Starorzecza

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
978-83-244-0127-7
historia, wspomnienia
basiagie

Porywająco napisany tom wspomnień znakomitego etnografa, historyka kultury, pisarza, tłumacza literatury słowackiej i czeskiej, jest swego rodzaju portretem pokolenia Polaków żyjących w Polsce powojennej lecz tradycją rodzinną i cywilizacyjną osadzonych w czasach przed II wojną światową. Dzieje krewnych, wśród których było wielu polityków, wojskowych, właścicieli ziemskich oraz licznych przyjaciół i znajomych obrazują losy odchodzącej w przeszłość klasy ziemian i starania ich dzieci i wnuków by ułożyć sobie życie w nowych realiach politycznych Polski powojennej.

źródło opisu: http://www.iskry.com.pl/tytul/5058

wirydiana | 2011-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2011

Starorzecze to według encyklopedii "fragment byłego koryta rzeki, odciętego od głównego nurtu wałem przykorytowym". Okazuje się jednak, że nazwę tę można zastoswac i do przemijającego czasu. Po każdej zmianie historycznej pozostaje grupa osób kontynuująca dawne zwyczaje, zasady, przestrzegająca etosu, w którym została wychowana.

Właśnie o ludzkich starorzeczach snuje swoją opowieśc Antoni Kroh. Na przykładzie własnej rodziny pokazuje dzieje przedwojennego ziemiaństwa. Warstwy społecznej, którą Polska Ludowa postanowiła całkowicie wyeliminowac stosując różnorakie metody, aby przetrwac należało pozornie dostosowac się do panującego ustroju. Pozornie, bo przecież nadal obowiązywały takie proste zasady moralne jak: uczciwośc, prawdomównosc, chęc niesienia pomocy potrzebującym, wiara w to, że kiedyś uda się odzyskac prawdziwą niepodległosc, przywiązanie do ziemi. Piękna jest opowieśc o tym, jak rodzina autora w okresie odwilży, gdy krążyły pogłoski o zwrocie zabranych majątków,...

AlterBob | 2012-12-29
Przeczytana: grudzień 2012

Kolejny raz Antoni Kroh udowadnia swój talent do fascynującego opowiadania historii. Tym razem historii rodzinnych na przestrzeni niemal 100 ostatnich lat. Mamy tutaj barwny portret ziemiańskich przodków autora, zarówno ich przedwojennych losów jak i powojennego często niełatwego życia. Wszystko jest oczywiście ubarwione niesamowitym poczuciem humoru autora oraz dziesiątkami a nawet setkami anegdot. Wyłania się z tej opowieści słodko-gorzki obraz losów przedwojennych ziemian a powojennych "BZ'tów" (Byłych Ziemian).
Pomimo ponad 600 stron całość nie nuży, po prostu nie można się od książki oderwać. Czasami miałem tylko wrażenie że Kroh nie mógł się zdecydować na pominięcie niektórych faktów i szczegółów. Nie jestem w stu procentach przekonany czy wszystkie cytowane dokumenty i opisy były niezbędne. Z drugiej strony tworzy to fascynująca mozaikę niełatwej historii Polski XX wieku, a całość broni się znakomicie - wiadomo, Kroh wsaniałym gawędzaiarzem jest!

chiave | 2011-05-09
Przeczytana: 2010 rok

Książka bardzo dobra, choć przyznam, że trochę mnie rozczarowała. Mimo woli porównywałam ją ze "Sklepem potrzeb kulturalnych" - w "Starorzeczach" zabrakło mi pulsu tamtej, wydały mi się chwilami rozwlekłe, zdecydowanie mniej spójne, jakby pietyzm autora dla przeszłości własnej rodziny nie pozwolił mu zrezygnować z żadnej informacji i odłożyć niewykorzystanego żadnego dokumentu. Wskutek tego fragmenty znakomite, wręcz porywające, sąsiadują z takimi, których brak nie zaszkodziłby pewnie całości. Dopiero w mniej więcej jednej trzeciej książka zyskuje blask, który tak mnie urzekł w "Sklepie". Czy to przypadek, że dzieje się to w chwili, gdy autor porzuca archiwa i przechodzi do rzeczy, które sam był już w stanie zapamiętać?
Druga moja wątpliwość dotyczy dość w moim odczuciu niejednolitego potraktowania historii, stanowiącej przecież tło dziejów rodziny. W niektórych miejscach potraktowana drobiazgowo, w innych - wprost przeciwnie, po wydarzeniach historycznych autor przemyka się aż...

nikita181 | 2011-04-30
Przeczytana: 28 kwietnia 2011

Bardzo ciekawa, zabawna, pouczająca. Pełna anegdot, żartów, powiedzonek. Historia Polski głównie powojennej, ale także wspomnienia z dawniejszych lat.

Anna | 2016-10-17
Przeczytana: 04 września 2012