Niebo w płomieniach

Okładka książki Niebo w płomieniach Jan Parandowski
Okładka książki Niebo w płomieniach
Jan Parandowski Wydawnictwo: literatura piękna
247 str. 4 godz. 7 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Data wydania:
1959-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1959-01-01
Liczba stron:
247
Czas czytania
4 godz. 7 min.
Język:
polski
Tagi:
wiara Bóg Lwów młodość dojrzewanie poglądy
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
69 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
107
4

Na półkach:

8 za wspaniały styl mistrza słowa. Wielka szkoda, że drugą część strawiły płomienie.

8 za wspaniały styl mistrza słowa. Wielka szkoda, że drugą część strawiły płomienie.

Pokaż mimo to

avatar
19
18

Na półkach:

Przyjemna powieść osadzona we Lwowie przed wybuchem I wojny światowej. W pewnym sensie jest to nostalgiczne pożegnanie z prądami intelektualnymi XIX wieku. Książka ma bardzo szeroki kontekst wykształcenia klasycznego, jeśli ktoś o nim nie ma pojęcia automatycznie płytko ją odbierze. Krytycy literaccy wskazują, że autor zawarł w dziele elementy swojej biografii. Wynikła z tego faktu pewna nuta otwartości uwiarygadnia młodzieńcze postacie, które się w niej pojawiają, w szczególności głównego bohatera. Jego rozterki intelektualne są ponadczasowe. Dlatego sądzę, że zamiast takich sobie "Syzyfowych prac", czy przegadanego "Przedwiośnia" (które cenię) ta książka powinna znaleźć się w kanonie lektur dla młodzieży.

Przyjemna powieść osadzona we Lwowie przed wybuchem I wojny światowej. W pewnym sensie jest to nostalgiczne pożegnanie z prądami intelektualnymi XIX wieku. Książka ma bardzo szeroki kontekst wykształcenia klasycznego, jeśli ktoś o nim nie ma pojęcia automatycznie płytko ją odbierze. Krytycy literaccy wskazują, że autor zawarł w dziele elementy swojej biografii. Wynikła z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
274
49

Na półkach: , ,

Myślę, że wiele młodych ludzi może utożsamiać się z rozmyślaniami głównego bohatera.

Myślę, że wiele młodych ludzi może utożsamiać się z rozmyślaniami głównego bohatera.

Pokaż mimo to

avatar
68
39

Na półkach:

Trudno mi jednoznacznie ocenić tą książke. Z jednej strony bardzo mi bliska oddająca -częściowo - równeiż moje doświadczenia (choc w zupełnie innych okolicznościach i czasie) z drugiej jednak daleka "klasowo" i mentalnie. Dobrze napisana (trudno przerwać czytanie - a dokładniej słuchanie) jednak za każdym prawie akapitem czuć że do poziomu arcydzieła ciutkę jednak brakuje. Niewiele - ale jednak ten jeden dało by się powtarzanie imienia bohatera lepiej ukryć, dodać/ując jedno zdanie czy wręcz "przecinek" .
Na pewno jednak warto sięgnać po tą lekturę choćby dla atmosfery miasta i rzeczywstości której już nie ma (i nie będzie ...) Choć nie będzie to czas spędzony zbyt łatwo ;)

Trudno mi jednoznacznie ocenić tą książke. Z jednej strony bardzo mi bliska oddająca -częściowo - równeiż moje doświadczenia (choc w zupełnie innych okolicznościach i czasie) z drugiej jednak daleka "klasowo" i mentalnie. Dobrze napisana (trudno przerwać czytanie - a dokładniej słuchanie) jednak za każdym prawie akapitem czuć że do poziomu arcydzieła ciutkę jednak brakuje....

więcej Pokaż mimo to

avatar
34
34

Na półkach:

Śpieszę z usprawiedliwieniem oceny, która jest znacznie wyższą niż pozostałe. Mimo, iż książka fabularnie nie stanowi wielce złożonego schematu, poważę się na stwierdzenie, że posiada ona wysoki próg wejścia ze względu na to, że jest ona napisana przez wybitnego polskiego filologa klasycznego. Osoba, która nie miała doświadczenia z tak szeroko zakrojoną tematyką odnośnie starożytności, mitologii, języków starożytnych, problematyki samych zagadnień filologicznych i okolicznych im dyskusji, nieposiadająca wiedzy w zakresie filozofii, literaturoznawstwa, kontekstu epoki, będzie miała trudność ze zrozumieniem materii tego tekstu. Jeżeli ktoś sięga po tę książkę po to, aby znaleźć wartką akcję, nie znajdzie jej. Jeśli jednak poszukuje, tak jak główny bohater, tego, czym jest prawda, to historia ta może stanowić dobry asumpt do poszukiwań w tym kierunku. Subiektywnie, w mojej ocenie rzadko kiedy przyszło mi tak delektować się tym co jest pomiędzy historią głównego wątku i ze względu na poetyckość i wyrafinowanie tychże elementów tak wysoka moja ocena tej powieści.

Nie dla każdego, ale posiada swój geniusz. Niedoceniona. Więc do odkrycia. Polecam.

Śpieszę z usprawiedliwieniem oceny, która jest znacznie wyższą niż pozostałe. Mimo, iż książka fabularnie nie stanowi wielce złożonego schematu, poważę się na stwierdzenie, że posiada ona wysoki próg wejścia ze względu na to, że jest ona napisana przez wybitnego polskiego filologa klasycznego. Osoba, która nie miała doświadczenia z tak szeroko zakrojoną tematyką odnośnie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1043
995

Na półkach: , , ,

Powieść Jana Parandowskiego, oparta zapewne w jakimś stopniu na autobiograficznych przeżyciach. Dla nas historyczna, dla niego – zapewne - bardziej młodzieżowa.
Opowiada o tym, co stało się z systemem wartości młodego gimnazjalisty z tradycyjnej mieszczańsko - urzędniczej lwowskiej rodziny w sytuacji, gdy dzięki starszym kolegom jego dotychczasowa wiara (nie da się ukryć, że ukształtowana w oparciu o autorytarno-infantylny przekaz szkolny, wzmocniony autorytetem państwa) legła w gruzach, a raczej w płomieniach.
Aby zachęcić warto dodać, że – nie było to zastąpienie jednej symboliki inną i przyjęcie nowego systemu wartości – z płomieni nie wyrósł ani socjalizm ani inna religia.
Dodatkowym smaczkiem jest opis polskiego, mieszczańskiego środowiska lwowskiego. Dla kasty urzędniczej najważniejsza była ranga danej osoby (tak, w C.K. monarchii też obowiązywała tabela rang),świadcząca o pozycji danej osoby i jej rodziny.
Ponadto to wymarzona książka dla miłośników Lwowa, a właściwie starego „lwiego grodu”. Autor opisuje mnóstwo obiektów, placów i ulic pozwalających umiejscowić każdy moment akcji powieści.
Kolejna zapomniana polska klasyka warta przeczytania.

Powieść Jana Parandowskiego, oparta zapewne w jakimś stopniu na autobiograficznych przeżyciach. Dla nas historyczna, dla niego – zapewne - bardziej młodzieżowa.
Opowiada o tym, co stało się z systemem wartości młodego gimnazjalisty z tradycyjnej mieszczańsko - urzędniczej lwowskiej rodziny w sytuacji, gdy dzięki starszym kolegom jego dotychczasowa wiara (nie da się ukryć,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
77
6

Na półkach: ,

Przedmowa wydała mi się znajoma, a wynikało to z tego, że niedawno przeczytałam "Odyseję" w tłumaczeniu właśnie Jana Parandowskiego.

Natomiast samo "Niebo w płomieniach" to dla mnie przede wszystkim analiza (świetna analiza) tego co dzieję się z człowiekiem, który traci wiarę, a który wcześniej opierał na tej wierze swój cały system wartości. To historia Teofila, który nagle musi zbudować na nowo swój świat, znaleźć coś stałego, co mogłoby stać się fundamentem dla tego budowanego świata i który próbuje odnaleźć sens życia.

Według mnie świetna!

Przedmowa wydała mi się znajoma, a wynikało to z tego, że niedawno przeczytałam "Odyseję" w tłumaczeniu właśnie Jana Parandowskiego.

Natomiast samo "Niebo w płomieniach" to dla mnie przede wszystkim analiza (świetna analiza) tego co dzieję się z człowiekiem, który traci wiarę, a który wcześniej opierał na tej wierze swój cały system wartości. To historia Teofila, który...

więcej Pokaż mimo to

avatar
135
22

Na półkach:

Najciekawsze jej elementy, to wnikliwe analizy wewnętrznych przeżyć bohaterów (zwłaszcza wewnętrznie skłóconego głównego bohatera) oraz bujny i dokładny opis czarującego Lwowa sprzed I wojny światowej. Bardzo podziwiam też konsekwencję, z jaką autor przeprowadzał czytelnika przez takie rozbudowane światy, jak kultura helleńska. Jednak zakończenie jakby zupełnie nie pasowało do całej poprzedzającej je inteligenckiej wizji. Mimo wszystko pozycja interesująca, choć jej mozolna narracja zapewne dla każdego nie jest.

Najciekawsze jej elementy, to wnikliwe analizy wewnętrznych przeżyć bohaterów (zwłaszcza wewnętrznie skłóconego głównego bohatera) oraz bujny i dokładny opis czarującego Lwowa sprzed I wojny światowej. Bardzo podziwiam też konsekwencję, z jaką autor przeprowadzał czytelnika przez takie rozbudowane światy, jak kultura helleńska. Jednak zakończenie jakby zupełnie nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1693
459

Na półkach: ,

Niby nie tak odległe czasy, bo XIXw. Niby nie tak dawno napisano "Niebo w płomieniach" bo w XXw. A świat inny, rzeczywistość inna i ludzie zupełnie inni. I to właśnie w tej książce jest niesamowite, taki powiew innej egzystencji, innych wartości i celów. Problemy niby te same, ale przemyślenia już z zupełnie innej bajki. Piękne to...

Niby nie tak odległe czasy, bo XIXw. Niby nie tak dawno napisano "Niebo w płomieniach" bo w XXw. A świat inny, rzeczywistość inna i ludzie zupełnie inni. I to właśnie w tej książce jest niesamowite, taki powiew innej egzystencji, innych wartości i celów. Problemy niby te same, ale przemyślenia już z zupełnie innej bajki. Piękne to...

Pokaż mimo to

avatar
69
69

Na półkach: , ,

Opowieść o chłopcu, który bierze na poważnie dyskusje za i przeciw religii, w której się wychowuje. Barwne opisy Lwowa i dramatyczny przebieg rozwoju duchowo-intelektualnego bohatera nie pozwolą czytelnikowi się znudzić.

Opowieść o chłopcu, który bierze na poważnie dyskusje za i przeciw religii, w której się wychowuje. Barwne opisy Lwowa i dramatyczny przebieg rozwoju duchowo-intelektualnego bohatera nie pozwolą czytelnikowi się znudzić.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    210
  • Chcę przeczytać
    189
  • Posiadam
    91
  • Ulubione
    6
  • Teraz czytam
    5
  • 2014
    2
  • Literatura polska
    2
  • 2013
    2
  • Klasyka polska
    2
  • 2021
    2

Cytaty

Więcej
Jan Parandowski Niebo w płomieniach Zobacz więcej
Jan Parandowski Niebo w płomieniach Zobacz więcej
Jan Parandowski Niebo w płomieniach Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także