Kuchnia Kryszny. Indyjskie potrawy wegetariańskie

Okładka książki Kuchnia Kryszny. Indyjskie potrawy wegetariańskie Adiraja Dasa
Okładka książki Kuchnia Kryszny. Indyjskie potrawy wegetariańskie
Adiraja Dasa Wydawnictwo: Bhaktivedanta Book Trust kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Hare Krishna book of vegetarian cooking
Bhaktivedanta Book Trust
2008-01-01
2008-01-01
praca zbiorowa
kuchnia kulinaria wegetarianizm przepisy Indie krysznaizm

Polecam tę książkę nie tylko wegetarianom i weganom ale wszystkim którzy cenią sobie dobre smaki. W książce można znaleźć przepisy na aromatyczne potrawy, które zaskakują ilością smaków, strukturą, wielobarwnością tak bardzo obecną w kuchni orientalnej :)

Od przepisów z tej książki zaczęła się moja przygoda z orientalnymi smakami. To tu po raz pierwszy przeczytałam o asafetidzie, imli, kurkumie i innych przyprawach, bez których dziś nie wyobrażam sobie gotowania. Często samo ich zdobycie było przygodą i wymagało prawdziwej determinacji.
Niestety, Polska przyprawami nie stoi i nawet dzisiaj na półkach w typowym markecie jest tylko kilkanaście przypraw (pomnożonych przez kilku producentów) i sporo gotowych mieszanek, często zupełnie bez polotu. Na szczęście istnieje też świat poza marketami i centrami handlowymi i raczej nie będziecie mieć problemu ze skompletowaniem składników potrzebnych do przyrządzenia dań z tej książki. A znajdziecie tu 130 pomysłów na śniadania, obiady, przekąski i desery. Wszystkie dość proste (wbrew pozorom, kuchnia indyjska nie jest skomplikowana) i pyszne. I są to prawdziwe smaki Indii.
Ciąg dalszy recenzji znajdziecie tutaj: https://wypadwswiat.pl/przyprawa-to-podstawa/

Filozofia świadomości Kryszny nie jest dla mnie. Za dużo w niej monoteistycznego uniwersalizmu i absolutyzmu moralnego. Również kulinarnie nie do końca potrafię się zastosować do wedyjskich zasad - zakaz cebuli przyjmę z przyjemnością, ale w ten sam sposób traktowany jest czosnek, z którego zrezygnować nie umiałabym. Gdyby nie ta książka - nie wiedziałabym o tym.
Oprócz wielu bardzo ciekawych przepisów lektura przybliża zasady ruchu Hare Kryszna, jego funkcjonowanie od momentu założenia, wartości wyznawane przez bhaktów i ich życie codzienne. Niektóre potrawy są szczególnie lubiane w konkretnych regionach, innym przypisuje się walory mitologiczne. Wszystkie są wyjątkowe a za ich smak odpowiada najczęściej odpowiednia kombinacja przypraw (choć jeszcze dwadzieścia lat temu, kiedy książka została wydana, takie przyprawy jak czarnuszka czy kolendra nie były powszechnie dostępne, a popularne dzisiaj nerkowce występują pod nazwą orzechów cashew). Dla mnie przede wszystkim walorem lektury było rozbudzenie wyobraźni kulinarnej. Z wegetarianizmem kojarzyłam głównie warzywa i owoce, zapominając o roli produktów z mleka, orzechów czy zbóż. Przez to z kolei ciężko było mi wyobrazić sobie dobry, różnorodny posiłek bezmięsny. Nie wiem czy będę umiała (i czy w ogóle chcę) całkowicie zrezygnować z mięsa, z pewnością jednak mam teraz większe możliwości ograniczenia jego spożywania.

Oprócz...

Książka zakupiona dawno temu nad morzem podczas festiwalu (?) Krysznowców. Uwielbiam do niej zaglądać, uwielbiam przygotowywać potrawy nią zainspirowane. Wiele jeszcze zostało mi do przetestowania, ale na pewno kiedyś wypróbuję.
kocham smak tej kuchni, uwielbiam zapach jaki roztacza się w domu podczas gotowania, a podczas jedzenia po prostu się rozpływam i lecę ku niebu... :)

Bardzo dobra...ciekawa,szczegółowa.Mam ją od dawna i zrobiłam z niej wiele przepisów. Zawsze się udawałay...pyszna.

genialne, proste,

genialne, proste,

Proste przepisy na orientalne dania, także na desery i słodycze.

Proste przepisy na orientalne dania, także na desery i słodycze.

• Indie
  • Kulinaria