Chwała córy królewskiej

Tłumaczenie: Jan Józef Szczepański
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
All Glorious Within

Podobno, gdy pewnego dnia Bruce Marshall narzekał, że nie ma dobrej literatury katolickiej, jego żona powiedziała: To na co czekasz? Sam napisz! I tak powstała "Chwała córy królewskiej" Opowiada o losach zwykłego, przeciętnego księdza (nazwisko tez ma zwykłe - Smith) w zwykłej, przeciętnej parafii przedsoborowej. Kościół katolicki w Anglii jest w mniejszości, co odbija się na charakterze...

I tak powstała "Chwała córy królewskiej"
Kościół katolicki w Anglii jest w mniejszości, co odbija się na charakterze zarówno samego księdza Smitha, jak i jego parafian (gdybyśmy ich mieli porównywać z polskimi realiami) ale, jak się okazuje - te różnice w gruncie rzeczy są niewielkie.
Jak wszędzie tak i tu bohater obraca się wśród bardzo różnych ludzi: i złych i dobrych i pysznych i pokornych i chciwych, łasych na zaszczyty i nie dbających ani o majątek ani o sławę. I linia podziału na złych i dobrych nie biegnie pomiędzy "świecki/duchowny" ani też "katolik/niekatolik" ale zwyczajnie - poprzez ludzkie serca, niezależnie od tego kto jakim szyldem macha. Widać to u Marshalla, ale nie na tym skupia się fabuła powieści.
Marshall oczami księdza Smitha spogląda na swoich bliźnich z wyrozumiałą miłością. Taką, która wymaga przede wszystkim od siebie, a dla ludzkich słabości ma zrozumienie, nawet jeśli ich nie pochwala.
Jest to piękna opowieść pełna nadziei, pogody i optymizmu. Polecam każdemu, a zwłaszcza tym, którym się wydaje, że niczego w życiu nie osiągnęli, nikt ich nie docenia, a inni korzystają z owoców ich pracy.

tikichomiktaki | 2013-02-13

Chcąc zaczerpnąć trochę więcej informacji na temat "Adieu" Jana Grzegorczyka, natknęłam się właśnie na "Chwałę córy królewskiej" Bruce'a Marshalla. Autor, nawrócony z prezbiterianizmu na katolicyzm serwuje nam historię życia pewnego księdza, który w niewymuszony i czasem zaskakujący sposób przybliża nam prawdy swojej wiary. Ksiądz Smith, zwyczajny jak jego nazwisko, niezwykle pogodny i życzliwy, od razu wzbudza sympatię czytelnika, a jego perypetie śledzimy z żywym zainteresowaniem. Towarzyszymy mu zarówno podczas odprawianej przez niego mszy świętej, wizycie w kinie, rozmowach z zakonnicami, jak i pełnienia swych posług na wojennym froncie.

Co ważne książka Marshalla nie należy do kategorii tych moralizatorskich, a poglądy naszego bohatera niejednokrotnie mogą wzbudzić uśmiech na twarzy czytelnika. Chociażby wyrażenie poglądu jakoby czystość mężczyzn miały zapewnić kobiety chadzając... nago, bo najbardziej kusi mężczyzn to, co zakrywają. Albo też porównanie kobiety z makijażem do...

asia | 2015-01-22
Na półkach: Bookcrossing, Przeczytane, 2014

Książka, która powinna być lekturą obowiązkową dla księży katolickich.

anak911 | 2016-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2016