Zagadki medyczne i sztuka diagnozy : pacjenci opowiadają swoje historie

Tłumaczenie: Władysław Jeżewski
Wydawnictwo: Magnum
Every patient tells a story. Medical mysteries and the art of diagnosis
978-83-89656-56-8
zdrowie, medycyna
CharlotteSP

Niezwykła książka znanej amerykańskiej lekarki, konsultantki serialu Dr House, której felietony w autorskiej rubryce zatytułowanej Diagnosis w 'New York Times Magazine' stały się inspiracją do powstania tego serialu. Dr Lisa Sanders opowiada o najbardziej tajemniczych przypadkach chorób z jakimi zetknęła się w praktyce, o tym, co jest najważniejsze w procesie leczenie: postanowieniu prawidłowej diagnozy.

Juta | 2014-09-08
Przeczytana: 08 września 2014

Książka ta powinna być drogowskazem dla lekarzy i przyszłych adeptów szkół lekarskich. Opisuje ona bardzo proste, aczkolwiek zapomniane, mechanizmy sztuki lekarskiej (badanie fizykalne i umiejętność rozmowy z pacjentem), o które w dzisiejszych czasach dość trudno z prostej przyczyny : czas i nieodpowiednie dokształcenie. Książka napisana w sposób przystępny i interesujący. Warto przeczytać!

Adrianna | 2013-06-02
Przeczytana: 31 maja 2013

Książka ciekawa dla osoby, którą interesuje temat medycyny i problemów z nią związanych - wtedy książka zasługuje na najwyższe noty. Jeżeli jednak ktoś sięga po nią ze względu na notkę od Hugh Laurie'go, bądź dlatego, że pani Lisa Sanders była konsultantką serialu Dr. House - wtedy można się poczuć zawiedzionym.
Mi jednak książka bardzo się podobała.

Cathhhy | 2011-04-02
Na półkach: 2011, Przeczytane, Własne
Przeczytana: 01 kwietnia 2011

Apetyt przed lekturą był wielki, głównie za sprawą entuzjastycznego opisu z okładki, obiecującego "medyczne opowiadania detektywistyczne". Owszem, przypadki chorób opisywane przez dr Sanders intrygują, wciagają, trzymają w napięciu, ale - w moim odczuciu - jak na tak pokaźną książkę jest ich po prostu zbyt mało. Więcej za to suchej teorii i rozważań o metodach diagnozowania. Niewątpliwym plusem jest to, że autorka skoncentrowała się na jednym zagadnieniu - diagnozie właśnie - dzięki czemu książka jest przejrzysta, uporządkowana i nie ma się wrażenia, jakby powstała poprzez wyciąganie z przepastnego wora pod tytułem 'medycyna' zupełnie przypadkowych tematów.

Pola | 2014-09-30
Przeczytana: 30 września 2014

Jeżeli spodziewać się po tej książce zbioru ciekawych anegdot rodzajowych, to raczej nie spełni oczekiwań. Bo o ile rzeczywiście takie zawiera, to jest to kilka pojedynczych przykładów na zobrazowanie zagadnienia lub zjawiska występującego w diagnostyce. W najobszerniejszej, drugiej części (Tradycja w medycynie) jest właściwie jednym eposem rozpaczajacym nad zanikiem stosowania badania fizykalnego (badanie osłuchowe, odladanie i różne testy funkcjonalne na pacjencie) oraz uzasadnianiem i motywowaniem do odnowienia znaczenia tej części badania. W trzeciej krótkiej cześci (Technika w medycynie) jest bardzo ciekawa rozprawka o boleriozie, odpowiadająca na pytanie dlaczego jest ostatnio tak popularna i jednocześnie trudna do wyleczenia. Sam ten rozdział warto przeczytać. Sanders trochę nakreśliła jak naprawdę złożony i istotnym zadaniem jest diagnostyka, ale oczywiście z perspektywy lekarza amerykańskiego, którego nie trzymają limity i procedury NFZ. Trochę wkurzający jest styl jej...

arek | 2013-08-30
Przeczytana: kwiecień 2013