Inkwizycja

978-83-61159-11-7
historia
religia
Iselor

Jezus Chrystus wędrował z miejsca na miejsce, wszędzie czyniąc dobro i głosząc słowo boże. Odwoływał się przy tym do rozumu, serca i świadomości słuchaczy, chcąc nakłonić ich do praktykowania religii miłości i osobistej wolności. Aby rozpowszechnić na Ziemi te dobroczynne zasady, spośród swoich uczniów wybrał Jezus apostołów, którym powiedział: Idźcie na cały świat głosić Ewangelię wszelkiemu stworzeniu, nauczajcie wszystkie narody. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. Chrystus nigdy nie chciał ustanowić jakiejkolwiek hierarchii wśród swoich uczniów. Byli oni absolutnie równi między sobą, żaden nie miał zwać się mistrzem, wszyscy natomiast mieli być sobie braćmi. Apostołowie Jezusa, krocząc śladami swojego Mistrza, głosili wszędzie jego Ewangelię, powoływali się nie na argument siły, lecz zwracali się do serc i sumień słuchaczy i pozostawiali im prawo wyboru.

pozeraczksiazek | 2014-08-19

Historia pokazana od strony oprawcy też jest ciekawa a może nawet i ciekawsza. Czyta się i ze śmiechem z przerażeniem niektóre rzeczy. Na pewno będę do niej wracał bo ma wiele smaczków a Ci którzy uważają ją za gniota chyba nie skumali kto to pisał.

toxicana92 | 2015-09-12
Na półkach: Przeczytane, Historia

Książka ta powinna być traktowana jako "wersja jednej ze stron", więc traktowanie jej jako całościowo wiarygodne źródło historyczne będzie nadużyciem. Warto jednak przemyśleć w kontekście tej książki sposób myślenia ludzi w latach '30 XX wieku (a raczej sposób myślenia autora, o którym zresztą nic nie wiemy).
Pod względem edytorskim prezentuje się nieźle: tłumaczenie stylizowane na reprint. Szkoda tylko, że autorzy wydania nie postarali się o źródła rycin - bardzo by się to przydało.
Ponadto: w tytule dodałabym dopisek z tytułu oryginalnego "Popularna ilustrowana historia inkwizycji w Hiszpanii".

Pablo | 2012-09-01

Kłamstwa. Kłamstwa. Niezgodność historyczna. Nadinterpretacja.

fałszywy_autentyk | 2015-01-19
meeuosh | 2014-08-26