A Rose for Ecclesiastes
8371204817
Zelazny opowiadania
Bastete

zbiór opowiadań autorstwa Rogera Zelaznego, jak również opowiadanie zawarte w tym zbiorze. Tytuł nawiązuje do biblijnej księgi Koheleta (z gr. Ekklesiastes), opowiada o fanatyzmie religijnym rasy marsjańskiej która jest na wymarciu. Opowiadanie otrzymało nagrodę Nebula.

Olsko_Ulrich | 2016-12-11
Przeczytana: 2016 rok

Fantastyczny zbiór opowiadań. Zelazny zachwyca i porusza problemy, które żywo zastanawiają ludzi w 2016 roku! Mało tego, zdaje się bawić wieloma wątkami, na które wpadam nad wyraz często przy okazji innych książek.

Bo czy nie brzmi znajomo historia samochodu, który jest przyjacielem człowieka, rozmawia z nim i żyje swoim własnym, odjazdowym życiem ("Diabelski samochód")? A czy na ekrany kin nie wychodzi niedługo historia o tym, jak kilka osób wybudziło się zbyt wcześnie ze stanu hibernacji, w którym to czekali na nadejście wymarzonego świata ("Cmentarzysko serca", "Klucze do Grudnia")? Czyż nie często mamy przyjemność towarzyszyć trochę dziwacznym superbohaterom w ich tajnych akcjach ("Bramy jego twarzy, lampy jego ust")?

A dla mnie Zelazny przygotował opowieść o "Furiach", bo przecież wie, że namiętnie zaczytuję się w Sandmanie. Przewidział, że będę próbowała zrozumieć ludzi, którzy ryzykują życie poświęcając się wspinaczce górskiej ("Ta śmiertelna góra"). Wiedział, że...

pmb | 2010-09-28

Jeśli chcieli byście szybko poznać twórczość Rogera Zelaznaego, w tym zbiorze opowiadań znajdziecie koncentrat pomysłowości autora.
Dla starych Zelaznofilów pozycja obowiązkowa zawierająca świetne opowiadania w najlepszym stylu.

Maynard | 2012-09-02
Przeczytana: 18 czerwca 2006

Z czterech wydanych na polskim rynku tomów opowiadań chyba najsłabszy, ale nadal godny przeczytania. Najlepsze opowiadania to: "Wielcy, powolni królowie", "Jedna chwila burzy" oraz "Eksponat muzealny". Reszta troszkę schematyczna.

comar | 2016-08-29
indygo | 2016-06-20