi humor, pomoże spojrzec na kwestię pieniędzy trochę z przymnóżeniem oka.
;DD

Ryjek | 2010-10-08
Przeczytana: maj 2010

Świetna książka, takie ironiczne, pełne inteligentnego poczucia humoru przedstawienie obrazu dwóch kompletnie różniących się od siebie ludzi. Bardzo przystępny język, zabawne dialogi. Zawsze myślałam, że dramaty są ciężkie do czytania, po lekturze Mrożka zmieniłam zdanie. Dramaturg stulecia, po prostu.

Antoni | 2014-03-29
Przeczytana: 28 marca 2014

Rewelacyjna książka. Trochę mi się akcja skojarzyła z fabułą pewnego serialu na Polsacie... :-)

Bałucki | 2016-10-31

Bardzo dobra sztuka Mrożka. Minimalistycznie doskonała. Ucieszy szczególnie tych, którzy musieli emigrować z Polski. Tych którzy mają dystans do samych siebie...