Egonomia

Wydawnictwo: MT Biznes
biznes, finanse

Jak ego niszczy i buduje nasze finanse Arogancki, egoistyczny, uparty i nieobliczalny to najczęściej kojarzone z ego słowa. Jednak oryginalna i odkrywcza książka Davida Marcuma i Stevena Smitha przekonuje, że ego ma zarówno swoje złe, jak i dobre strony, a także odpowiada na pytania dotyczące tego tematu, który dla większości pozostawał tajemnicą. W sztandarowej książce Od dobrego do wielkiego Jim Collins jako jedną z cech charakteryzujących lidera zdolnego przekształcić firmę z dobrej w wielką wymienia pokorę. Ale skoro pokora jest tak potężna, to dlaczego większości z nas jej brakujea Dlaczego ego pozwala nam osiągać jedynie dobre rezultaty, a nie wielkie, jeśli nasza pokora nie osiąga stanu równowagia Na podstawie pięciu lat wyczerpujących badań Marcus i Smith przedstawili przekonujące dowody i rzeczowe odpowiedzi na temat takiego osiągania równowagi pomiędzy ego i pokorą, aby wspiąć się na wyższy poziom przywództwa. Autorzy przedstawiają z życia wzięte przykłady ilustrujące, w jaki sposób ego subtelnie sabotuje sukces, a jednocześnie inicjuje pęd do osiągnięć, pragnienie spróbowania czegoś nowego i wytrwałość do pokonywania przeciwności. Dzięki interdyscyplinarnym badaniom egonomia daje wskazówki, w jaki sposób wykrywać cztery sygnały wczesnego ostrzegania, że ego przechodzi na stronę kosztów, i pokazuje, jak: nadmierna rywalizacja pogarsza pozycję konkurencyjną obrona własnej koncepcji zamienia się w przyjmowanie pozycji defensywnej talent i inteligencja pomysłodawcy szkodzi jego własnym koncepcjom pragnienie uznania i szacunku przeszkadza w osiąganiu sukcesu zdrowe ego opiera się na trzech zasadach: pokorze: osiąganiu równowagi pomiędzy nadmiarem a niedoborem ego ciekawości: łączeniu swobody myślenia i bezstronności jawności: pozbywaniu się strachu przed wyrażaniem i przyjmowaniem opinii, aby zdobywać się na pełną otwartość Egonomia zajmuje się doskonaleniem metod prowadzenia biznesu i przyjmowania postawy, która pozwala zostać szanowanym przywódcą.

Rafał | 2014-02-20
Przeczytana: 17 lutego 2014