Kryzys psychoanalizy

Wydawnictwo: Rebis
Crisis of psychoanalysis
8371208707
Agata

Szkice o Freudzie, Marksie i psychologii społecznej.Erich Fromm ( 1900-1980) jest uważany za jednego z najwybitniejszych i najwszechstronniejszych myślicieli XX wieku. Jego prace poruszają ważkie problemy filozoficzne i społeczne współczesnej cywilizacji. Do jego najgłośniejszych książek należą m.in.: Ucieczka od wolności, Mieć czy być? i Analiza ludzkiej destrukcyjności.W dziewięciu błyskotliwych szkicach składających się na Kryzys psychoanalizy Erich Fromm przedstawia swe podstawowe sądy o dynamice społecznej widzianej przez pryzmat psychoanalizy. Fromm, czerpiąc z teorii Freuda, jednocześnie wzbogaca ją o własne odkrycia i hipotezy po to, żeby poruszyć problemy, z którymi mierzymy się jako społeczeństwo. Pozostałe szkice w tym zbiorze poruszają tak doniosłe problemy, jak struktura współczesnej rodziny, psychologia ego, kompleks Edypa i wiele innych.Piękny, wzorowy przykład tego, co może powiedzieć światły, czujący po ludzku i atrakcyjny w każdym zdaniu pisarz."Kirkus Reviews".

źródło opisu: Matras

Inka | 2016-07-26
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 26 lipca 2016

Zasadniczo są lepsze książki Fromma. Ta jest dość chaotyczna a tezy w niej zawarte można znaleźć w innych pozycjach tego autora. Nie mniej jednak sam autor miał (bo niestety mu sie zmarło) świadomość owego chaosu i zamętu jaki panuje w tej książce. Ogólnie pozycja godna polecenia na sam początek przygody z Frommem aby przygotować się na lekturę tych pozycji, które są ciut lepiej przygotowane merytorycznie (w sensie, problematyka jest dużo lepiej opracowana, bo w przygotowanie merytoryczne Fromma jako takie nie śmiem wątpić ani przez chwilę). Nie mniej jednak to co w tej książce jest najciekawsze to polemika z poglądami m.in Freuda , Marcuse'a czy Marxa.

paramecium | 2013-06-28
Na półkach: Przeczytane, Psychologia

"W tej książce zajmuję się kryzysem psychoanalizy. Jeśli nie wyrzekamy się należytej perspektywy, to trzeba powiedzieć, że nie sposób rozprawiać o tym kryzysie, nie wiedząc, że jest fragmentem większego. Jakiego? Czy chodzi o kryzys współczesnego społeczeństwa? O kryzys człowieka?" (str. 214)

Zbiór dziewięciu szkiców opublikowanych w latach 30. ubiegłego wieku. Fromm nie tylko dokonuje analizy przyczyn kryzysu psychoanalizy, sporo miejsca poświęca też zagadnieniom związanym z psychologią społeczną oraz patria- i matriarchatem. Ponadto, "Kryzys psychoanalizy" jest wzbogacony polemiką Fromma z poglądami Freuda i Marksa, a także z poglądami innych myślicieli (Jung, Adler).

Pozycja momentami nieco chaotyczna, co jest spowodowane taką, a nie inną formą - sam Fromm we wstępie uprzedza, że w zbiorze część sądów ulega powtórzeniom. Godna polecenia, ale jeśli ma się taką możliwość, lepiej sięgnąć po inne dzieła tego autora.

Dobry | 2011-03-15
Na półkach: Ulubione, Przeczytane