Runestaff - Magiczna Laska

Wydawnictwo: Amber
The Runestaff
8370820581
RAngier

Czwarty tom Historii Runestaffa "Ratuj się, kto może! - krzyknął Hawkmoon, ruszając wraz z d'Avercem biegiem ku relingom. Statek szarpnął, odskoczył w bok niczym żywa istota, a wszystkie sprzęty poleciały w stronę prawej burty. Potłuczeni, lecz nadal przytomni, dwaj przyjaciele poderwali się na nogi, zawahali przez moment, po czym skoczyli w czarną kipiel oceanu. Hawkmoon poczuł, że ciężar...

Czwarty tom Historii Runestaffa

Hawkmoon poczuł, że ciężar olbrzymiego miecza ściąga go na dno. Poprzez spienione fale dostrzegł sylwetki pływających ludzi, huk przyboju zdawał się ogłuszać. Nie wypuścił jednak z dłoni Miecza Świtu. Pogrążając się powoli zdołał wsunąć go do pochwy, po czym zebrał wszystkie siły, by z dodatkowym obciążeniem wynurzyć się na powierznię.

W końcu wypłynął pośród fal. Pochwycił mroczny cień górującego nad nim statku. Morze znacznie się uspokoiło, wiatr ucichł niemal całkowicie, a huk przyboju, zmienił w lekki szum. W miejsce rozbrzmiewającej jeszcze przed chwilą kakofonii zapanowała niezwykłą cisza. Popłynął w kierunku płaskiej skały i po chwili wdrapał się na suchy ląd." (opis z ostatniej strony okładki)

Można się czepiać tej książki, owszem. Że jest przestarzała, że w obecnych czasach już się tak nie pisze. Że fabuła jest prosta jak budowa cepa i przewidywalna. Że bohaterowie są papierowi i sztuczni, albo bardzo, bardzo dobrzy, albo bardzo, bardzo źli. Jasne, to wszystko prawda.
Mimo to jednak Moorcock potrafił stworzyć bardzo oryginalny świat, który zapada w pamięć jako niesamowita mieszanka "Umierającej Ziemi" Vance'a z Conanem, z dodatkiem mnóstwa elementów charakterystycznych raczej dla science fiction niż fantasy. Świat jest groteskowy, mocno przerysowany, trochę schizofreniczny, i pełen ironii. Weźmy chociażby przykład "Mrocznego Imperium Granbretan", czyli Wielkiej Brytanii -nie można się nie uśmiechnąć, jeśli uświadomimy sobie, że autor jest rodowitym Brytyjczykiem...
Jednocześnie "Runestaff" jest częścią większego cyklu o "Wiecznym Wojowniku", którego bardziej znaną odsłoną jest Elryk z Melnibone. Czytelnik obeznany z oboma cyklami łatwo zauważy podobieństwa i nawiązania....

BrazyCrain | 2015-01-06

Łatwo wpaść w świat Runestaff'u niesamowita opowieść, każda część serii pochłania nas doszczętnie :)

sowidyl | 2016-10-24
Hedonistas | 2016-05-28