Nieznośna natura

2000-01-01
2000-01-01
Małgorzata Fabianowska

Okładka książki Kipiący mózg Nick Arnold, Tony De Saulles
Kipiący mózg Nick Arnold, Tony D...
Okładka książki Paskudne robale Nick Arnold, Tony De Saulles
Paskudne robale Nick Arnold, Tony D...
Okładka książki Śmiertelne choroby Nick Arnold, Tony De Saulles
Śmiertelne cho... Nick Arnold, Tony D...
Okładka książki Wstrząsająca elektryczność Nick Arnold, Tony De Saulles
Wstrząsająca e... Nick Arnold, Tony D...

„Nieznośna natura. Monstrrrualna erudycja” Nick Arnold

Do sięgnięcia po książkę (a raczej całą serię) zachęcił mnie filmik nagrany przez Pana Belfra - to nauczyciel chemii działający aktywnie na Facebooku ;) . Zachwalał, rozbudził ciekawość, no i kupiłam. Uwielbiam książki, a był czas, że kompletnie nie miałam kiedy czytać, więc kupowałam i „kolekcjonowałam”.

Przez pół roku nazbierało się kilkanaście pozycji…

Autorem serii jest Nick Arnold. W notatce o nim na początku książki można przeczytać „Zbierając materiały do tej pracy, w celach poznawczych baraszkował on z lwami, przemawiał też do niemych stworzeń, no i pozwalał się oplatać wężom. Cieszył się przy tym jak dziecko.” Autorem ilustracji jest Tony De Saulles, który podobno dość rzadko odkłada swój szkicownik.

Treści są przedstawione w bardzo przystępny sposób. Sporo ciekawostek. Na niektóre stwierdzenia warto jednak wziąć poprawkę, ponieważ autor ma dość bujną wyobraźnię i nie każdy mógłby ogarnąć, że pewne prowokacje są po to, by przykuć uwagę, a nie dlatego, żeby faktycznie „eksperymentować” chociażby na... nauczycielach ;p

Książka traktuje o zwierzętach. Jest ciekawa, dość niestandardowa, ale mimo ilustracji mnie nie porwała (może jestem na nią za stara – ten fragment się wykasuje - albo po prostu niewrażliwa na niektóre „nieznośnie ohydne” fakty o zwierzętach ze względu na to, że z wykształcenia jestem biologiem). Moja córka w ogóle nie była zainteresowana tą pozycją pomimo tego, że lubi zwierzęta i ogólnie biologię. Zdecydowanie pozytywnie oceniam liczne ilustracje i przyjemne dla oka rozłożenie treści. Myślę, że może się spodobać chłopcom w wieku szkolnym (dam znać za kilka lat, jak syn podrośnie).

Ogólnie, nie zaryzykowałabym, aby tę książkę komukolwiek sprezentować, ponieważ nie zrobiła na mnie wyjątkowego wrażenia. Moje biologiczne serce nie zabiło szybciej w czasie lektury, a nawet wyłapałam pewne biologiczne "nieścisłości" - z tego, co pamiętam to było coś nie tak z obrazkami. To jedyna seria, której mogłabym się pozbyć bez wyrzutów sumienia.

„Nieznośna natura. Monstrrrualna erudycja” Nick Arnold

Przez pół...

1970

Odkąd pamiętam, jestem zagorzałą czytelniczką i stałą bywalczynią biblioteki miejskiej. Od zawsze kochałam książki i z wczesnych lat pamiętam jeszcze wiele tytułów, po jakie sięgałam - oczywiście treść już dawno zatarła się w mojej pamięci, ale nadal kojarzę, co mniej więcej czytałam. Jedną z lubianych serii była "Monstrrrualna erudycja", do której z przyjemnością powróciłam ponownie.

Ta część "Monstrrrualnej erudycji" traktuje o zwierzętach, których jest na Ziemi około 10 biliardów trylionów! Największym stworzeniem jest płetwal błękitny - osiąga 33 metry długości i waży 180 ton, a jego ciało chroni 60-centymetrowa warstwa tłuszczu. Przy nim nawet tygrys syberyjski wydaje się maleństwem, chociaż potrafi osiągnąć masę nawet 300kg i długość od nosa do ogona ponad 3 metry. Ponadto dzięki książce poznacie mnóstwo innych ciekawostek, które pozwolą wam na zabłyszczenie w towarzystwie. Na pewno niejedna osoba będzie w szoku, gdy oznajmicie, że istnieje pewien gatunek węża, który może latać na krótkie dystanse, a także ryba potrafiąca wspiąć się na drzewo. Do tego wąż mamba czarna potrafi poruszać się w tempie galopującego konia i nawet zwykłe gołębie mają mnóstwo zdolności - mózg z wbudowanym "kompasem", mogą lecieć 112km/h i nie czuć zmęczenia, a do tego słyszeć bardzo słabe dźwięki. Zdolne te zwierzaki!

Życie zwierząt nie jest łatwe - każdy dzień pełen jest przygód i niebezpieczeństw. Muszą walczyć o przetrwanie, niekiedy wszelkimi możliwymi sposobami. Pomimo tego, że ich zachowania bywają nieznośne i okrutne, to zwierzaki są niesamowicie pożyteczne, a niektóre nawet słodkie. Warto mieć z nimi dobre stosunki, chociaż od niektórych lepiej trzymać się z daleka.

Ta seria jest teoretycznie kierowana do młodszych nastolatków (jestem przekonana, że skradnie ich serca i wywoła masę śmiechu, bo jednak w tym wieku wszelkie fizjologiczne sprawy spotykają się z ciekawością oraz niepowstrzymanym rechotem),ale zapewniam, że zainteresuje również dorosłych czytelników.

2028

Seria Strrraszna historia w ciekawy sposób przedstawiała nie tylko znane wydarzenia z przeszłości, ale i historie całych ludów, które miały znaczący wpływ na ludzkość. I tak Aztekowie, czy Egipcjanie doczekali się własnych opowieści. A dodatkowo te historie dalekie są od tego do czego przyzwyczaiły nas zwykłe opracowania. Nie są nudne, pełne przerażających faktów i mnóstwo w nich humoru, który widać między innymi w komiksach które przedstawiają wybrane fakty. Idąc tym tropem wydano kolejną serię, tym razem zwaną „Monstrrrualna erudycja”.
Kolejny tytuł to „Nieznośna natura”.

O książce możemy przeczytać że:
„Nieznośna natura. Monstrrrualna erudycja” to jedyna w swoim rodzaju książka popularnonaukowa dla młodzieży, przybliżająca świat zwierząt. Autor Nick Arnold zgromadził najbardziej sensacyjne i zaskakujące fakty z życia zwierzaków. W końcu to właśnie te dziwne, przerażające i ohydne cechy zwierząt wywołują fascynację ludzi, przykuwają uwagę i zapadają w pamięć. Dzięki temu książka wciąga każdego, a przy okazji przemyca konkretną naukową wiedzę o świecie zwierząt.

Kolejna świetna książka, którą czyta się z uśmiechem na twarzy. Bo mimo poważnego tytułu, całość jest lekko i z dowcipem napisana. Dodatkowy atut to mnóstwo rysunków, które w formie komiksu przedstawiają swoje wersje tego co w tej publikacji jest zawarte. Polecam wszystkim.

STRRRASZNIE FAJNA BIOLOGIA

Po wznowieniu kilku tomików świetnej serii „Strrraszna historia” wydawnictwo Egmont postanowiło sięgnąć także po inny, podobny do niej cykl. „Monstrrrualna erudycja”, bo o nim mowa, to seria książeczek dla najmłodszych, poruszająca naukową tematykę. „Historia”, jak się domyślacie, serwowała nam szalone i ciekawe informacje z przeszłości, „Erudycja” zaś skupia się na różnych dziedzinach nauki. Na początek biorę się za „Nieznośna naturę”, tom poświęcony biologii, który wciąga, bawi i uczy w naprawdę dobrym stylu.

Co znajdziecie na jego łamach? Wszystko to, co w biologii ciekawe i nietypowe. Podobnie, jak to było w „Strrrasznej historii”, tak i tu twórcy nie zamierzają nas oszczędzać, dzięki czemu dostajemy zabawne, straszne i ohydne ciekawostki. Interesują Was żaby, które mogą mieszkać w toalecie? A może nietoperze wampiry i to, w jaki sposób wysysają krew? Albo ryby, których jedzenie może Was zabić? A może ciekawi Was co mają wspólnego szczur i hipopotam? Albo chcecie zobaczyć morskie stworzenia wyglądające jak potwory z filmów SF? A zatem to lektura dla Was! Gotowi na szaloną wyprawę w głąb niezwykłego i pełnego zagrożeń świata natury?

Całość recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2019/08/monstrrrualna-erudycja-nieznosna-natura.html

STRRRASZNIE FAJNA BIOLOGIA

O nowym wydaniu tej książki piszę na swoim blogu, na który Was serdecznie zapraszam :)

Można wiele się nauczyć z tej książki.Szybko się ją czyta. Super!

Można wiele się nauczyć z tej książki.Szybko się ją czyta. Super!

Genialna seria dla dzieci, którą z przyjemnością powtórzę. Inspiruje!

Genialna seria dla dzieci, którą z przyjemnością powtórzę. Inspiruje!

• Monstrrrualna Erudycja
  • Dzieciństwo
  • Młodzieżowe
  • Przeczytane w dzieciństwie

Dodaj cytat z książki Nieznośna natura